Kvalifikace na MS 2022

Nebude to vůbec dlouho a pokračování kvalifikací na fotbalové mistrovství světa 2022 už zase bude klepat na dveře. Sice se zápasy nebudou hrát všude po celém světě, ale některých kontinentech se ještě budou svádět boje to, kdo si během repre pauzy zaslouží letenku do Kataru a kdo ne. Ale pochopitelně zde budeme hovořit pouze o těch, kteří hrají, aby bylo jasné, na co se budeme moct těšit.

Jako první – Jižní Amerika. Jak vypadá situace v místní kvalifikaci na MS 2022? Brazílie a Argentina již mají své místo na mistrovství jasné. Ti už se o nic nemusejí obávat. Ovšem země, proti kterým teďka budou hrát, ty budou muset ještě hodně zabrat. Třeba Ekvádor, který se za týden utká s Brazílií a bude si muset obhájit své současné třetí místo v tabulce. Brazílie zatím neprohrála v kvalifikaci jediné utkání, ovšem nyní je jejich hlavní palební síla, Neymar, mimo hru. Je zde sice mnoho další talentovaných útočníků jako Vinicius Jr., ale Neymar patří mezi základní stavební kameny útoku a především jeho kreativita bude nenahraditelná. Ekvádor bude hrát doma, což jim dává extra šanci si urvat alespoň bod a když se zadaří, tak třeba nakonec i tři.

Pokud by Ekvádor proti Brazílii selhal, tak si může spravit chuť ještě v zápase proti Peru, který by měl být podstatně jednodušší. Peru a jejich kanonýr Lapadula je sice ve formě a v posledních pár zápasech překvapilo, ale měl by to být spíše jednostranný zápas.

Prsa na prsa v tabulce s Peru je ještě Kolumbie, jejichž forma je bohužel úplně opačná. V posledních pěti záapsech nezaznamenali jedinou výhru a fanoušci už prosí všechny svaté, aby se osud otočil zpět na jejich stranu. Ovšem zbývající zápasy budou výzvou. Klíčové bude utkání s Peru, se kterým jsou bodově stejně, ale také budou muset obstát proti Argentině.

Chile bohužel bude bez svého záložníka Artura Vidala, což bude důležitá ztráta. Drží se zatím těsně pod čarou a budou muset vyškrábat nějaké body proti Argentině a Bolívii, aby měli šanci ještě bojovat o postup. Jinak se budou moct s kvalifikací na MS rozloučit.

Uruguay, na to, že to je velká fotbalová země, je nyní přímo otřesný. Hrůza, děs a bída. Čtyři prohrané zápasy v řadě, z toho jedna porážka od Bolívie 3:0. Kvůli tomu také odešel jejich dlouhodobý trenér Oscar Tabarez po patnácti letech, během kterých naprosto revolucionizoval jejich fotbal. Jejich nový trenér je bývalý coach MLS klubu Inter Miami jménem Diego Alonso. Nyní je alespoň čekají jednoduché zápasy proti Paraguayi a poslední Venezuele, takže pokud to nepohnojí, tak mají ještě šanci na postup.

Bolívie a Paraguay je docela odepsaná, bohužel jim nepomohlo ani jejich drastické klíma uprostřed tropických hor, kde jakýkoliv jiný soupeř nemohl dýchat a automaticky se tím ihned dostal do značné nevýhody. A Venezuela je bohužel v slzách, protože ti už jsou venku a jejich kvalifikace byla daleko od úspěšné.

Jižní Amerika je tímto pokryta a nyní se přesuneme na další kontinent, Afriku. Ta sice vlastní kvalifikaci jako ostatní země nemá, ale místo toho mají Africký pohár národů, zkráceně APN nebo AFCON, který poslouží stejně tak dobře.

Africký pohár národů je zrovna velká soutěž, která byla v posledních letech hodně podceňována. Jsou zde velké ryby jako Egypt a Mo Salah, dále Maroko, které má sice mnohem více hvězd (jako třeba Ziyech z Chelsea), ale trenéra to nezajímá a nechal je bez nominace. Dále Senegal se Sadiem Maném a dalšími fotbalovými hvězdami, který se už několikrát přiblížil tak blízko vítězství poháru… A mimochodem mají přímo parádní dresy. A v neposlední řadě také Alžírsko, které vyhrálo minulý ročník a jsou i letos hlavními favority. A ještě třeba i Nigérie a tak dále. Ale i některé menší země ještě budou mít tu šanci překvapit. Třeba taková Sierra Leone s geniálním gólmanem, Burkina Faso nebo Mali.

Dále na řadě – CONCACAF, tudíž Severní a Střední Amerika. Tam to bude hodně napráskané zápasy. Každá země má totiž ještě devět dní na to, aby odehrála tři utkání. Zatím se na vrcholu tabulky drží docela překvapivě Kanada, která se ještě musí utkat s nejhorším Hondurasem a El Salvadorem. To sice na papíře vypadá jako jasné výhra pro Kanaďany, ale pravdou je, že v El Salvadoru umí fanoušci udělat neskutečnou atmosféru a že by to mohl být pro ně bod při troše štěstí. Ovšem samozřejmě nejdůležitější zápas celkově bude mezi Spojenými státy a Kanadou 30. ledna. Lístky na zápas se ještě ani nedostaly do veřejného prodeje a už je vyprodáno. A pokud Kanada nepoleví, tak by to mohla být první kvalifikace na fotbalové mistrovství světa od roku 1968. Bude je asi trápit absence Alphonsa Daviese, jejich nejlepšího hráč, na druhou stranu.

Top čtyřku ještě uzavírají Spojené státy, Mexico a Panama. USA bude hrát také s El Salvadorem a Hondurasem, takže jejich kvalifikační finiš bude spíše jednoduchého rázu. Bohužel už jsme mohli vidět, že Spojeným státům občas chybí dávka sebedůvěry a že si umí věci zbytečně zkomplikovat. Mexiko má bohužel docela výpadek formy. Čekají jej ještě zápasy s Kostarikou, Jamajkou a Panamou – to bude klíčový zápas, který dost možná bude posledním rozhodnutím, kde vítěz pojede to Kataru a ten druhý ostrouhá.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *