Home / PREMIER LEAGUE ANGLIE / Sunderland vyloupil Stamford Bridge a vyslal jasný signál

Sunderland vyloupil Stamford Bridge a vyslal jasný signál

FOTBAL

1. ANGLICKÁ LIGA

Po odeznění postupové euforie loňské sezóny zůstala před Sunderlandem stát daleko těžší výzva. Úkol byť velmi prostý, ale už ne tak lehce proveditelný však začali plnit nad očekávání dobře a ve čtvrtině sezóny jsou vidět na špici tabulky.Fotbal - Sunderland

Markantní rozdíl mezi první a druhou ligou asi netřeba připomínat, koneckonců to dokládá i konečná tabulka dvou minulých sezón, ve kterých se „nováčci“ udržet nedokázali. A byly mezi nimi i týmy, které se Sunderlandem sdílely podobný osud, když se také do nejvyšší ligy vracely po delší době.

Pro Sunderland to bylo osm let, což je dost na to, aby snadno zapomněli, jak prvoligový fotbal chutná, a to tím tuplem, když vás v tomto mezidobí potkal i sestup do League One.

Co nejrychleji si na to vzpomenout byl pro trenéra Régise Le Brise naprosto klíčový úkol a dnes, po devíti odehraných kolech, musíme uznat, že jako relativně nezkušený manažer zatím proplouvá s ledovým klidem.

Do Premier League se letos vrátil i Leeds a Burnley. Kočky za nimi zaostaly o 24 bodů, musely do play-off, ve kterém byly navíc outsidery, a utkání musely v závěru heroicky otáčet. Takže ačkoliv postoupily zaslouženě, rozhodně to bylo s odřenýma ušima.

Před sezónou se už nepočítalo s tím, že budou postupující celky tak slabé jako ty v předešlých dvou sezónách, ale také se nepočítalo s tím, že nejlépe sezónu z trojice „nováčků“ otevře zrovna Sunderland, který přes léto restartoval v podstatě celou základní jedenáctku. Do posledního utkání v základní sestavě naskočilo sedm letních posil a další dvě se zapojily z lavičky.

17 BODŮ PO 9. KOLE A 4. MÍSTO V TABULCE

Není náhodou, že kurz na sestup Sunderlandu se před startem sezóny pohyboval u hranice 1,25, zatímco si dnes na jejich pád vsadíte v kurzu 3,5. Po devíti odehraných kolech je sice brzy na závěry, ale minulost něco napovědět může. Na hranici 17 bodů se podařilo v minulosti dostat jen pěti dalším týmům, které se nakonec i úspěšně zachránily.

Shodou okolností to dokázal i tehdy čerstvě postupující Sunderland v roce 2000, což byla s 58 body dodnes i jejich nejlepší sezóna v Premier League. Tím úplně nejlepším nováčkem Premier League se po zisku 66 bodů a konečném 5. místu stal o rok později Ipswich Town, který by mohl být při současném tempu Sunderlandu i překonán.

West Ham, Burnley, Brentford, Crystal Palace, Aston Villa, Nottingham Forest, Manchester United a Wolverhampton – to je jeden z nejjednodušších losů napříč Premier League. Proto byly skalpy většinou letos trápících se celků používány často jako argument k ospravedlnění povedeného vstupu do sezóny.

Sobotní loupení bodů na Stamford Bridge nicméně kritikům zavřelo ústa, protože si kočky dokráčely pro první letošní vítězství ze hřiště soupeře, když v nastaveném čase pečetily s Chelsea výhru 2:1. Domů si však vezou možná i cennější trofej než tři body do tabulky – ujištění, že porazit mohou kohokoliv.

Taková psychická nakopávka může být zejména pro mladý a relativně nezkušený tým Sunderlandu zlomovým bodem, protože ta daleko těžší podzimní část programu je za dveřmi. O „nováčkovi“ jsme toho už zjistili dost, ale kompletní obrázek si uděláme po sérii utkání, která je čekají do konce roku – Arsenal, Bournemouth, Liverpool, Manchester City, Newcastle United a Tottenham.

Podařený start do sezóny je to i kvůli téměř kompletní přestavbě, protože, jak výše zaznělo, při senzační výhře na Stamford Bridge se do základní sestavy vešlo sedm z celkem patnácti letních posil, které stály celkem 163 mil. liber. Sunderland se vůbec netají tím, že by rád měl široký kádr a systém recruitingu podobný Chelsea.

Kvůli play-off na přestupy moc času neměli a z nováčků proto tahali za nejkratší konec i tam, nicméně posily se uvedly skvěle a pokud jim úvodní forma vydrží, částky kolem 9–15 mil. liber se násobně zhodnotí.

Nejdražším pro ně letos byl přestup Enza Le Fé (20 mil. liber), který u koček hostoval už v loňské sezóně. Kromě zatím neokoukaných jmen ale museli sáhnout i po zkušenostech a z Leverkusenu se do Anglie vrátil Granit Xhaka (33). Čísla? Nejvíce asistencí, úspěšných přihrávek, doteků, vyhraných duelů, přihrávek v šestnáctce a vyhraných míčů.

Rychle se mu podařilo umlčet pochybovače o tom, zda na Premier League ještě fyzicky má. Navíc dnes kočky mají hráče, kteří to za něj oběhají, a na první pohled je vidět, kdo je v týmu alfa. Xhaka od příchodu neslezl ze hřiště, diriguje hru a trenér jeho přínos trefně vystihl, když ho popsal jako dalšího trenéra, akorát na hřišti.

Régis Le Bris je jako hlavní manažer seniorského týmu prakticky zelenáč a za sebou měl jen působení u francouzského Lorientu. V Sunderlandu si však rychle vybudoval renomé jako flexibilní taktik a jejich hru dnes s uznáním komentují i manažeři ostatních týmů v lize.

Prioritou při posilování bylo plnění hlavně defenzivních úkolů a fyzická připravenost na tempo soutěže, což se jim, k překvapení všech, podařilo vysoko nad očekávání. Sunderland už od prvního utkání nevypadá jako tým z Championship a zkušeně dokáže kontrolovat zápasy i v Premier League.

Slovo kontrolovat berte s rezervou, protože pouze dva týmy dnes mají v průměru nižší procento držení míče než jejich 42 %, nicméně jen sedm inkasovaných branek potvrzuje, že hra bez míče jim vyhovuje. Koneckonců mají z celé ligy i největší procento vyhraných duelů a bez míče jsou skvěle organizovaní.

Znovu ale platí, že i když zatím uměli tlak týmů poměrně pohodlně vstřebat a utkání s Chelsea budiž potvrzením, opravdová šňůra výzev je až do konce roku teprve čeká, a ta bude rozhodující v tom, zda mohou reálně pomýšlet na překonání doposud nejlepší nováčkovské sezóny v historii Premier League.

Do konce sezóny je ve hře 87 bodů, přičemž hranice 40 bodů je považována za bezpečnou pro záchranu, a v minulých dvou sezónách k tomu stačilo i pouhých 26 a 27 bodů. Vítězné utkání na Stamford Bridge bylo každopádně statementem a odpovědí na to, co se stane, až potkají opravdu silný tým.

Sunderland sám sobě dokázal, že opravdovým cílem nemusí být udržení se v lize, ale boj o patra ve vrchní polovině tabulky.

Označeno:

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *