Nepodepíšeš? Do béčka s tebou!

Nepodepíšeš novou smlouvu? Tak poletíš do béčka, nebo rovnou na tribunu.

Máme rok 2022 a stále ve fotbalovém světě vidíme tento přístup, kdy se klub snaží dostat hráče pod tlak, pokud odmítne podepsat novou smlouvu. A otázkou je to, zda je to přijatelné. Podívejme se tedy na to.
Celé je to ošemetné. Máme zde totiž pohled klubu, hráče, ale i fanoušků. Pokud si hráč snaží vydupat přestup do zahraničí, klub jej nechce pustit a on začne vyhrožovat tím, že nebude trénovat, tak to zcela jistě není v pořádku. Je přeci vázán smlouvou a pokud v ní není napsáno, že si přestup může vyžádat, tak má prostě smůlu, tečka. Smlouva je smlouva, a co je psáno, to je dáno. Fanoušci v tomto souhlasí s pohledem klubů a hráč si podle nich přestup nemůže vydupat.

Jenže opačně se můžeme dívat i právě na podepisování nové smlouvy. Často je problémová, protože hráč chce podmínky, které vyhovují mu a klub zase takové, které odpovídají jeho hodnotám a filozofii. Navíc jsou hráči motivováni i tím, že vyloženě nemusí tlačit na pilu, protože pokud se vyjednávání nepovede, tak si najdou klub nový a ten jim vyplatí často i podpisový bonus, a tak si i přes nižší plat vlastně polepší. Kluby jsou samozřejmě proti, protože ztratí hráče, který má určitou tržní hodnotu a už jej nemůžou v budoucnu zpeněžit. A tak je právě tlak na nich, protože sám klub musí vše iniciovat a snažit se hráči vyjít vstříc. Jenže to se mnohdy nepovede a sahá se k určitým praktikám, které nejsou úplně fér. Třeba přeřadíte hráče do béčka. Nepodepíšeš? Ty snad nechceš být součástí našeho týmu? Tak půjdeš do béčka, kde budeš kopat třetí ligu.

Zajímavé je to, že fanoušci bývají v těchto případech opět na straně klubu a hráč si podle nich nemá co vymýšlet a spokojit se s tím, co mu klub nabízí. Kdy je to však oprávněné, a kdy již zase hamounění? To se dle mého názoru liší případ od případu, ale stojím si za tím, že pokud má hráč smlouvu a ta mu končí, tak je zcela neadekvátní, aby na něj klub vyvíjel tento nátlak, že bude do konce sezóny v béčku, nebo prostě na tribuně. Pokud se však tato situace stane, tak hráč může prostě smlouvu rozvázat a odejít. Jenže mnohdy je to velmi ošemetné a ne každý hráč si to dovolí. Podívejme se například na Martina Haška. Ten smlouvu ukončil a dnes hrabe bídu v druhé turecké lize. Samozřejmě v jeho případě je zcela očividné, že na vině je on a potvrdily to i všechny proběhlé soudy.

Co však takový případ Václava Jurečky ze Slovácka? Končí mu ve Slovácku smlouva a on požaduje určitou mzdu. Ta však převyšuje limity Slovácka, a kdybych to měl citovat, tak si Jurečka řekl o naprostý nesmysl. Základ problému je v tom, že smlouva měla být předběžně ústně smluvena. Jenže Jurečka asi tušil, že má formu, a tak se podpis nechal na později. A ejhle najednou vstřelil pár branek a jeho pozice se úplně změnila. Nyní požaduje mnohem větší sumu. Začal bych asi u amatérismu vedení Slovácka. Pokud byla smlouva připravena, tak se měla podepsat hned, a ne čekat, a nyní se vymlouvat a odkazovat na to, že ten zlý je vlastně hráč. Pro Jurečku není hrozba přesunutí do béčka nová. Sám si zažil i v Opavě, kde byl kvůli odmítnutí prodloužení přesunut do divizní rezervy. Sám klub se netajil tím, že neprodloužení bylo pravým důvodem přeřazení a dodnes na webu SFC můžete najít článek právě o tomto.

Lidé často v Jurečkově případě mluví o tom, že není fér, když se takto zachoval ke Slovácku. Klub mu nabídl smlouvu na dva a půl roku. Tolik bych k tomu řekl. Jurečka tedy musí hrát ve Slovácku tuto dobu. Opravdu bych zde nehledal nějaké řeči o tom, že jej Slovácko vytáhlo z bahna a on se k nim nyní otočí zády. Smlouvy a data mluví jasně. Nemíchejme do toho nějaké city a pocit vděčnosti, který se uměle vytváří na hráče…

Co však takový případ Ousmané Dembele. Ten po Barceloně prý požaduje čtyřicet miliónů euro ročně a k tomu ještě dvacet miliónů euro jako podpisový bonus. Za téměř pět let odehrál tento Francouz pouhých sto třicet zápasů v dresu Barcelony, ve kterých navíc nebyl hvězdou a ani nijak zvláště rozdílovým hráčem. Mzda, kterou považuje, je tedy naprosto neadekvátní a poměrně jasné, že Barceloně dává jasně najevo, že mu buď vyhoví, nebo odejde zadarmo. Samozřejmě je však ve hře i ta možnost, že se jedná pouze o nějakou hru agenta, který chce zjistit, kde jsou limity klubu.

Vedení dalo najevo, že pokud Dembelé nepodepíše, tak zbytek sezóny prosedí na lavičce. Neznám mezinárodní fotbalové právo, ale přesně toto by dle mého názoru měl být ukázkový případ chování, které by mělo hráči umožnit okamžitě rozvázat smlouvu a hledat si nové angažmá. Každopádně to se nestane, protože Dembelé má v Barce již nyní královský plat a klidně si to zlaté vejce vysedí, pokud bude třeba. Navíc si asi nebude dělat zbytečné problémy. Na vinně dle mého názoru není ani hráč ani klub. Prostě nenašli společnou řeč, a tak to v životě chodí.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *