Nejhůře řízené kluby v Premier League

Téma správného vedení klubů. No, co to vlastně znamená správné? Obecně jde především o to, že klub vynakládá peníze co nejlépe může. Takže ať už jich má hodně nebo málo, vždy z nich dostane maximum. Je to jednoduchý princip, který vede k větší dlouhodobé úspěšnosti fotbalových klubů a především předchází kolapsům, kterými si prochází mnoho klubů, viz FC Barcelona nebo v německém fotbale Schalke 04. Když se totiž začnou věci hroutit v zákulisí ve vedení klubu, tak to se to dříve či později projeví i na hřišti. Takže je třeba tyhle dvě věci bát jako dvě strany jedné a té samé mince.

Zůstaneme pořád ještě v kontextu anglické první ligy, Premier League, aby to bylo konzistentní s blogem z minulého týdne, kde jsme si představili tři nejlépe řízené kluby v anglickém fotbale. A dneska se přesuneme na úplně opačné spektrum. K těm nejhůře řízeným klubům v Premier League. Samozřejmě konkrétní pořadí se může lišit, ale celkově se budeme moct na výběru asi všichni shodnout. A pokud ne a máte jiný názor, jistě se o něj podělte a hlavně napište proč si to tak myslíte.

Samotné dno bylo docela těžké vybrat. Ale nakonec je mou volbou Everton. Pravdou je, že nyní v Premier League převažují spíše rozumně vedené kluby a je zde málo odstrašujících případů, ale Everton je bohužel jedním z nich. Když se podíváme na posledních šest let, tak pouze Chelsea dostala od svého vlastníka větší finanční injekci, než Everton. To je docela zajímavé a hlavně nepříjemně překvapivé, protože Everton v posledních šesti letech nebyla ani zdaleka tak úspěšný. A ani co se týče růstu a trendu tak určitě nepatřil mezi skokany jako třeba Leicester City (který je dle mého názoru nejlépe vedeným klubem, takže je zde jasná spojitost). Everton se mezi tím jenom jednou kvalifikoval do Evropské ligy a Liga mistrů byla vždycky hodně daleko, určitě ne na dosah.

Everton si bohužel vytvořil takový nepěkný zvyk, že za posledních pár let si zvykl své nové přestupy hrozně neinteligentně přeplácet. Ať už to je u přestupových poplatků ostatním klubům, nebo co se týče mezd, které klub svým fotbalistům vyplácí. Údajně jsou jejich náklady na mzdy hráčů sedmé nejvyšší v celé Premier League, vyšší než třeba u West Hamu nebo Leicesteru City a třeba dvojnásobné, než u Wolverhampton Wanderers. Akorát že místo sedmého místa v tabulce sedí v současnosti na šestnáctém. To tak nevyhnutelně vedlo k problémům s finančními fair play regulacemi v Premier League, kvůli čemu se museli v posledním létě uskromnit. Ale jakmile přišlo nynější zimní přestupové okno, Everton zase šel nakupovat. A pokud se budou zpřísňovat pravidla sponzorů anglických prvoligových klubů, tak Everton to opravdu hodně odnese.

Druhým klubem, který je hned nad Evertonem, je Manchester United. Těžko rozhodnout, který z nich je horší, asi to nechám na každém z Vás. Co se týče pohledu rodiny Glazerů, kteří klub vlastní, tak je jejich vlastnictví Manchesteru United opravdu hodně úspěšným projektem. Nemusí do něj nalívat skoro žádné peníze, vlastně je to přímo naopak. Během jejich vlastnictví hodnota klubu vzrostla, takže to je hodně úspěšný projekt v jejich portfoliu. Ale z pohledu fotbalového fanouška Rudých ďáblů to bohužel tak veselé nebude. Od roku 2013, kdy David Gill a Sir Alex Ferguson odešli do ústraní, prošel Manchester United docela nepříjemnou změnou. Z klubu, který vládl v Premier League pevnou rukou, se stal klub, který od té doby neměl jedinou přesvědčivou šanci zabojovat o ligový titul. Jejich rozpočet na mzdy hráčům je sice neustále jeden z nejvyšších, ale jejich výsledky jsou tím značně nepoznamenány. Trenéři přichází a odchází, málokterý má pro klub nějakou dlouhodobou vizi a Manchester United je tak daleko od toho, aby se mohl porovnávat s Liverpoolem nebo s Manchesterem City. Nejsmutnější na tom je, že tento klub má obrovskou fanouškovskou základnu a podporu, která generuje strašně moc peněz, ovšem vůbec se to neodrazí na výsledcích.

Poslední zmínkou, která je ještě relevantní, bude Southampton. Je teda nutné tento klub oddělit tlustou čarou od Evertonu a Manchesteru United, ale minimálně vzhledem k tomu, jak to v klubu vypadá v posledních pár letech, stojí za zmínku jako takové zklamání. Docela frustrující – po dlouhou dobu to byl klub, který by řízené téměř ukázkově správně. V pouhých dvou sezónách se jim podařilo vyškrábat se z třetí anglické ligy League One až do Premier League! Jejich kádr byl tvořen tehdy především hráči z vlastních řad z akademie a mezi trenéry byli třeba Mauricio Pochettino nebo Ronald Koeman, kteří věděli, co dělají. Bohužel nakonec své nejlepší hráče prodali a nedokázali je nahradit, což byl kámen úrazu. Jinak se mohli stát stejným případem jako Leicester City. Nezapomeňme, že Southampton třeba v sezóně 2016/2017 hrál Evropskou ligu… Sice nyní mají nového většinového vlastníka a je ještě hódně brzy se snažit něco nového předpovídat, ale bohužel to takhle se Southamptonem v současnosti je.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *