FOTBAL
KONFERENČNÍ LIGA
Za sebou máme první evropský finálový večer, ve kterém si Tottenham poradil s Manchester United a získal tak svou první významnější trofej za dlouhou dobu. Na řadě je proto souboj o další ze tří evropských trofejí, jímž je pohár pro vítěze Konferenční ligy.
Poznáme teprve čtvrtého vítěze stále relativně nové soutěže a ten se zařadí po bok minulých šampionů z AS Řím, West Hamu United či Olympiakosu Pireus.
Utkání bude hostit Stadion Śląska (nebo chcete-li Tarczyńsky Arena) v polské Wroclawi, na který se dostane 45 tisíc diváků, přičemž pro oba kluby bylo vyhrazeno 12 tisíc vstupenek. Domovský stadion Śląsku Wroclaw patří k těm nejmodernějším v Polsku a pamatovat si ho můžeme z EURO 2012, kdy na tomto stánku svou skupinu odehrála i česká reprezentace. Bude to největší zápas, jaký se ve Wroclawi od té doby odehrál.
Chelsea má ve vitríně kompletní sbírku všemožných trofejí a ziskem i této se mohou stát prvním týmem, který získal evropský pohárový treble (Evropská liga, Champions League, Konferenční liga). Od první chvíle bylo všem jasné, že jsou Londýňané masivními favority na celkové vítězství soutěže, která je fakticky hluboko pod jejich úroveň.
Připomeňme si, že hodnota týmu Chelsea na Transfermarktu se blíží 1 miliardě eur, přičemž hodnota pouze tří dalších týmů ze všech letošních účastníků přesahuje 100 milionů eur – Panathinaikos (103 mil. eur), Fiorentina (281 mil. eur) a jejich finálový soupeř Betis (173 mil. eur).
Na cestě do finále zaváhali pouze v odvetě ve Švýcarsku proti Servette (1:2) a překvapivě i doma s Legií Varšava (1:2), nicméně v obou případech měli náskok z prvního utkání. Až doposud vyhráli 11 ze 13 utkání, ve kterých dohromady nastříleli 39 branek, a to je i s pomocí domácího debaklu 8:0 proti FC Noah jedno z nejvyšších dosavadních čísel v rámci Konferenční ligy.
Chelsea je od letošní sezóny pod vedením Enza Marescy, který přišel po velice úspěšném angažmá v Leicesteru s jediným cílem, jímž je dostat Londýňany co nejrychleji zpět do Champions League. Maresca se sice snaží tyto ambice a tlak na hráče mírnit slovy o tom, že je třeba tomu dát čas, nicméně papírové předpoklady a reálné finanční požadavky klubu jsou zcela jasné – Chelsea potřebuje hrát milionářskou soutěž, a proto ji benefit z výhry Konferenční ligy v podobě postupu do té evropské příliš nezajímá a tomu často v základní části odpovídaly i základní sestavy.
Účasti Betisu v pohárech jsou zejména v posledních letech poměrně pravidelné, byť ne příliš úspěšné. V sezóně 2013/14 padli v osmifinále se Sevillou, 2018/19 se v 1. kole nedostali přes Rennes, 2021/22 prohráli v osmifinále s Frankfurtem, 2022/23 v osmifinále s Manchesterem United a v loňské sezóně 2023/24 po pádu do Konferenční ligy okamžitě prohráli s Dinamem Záhřeb.
Letošní postup do semifinále je sice historicky nejlepším pohárovým výsledkem španělského týmu, nicméně v základní skupině tak úplně přesvědčiví nebyli. Po šesti utkáních nasbírali 10 bodů, padli třeba i na půdě Mladé Boleslavi a v základní části nakonec obsadili 15. místo s pouhými šesti vstřelenými brankami, s tím že jich v základní části pouze 5 obdrželi. Branky začali pořádně střílet až v play-off, kde jich mají na kontě 16 za 8 utkání.
Betis je dnes pod vedením Manuela Pellegriniho, který tým převzal v létě 2020. Nejvyšším počtem vyhraných utkání se zapsal do klubové historie jako nejúspěšnější trenér španělského týmu a ve druhé sezóně na lavičce dokázal vyhrát i Copa del Rey. Letošní ročník je už čtvrtým v řadě, kdy je dokázal dostat do evropských pohárů. To se Betisu rovněž podařilo úplně poprvé v historii a Pellegrini si tak více než adekvátně napravil reputaci po tragickém angažmá u West Hamu United.
Oba týmy se potkaly pouze čtyřikrát a to už poměrně dávno. V sezóně 1997/98 v Poháru vítězů pohárů ovládla dvojzápas Chelsea (2:1; 3:1) a v sezóně 2005/06 se kluby potkaly v rámci skupin Champions League, kdy oba týmy využily domácího prostředí (4:0 výhra Chelsea a 1:0 výhra Betisu).
Enzo Maresca vyjádřil vůči Premier League a La Lize nesouhlas s programem finále, které se odehraje 3 dny poté, co Chelsea absolvovala klíčový zápas sezóny na půdě Nottinghamu Forest, zatímco Betisu v posledním utkání v podstatě o nic nejde a bude mít na regeneraci a přípravu o dva dny více než jejich soupeř.
Stejně jako pro Chelsea i pro Betis není případný vítězný benefit v podobě postupu do Evropské ligy směrodatný a hrají hlavně o zisk trofeje, která, jak už zaznělo, by pro Betis znamenala první cennou evropskou trofej v historii klubu a pro Chelsea zkompletování všech čtyř nebo chcete-li tří novodobých evropských trofejí.
Pak jsou tu samozřejmě i prize money, které se sice nedají srovnat s Champions League, nicméně dosahují téměř totožné částky, na které si sáhli finalisté Evropské ligy. Doposud si Chelsea připsala zhruba 16 milionů liber, zatímco Betis je na 14,6 milionech, s tím že pouze vítěz si připíše dalších 2,5 milionu liber.
Chelsea už bude mít, s výjimkou dlouhodobě absentujících hráčů, k dispozici téměř kompletní kádr. Nkunku i Jackson by měli být připraveni a obejít se budou muset pouze bez už dříve do konce sezóny vyřazených hráčů Kellymana, obou Fofanů a potrestaného Mudryka.
Marodka Betisu se od druhého semifinálového utkání znovu rozrostla. Bellerín odvetu s Fiorentinou kvůli svalovému zranění nedohrál a stejně tak i Sabaly vynechal poslední dvě ligová utkání po zranění na hřišti Vallecana. O stavu zraněných hráčů obou týmů budu informovat v aktualizaci den před utkáním.