Anglická Premier League: Odkládání zápasů

Jaké jsou vlastně pravidla pro odložení zápasu v Premier League.

Velkou lavinu, převážně negativních reakcí přineslo nedělní odložení zápasu mezi Tottenhamem a Arsenalem. Hostující Arsenal požádal v pátek o přeložení zápasu z důvodu, že nemají dostatek hráčů prvního týmu k dispozici. Londýnské derby, které je pro oba kluby velice důležité s ohledem na boj o TOP4, se následně v sobotu stalo již jubilejním dvacátým zápasem této sezóny, který byl v Anglii odložen. Samozřejmě se našlo mnoho lidí, ať už z řad obyčejných fanoušků, nebo expertů, kteří se vyjádřili tak, že Arsenal by neměl mít právo na odložení tohoto zápasu, jelikož u nich žádná vlna koronaviru nenastala a ostatní faktory jako zranění, nebo suspendace by neměly být brány v potaz.

Abych to uvedl na pravou míru, v pravidlech Premier League stojí, že tým může požádat o odložení zápasu v případě, že nemá k dispozici alespoň 13 hráčů prvního týmu do pole a jednoho brankáře, což Arsenal splnil. Po čtvrtečním utkání Carabao cupu měl Arsenal k dispozici na víkendový zápas pouze 12 hráčů (z toho 2 brankáře) prvního týmu. V pravidlech také stojí, že tým musí mít alespoň jeden případ koronaviru, aby byla žádost o odložení zápasu brána v potaz, což Arsenal také splnil. Následně je žádost o odložení zápasu vyhodnocována na základě několika faktorů, mezi které patří zranění, suspendace, pozitivní hráči na koronavirus a momentálně také hráči chybějící kvůli probíhajícímu AFCONu.

Někteří experti následně nechápali, že Arsenal si dovolil během ledna poslat již 2 hráče na hostování, takže je jen jejich chyba, že momentálně nemají dostatek hráčů z prvního týmu k tomu, aby byli schopni odehrát zápas. Opravdu je ale chyba u Arsenalu, nebo ostatních týmů, které si zažádají o přeložení zápasů, nebo jsou jen špatně nastavena pravidla Premier League?

I přesto, že jsem fanouškem Arsenalu a odložení zápasu s Tottenhamem nám pomohlo a pravděpodobně ho odehrajeme v době, kdy budeme mít k dispozici ty nejlepší hráče, tak s tímto odkládáním zápasu nesouhlasím. Souhlasím s odkládáním zápasů v případě, když týmy mají většinu hráčů mimo z důvodu pozitivních testů na koronavirus, ale nemyslím si, že by se do úvahy měly brát další faktory jako zranění, suspendace a hráči plnící reprezentační povinnosti. Na tyto faktory se nikdy ohled nebral, i přesto, že se již několikrát stalo již v dřívějších sezónách, než vůbec začala koronavirová pandemie, že soupiska musela být doplněna hráči z akademie, takže by bylo fér, aby to v tomto duchu pokračovalo. Myslím si, že samotné kluby by ani nenapadlo žádat o přeložení zápasu z důvodu zranění nebo suspendací v době, kdy tu koronavirus ještě nebyl. Soupiska by měla být doplněna hráči z akademie a zápas by se dle mého názoru měl odehrát za každou cenu, pokud tím není ohroženo zdraví hráčů. 

Je to tedy ale chyba klubů, které o to zažádají? Dle mého názoru určitě ne, každý klub chce do zápasu nastupovat v nejlepší možné sestavě a i přesto, že by některé kluby mohly oponovat, že by o to nezažádaly, tak ruku na srdce, každý tým by to v pozici Arsenalu zkusil. Většina lidí s tím nesouhlasí, ale nepřijde mi správné za toto vinit kluby, když problém je někde úplně jinde.

Jak jsem již psal, odloženo bylo už 20 zápasů v letošním ročníku a nejspíše se blíží další, jelikož Burnley zažádalo o odložení svého zápasu s Watfordem a pravděpodobně jim bude vyhověno. Tady nám ale může nastat další velký problém v další části sezóny, právě zmiňované Burnley má odehráno doposud pouhých 17 zápasů, v porovnání taková Chelsea, kterou dnes čeká zápas s Brightonem bude mít odehráno již 23 zápasů. Například u Burnley to takový problém být nemusí, jelikož nehraje žádné Evropské poháry, ale týmy, které čeká ještě jarní část v Evropě může potkat nepříjemná situace. Anglický kalendář je i bez těchto problémů velice nabitý, hraje se takřka nepřetržitě, většina týmů hraje každé 3 dny a samotná Premier League si tímto zadělává na velké problémy s ohledem na to, že nebude prostor, kam tyto odložené zápasy vkládat. Je pravděpodobné, že se nám situace okolo koronaviru během jarní části opět trochu uklidní, ale i přesto se může stát, že ty zápasy nebudou moct být dohrány.

Abych tu vedení Premier League pouze nehanil, tak je nutno říct, že to v této době mají opravdu těžké a vždycky se najde někdo nespokojený s jejich verdiktem.

I přesto si myslím, že je na čase nastavit jasná pravidla o odkládání zápasů. Řešení, které se bude líbit všem se asi nikdy nenajde, ale mělo by se určitě začít tím, že by se nastavila hranice, kolik pozitivních hráčů musí klub mít pro to, aby mohl požádat o odložení zápasu a karetní tresty, zranění nebo reprezentační povinnosti bych do úvahy vůbec nebral. Podle posledních informací je další schůze vedení Premier League s kluby, kde se budou probírat právě možná řešení tohoto problému naplánovaná na 10. února, ale s vývojem situace v posledních týdnech je velice pravděpodobné, že bude muset být svolána dříve, jelikož to takhle nemůže dál pokračovat. 

V posledních týdnech je situace opravdu kritická a některá rozhodnutí jsou až směšná, už jen to, že Premier League je schopná zápas odložit až v den toho zápasu mi přijde absurdní a neuctivé k fanouškům, kteří třeba už jsou na cestě na zápas a zjistí, že utkání bylo odloženo. 

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *