FOTBAL
1. NĚMECKÁ LIGA
Heidenheim – Elversberg
V baráži o účast v příštím ročníku 1. Bundesligy se střetávají dva velmi rozdílné příběhy. Jeden klub s nečekaným evropským dobrodružstvím, druhý s raketovým vzestupem z nižších soutěží. Kdo má větší šanci na úspěch?
Heidenheim – Elversberg
V baráži o setrvání v nejvyšší německé soutěži se potkávají dva týmy, které mají za sebou naprosto rozdílné sezóny, ale také zcela odlišnou historii a filozofii. Zatímco Heidenheim si musel v průběhu let vydobýt respekt postupným růstem až do Bundesligy, Elversberg se v posledních sezónách postaral o jeden z nejrychlejších vzestupů v rámci profesionálního německého fotbalu.
1. FC Heidenheim – příběh dlouhodobé budovanosti
Heidenheim, oficiálně 1. FC Heidenheim, je tradiční německý klub s dlouhou historií, který byl v roce 2007 reorganizován a přejmenován na své současné jméno. V té době působil až v páté nejvyšší soutěži, Regionallize. Právě od té doby vede klub trenér Frank Schmidt, který je dnes nejdéle sloužícím trenérem v profesionálním fotbale – vede tým od září 2007, což je úctyhodná rarita nejen v Německu, ale i v Evropě.
Postupem času se Heidenheim vyšplhal do 3. Bundesligy (2009), následně se v roce 2014 probojoval do 2. Bundesligy, kde patřil mezi stabilní týmy. Vrcholem byl historický postup do 1. Bundesligy v roce 2023, který přišel po dramatickém posledním kole, kde se Heidenheim v závěru vyhoupl na první místo tabulky.
Sezóna 2023/24 tedy byla jeho premiérou mezi elitou a hned překvapil skvělými výkony. V lize skončil na 7. místě a kvalifikoval se do evropských pohárů, konkrétně do Evropské konferenční ligy, kde postoupil ze skupiny a v play-off narazil na dánskou Kodaň. Ta byla nad síly Heidenheimu, ale i tak klub zanechal v Evropě velmi sympatický dojem. Výsledky s Kodaní byly těsné – 1:2 a 1:3 po prodloužení.
Důsledky pohárové účasti
Účast v Evropě si ale vybrala svou daň. Tým, který nebyl zvyklý hrát dvakrát týdně, začal po novém roce ztrácet dech. Chyběla mu kvalita i šířka kádru. Mnoho hráčů neuneslo fyzické a psychické zatížení dlouhé sezóny, která zahrnovala nejen Bundesligu a evropské poháry, ale i domácí DFB Pokal, kde Heidenheim vypadl už ve 2. kole s Herthou Berlín (1:2).
Tým postupně klesal tabulkou a sezónu zakončil na 16. místě, což znamená baráž o udržení. Zvlášť špatné byly výkony na domácí půdě – pouhých 11 bodů na vlastním stadionu bylo nejhorším domácím počinem v celé soutěži. Ani venkovní forma nebyla výrazně lepší, ale se ziskem 18 bodů se držel alespoň nad vodou.
SV Elversberg – raketový vzestup outsidera
SV Elversberg je klub s historií sahající až do roku 1907. Většinu své existence strávil v nižších regionálních soutěžích a teprve nedávno se stal známějším jménem mezi fanoušky profesionálního fotbalu. V sezóně 2021/22 ještě hrál Regionalligu Südwest (4. nejvyšší soutěž), odkud postoupil do 3. ligy. Tam zvítězil a o rok později už slavil další postup – do 2. Bundesligy.
Tým se skvěle aklimatizoval a hned v první druholigové sezóně skončil na velmi solidním 11. místě. Letos ale předvedl ještě lepší výkony – skončil na 3. místě se ztrátou pouhých tří bodů na první Kolín a bodu na druhý Hamburg. Výsledky byly nad očekávání a klub se tak ocitl ve hře o barážový postup do Bundesligy.
Porovnání kvality a připravenosti
Přestože Elversberg předvádí sympatický a útočný fotbal, rozdíl mezi 1. a 2. Bundesligou je stále markantní. Barážové statistiky mluví jasně: za posledních 10 let postoupil z baráže do 1. Bundesligy pouze jeden tým z druhé ligy – Union Berlin v roce 2019 po remízách s VfB Stuttgart (2:2 a 0:0, postup díky gólům venku).
Rozhodujícími faktory budou:
- Kvalita kádru – Heidenheim má výrazně silnější a zkušenější tým, jehož hodnota se pohybuje okolo 67 milionů eur. Elversberg má dle Transfermarktu odhadovanou hodnotu pod 25 milionů eur.
- Zkušenost s těžkými zápasy – Heidenheim si letos prošel Evropou i první Bundesligou, zatímco Elversberg se ještě před dvěma lety pohyboval ve 3. lize.
Je důležité zmínit i ekonomickou realitu – letos sestoupily týmy jako Bochum (60 mil. €) a Kiel (47 mil. €), přestože měly silnější kádry než Elversberg. Pokud by Elversberg skutečně postoupil, čelil by obrovským výzvám při přestavbě kádru i adaptaci na úplně jinou úroveň soupeřů.