Václav Prokůpek: Jak UEFA utrácí?

Odkud vlastně bere UEFA peníze na svou činnost a provoz. A dnes bych se rád zaměřil na opačnou stranu karty. Tedy na to, jak UEFA vlastně utrácí. Kolem této otázky je totiž mnoho nejasností a někteří fanoušci nemají ani zdaleka potuchu, kde se všechny ty peníze vlastně ztrácí. A samozřejmě musím zmínit i to, že dnešní blog bude hlavně o číslech, takže pokud Vás tento styl blogů nebaví, tak to asi nebude nic pro Vás. 

:-)

Již na začátku chci říct, že UEFA sama vydává a zveřejňuje účetní zprávy, takže si informace rozhodně nevycucávám z prstů, a naopak vycházím přímo z oficiálních zpráv. Bohužel jsou však zprávy zveřejňovány s pořádným zpožděním, a tak poslední zprávou, kterou máme k dispozici, je ta ze sezóny 2019/2020.

Během této sezóny UEFA vykázala příjmy v rozsahu přibližně 3 miliard eur. Z této částky převážnou většinu utratila. Konkrétně pak 2,88 miliard euro. A právě touto složkou se budeme dnes zaobírat.

Asi Vás nepřekvapí, že největší část všech nákladů jsou odměny pro týmy, které se účastní evropských soutěží. Bavíme se zde tedy o odměnách za Ligu mistrů a Evropskou ligu, ale taktéž za soutěže, kterých se účastní národní týmy. Od letošní sezóny se přidají samozřejmě i odměny za Evropskou konferenční ligu. Jelikož je však tato zpráva ze sezóny 2019/2020, tak s touto novou soutěží ještě nepočítáme a nijak ji nereflektujeme do statistik. A kolik to tedy přesně dělalo? Bezmála 2,4 miliardy euro se přerozdělilo týmům hrající poháry. Samozřejmě největší část šla týmům hrající Ligu mistrů. Tady se bavíme o 1,65 miliardy euro. To je asi trojnásobek toho, co šlo na Evropskou ligu. Dle mého názoru však tady rozdíl v kvalitě zúčastněných týmů je znatelný a tomu musí odpovídat i výpočet odměn. Existuje jen málo fanoušků, kteří by se vyloženě těšili na Evropskou ligu, pokud tam zrovna nehraje jejich oblíbený tým, či v případě českých fanoušků nějaký náš tým.

Nezanedbatelnou položkou jsou však taktéž odměny pro národní týmy. Přibližně 250 miliónů eur. Za co jsou přesně týmy odměňovány? Konkrétně za Ligu národů, kvalifikace na EURO, či se přispívá národním asociacím na organizaci a věci spojenými s přátelskými zápasy.

Úsměvný je pohled na to, kolik UEFA přerozděluje ženské části Ligy mistrů. Zatímco ta mužská dostala 1 650 miliónů euro, tak ta ženská si musela vystačit s 5,6 miliónů euro. Přiznám se, že jsem čekal rozdíl, ale ani náhodou takto znatelný. Je to fér? Samozřejmě, že ano. Mužská část Ligy mistrů je snad nejsledovanější sportovní událostí posledních deseti let a vydělává šílené peníze. A ta ženská? Upřímně neznám nikoho, kdo by si řekl, že by si radši pustil ženskou Ligu mistrů než tu mužskou. Pokud je tedy někomu křivděno, tak to budou dle mého názoru muži, kteří si na sebe z velké části vydělávají sami. U žen to bude spíše jakýsi pokus o rovnoprávnost. Tím však rozhodně nehaním ženský fotbal, jen zdůrazňuji to, že momentálně není mezi fanoušky tak populární.

Další složkou výdajů jsou příspěvky ligovým asociacím, či těm národním. To vše v rámci solidarity. Příspěvky se tak dostanou nejen k týmům, které hrají poháry, ale taktéž k těm, které nikoliv. Nemusím však zmiňovat, že rozdíl je zde natolik propastný, že tyto dary jsou spíše symbolické. Pokud se nepletu, tak česká liga si přijde na přibližně 2 milióny euro ročně. Není to sice moc, ale jak se říká „lepší než drátem do oka“. Kolik se toho nakonec dostane k týmům? No, upřímně při pohledu na to, jak tady fungovalo přerozdělování dotací během posledních let, bych toto nerad rozebíral. O všem vypovídá, že člověk, který byl za toto zodpovědný si momentálně bude odpykávat trest za dotační podvody…

Celkem se v rámci těchto solidárních plateb přerozdělí asi 242 miliónů euro ročně. Najdeme zde i různé kuriozity jako příspěvek 152 tisíc euro na Mistrovství světa bezdomovců. A ne, nestřílím si z Vás. 

:-D

Poměrně výraznou složku v nákladech tvoří samozřejmě i platy zaměstnanců UEFY. Kolik jich vlastně je? Podle dat z roku 2020 jich bylo přibližně 500. To, není zase tak moc vzhledem k tomu, jaký kolos to vlastně je, a kolik soutěží se v rámci UEFY pořádá. Tady je však důležité zmínit i to, že UEFA na většinu věcí preferuje takzvaný outsourcing. Tedy prostě si zaplatí nějakou externí firmu, která se o všem postará.

A teď k tomu, co nás zajímá nejvíce. Kolik se dá zaměstnancům ročně peněz? Přibližně 100 miliónů euro. Kdybychom tedy použili jednoduchou matematiku a vydělili vyplacené mzdy počtem zaměstnanců, tak se dostaneme k tomu, že průměrná mzda v UEFA je asi 200 tisíc euro. Více by nás však měl zajímat medián, protože ten bude odrážet realitu mocných papalášů, kteří jsou na vrcholu potravního řetězce a berou mnohem více než průměr. Realita tedy bude dle mého názoru taková, že top desítka nejlépe placených šéfů bere asi přibližně stejně jako 200 nejhůř placených zaměstnanců. A to jsem možná ještě hodně optimistický… No jo, ale proč by se mocipáni dělili, že? Kromě svých mezd si navíc ještě mnohdy přilepšují jinými způsoby. Všichni víme, o čem to tady mluvím. Jenže tyto příjmy už v účetních zprávách zaznamenány nejsou.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *