Tragikomedie: Kdo chce koupit SFC Opava?

I když jsem v minulém blogu rozebíral situaci okolo prodeje Brna a jednání pana majitele Bartoňka jsem vylíčil jako komedii, stále je to nic oproti tomu, co se děje v Opavě a okolo prodeje místního klubu SFC. To je ta pravá tragikomedie, na kterou se Brno ani náhodou nechytá. Opavští fanoušci už z toho jsou zoufalí a myslím, že se jim už nikdo nemůže divit.

Není to sice tak dávno, co se opavský klub potýkal s reálnou hrozbou krachu, když byl v MSFL, ale současná situace opavského fotbalu také není zrovna růžová. SFC je sice v druhé lize a vede si tam celkem dobře, což vzhledem k jejímu rozpočtu a pohnuté historii je nad očekávání dobrý výsledek, ale zároveň neexistují žádné záruky, že se situace zničehonic nezhorší, a že se SFC neocitne v pořádném problému.

Hlavním problémem SFC je to, že už roky jako akciová společnost patří městu Opava. A je tedy logické, že dlouhodobým problémem číslo jedna jsou finance. Město si nemůže dovolit do klubu pumpovat desítky milióny korun jako soukromí majitelé, protože rozpočet města není nafukovací a každá koruna, která do fotbalu jde, jak už to tak bývá, je podrobena kritice opozičních politiků. A to všem v klubu jejich práci velmi ztěžuje. Klub sice plus minus ví, s jakým rozpočtem může počítat, ale stačí jeden nespokojený hlasitý politik, a vše může být jinak. S tím souvisí i to, že SFC třeba na přestupovém trhu nemůže být tak pružný jako jiné kluby, a že na něj tedy vždy zbydou až hráči třetího až čtvrtého sledu.

A toho, že současná majetková struktura klubu není ideální, si jsou vědomi úplně všichni. Ví to ve vedení klubu a ví to i opavští politici. Všichni společně tak už toky usilují o to, aby se pro SFC našel nový většinový vlastník, který by SFC koupil a ulevil tím rozpočtu města, který by správně měl peníze vynakládat do úplně jiných sektorů než do fotbalu.

Ale je to mnohem těžší, než by se mohlo zdát. Neustále sice místními novinami prolétávají spekulace o tom, kdo všechno by SFC mohl koupit, ale zatím z toho nikdy nic nebylo a vše vždycky vyšumělo do ztracena.

Není to přece tak dávno, co byla s koupí SFC spojována Kofola, miliardář Petr Lamich, nebo švýcarští a dubajští investoři. Vždycky se ale nakonec ukázalo, že zájem o koupi SFC není tak vážný, jak noviny tvrdí, nebo že investoři nejsou schopni doložit to, že na vedení klubu mají dostatečný kapitál.

Asi před měsícem už to ale vypadalo nadějně a srdce opavských fandů mohla plesat. Vyšlo totiž několik zaručených zpráv, že o koupi SFC má enormní zájem společnost frýdecko-místecká společnost Marlenka, která SFC už nějakou dobu sponzoruje, a která by teď chtěla převzít klub kompletně.

Dokonce i klub vydal oficiální prohlášení, že vedení města už od Marlenky dostalo oficiální nabídku, a že je vše na dobré cestě. Tohle byla pro všechny v Opavě úžasná zpráva. Na zaručené zprávy o koupi klubu jsou sice všichni v Opavě zvyklí a už je to nijak nevyvede z míry, ale tohle bylo jiné. Každý totiž ví, že Marlenka je zavedená stabilní a solventní společnost, která by do opavského fotbalu mohla přinést chybějící stabilitu a směr dalšího směřování klubu.

Bylo to krásné, ale bohužel to nemělo dlouhého trvání. Pár dní po tom, co klub vydal prohlášení o možném vstupu Marlenky do struktury klubu, totiž vydal prohlášení i majitel Marlenky Gevorg Avetisjan, který všechny spekulace odmítnul. Řekl, že jeho firma Marlenka International do opavského fotbalu vstoupit nehodlá, a že to všechno jsou lži. Také zmínil, že by byla hloupost, kdyby podporoval SFC Opavu, když jen pár metrů od jeho hlavní výrobní haly leží stadion Frýdku-Místku, a že kdyby se opravdu rozhodnul vstoupit do fotbalu, bylo by to právě ve Frýdku-Místku.

Opavským fanouškům tak opět zbyly pouze oči pro pláč. Beznaděj. Žádným jiným slovem by se situace okolo opavského fotbalu popsat nedala. Opět se zdálo, že SFC zůstane na krku městu, a že ho v dalších letech nic pěkného nečeká.

Přitom všechno vypadalo tak krásně. Podle oficiální zprávy klubu měla Marlenka zaručit opavskému fotbalu milióny, měla vybudovat dokonce i ženský tým a hlavně měla pod záštitou Vladimíra Coufala vybudovat moderní mládežnickou akademii, která je pro budoucnost opavského fotbalu klíčová.

Ale opět z toho nic není….

Nebo ano?

Možná. Vyšlo totiž najevo, že to všechno je jedno velké nedorozumění, a že se nikdy nepočítalo s tím, že by do struktur SFC měla vstoupit firma pana Gevorga Avetisjana Marlenka International, ale že řeč byla o firmě jeho syna Nshana Avetisjana Marlenka Food s.r.o.

Takže naděje ještě žije a opavští fanoušci ještě nemusí ztrácet naději. A zájem Nshana Avetisjana by měl podle mých zdrojů stále trvat, i když kvůli aféře se zaměněním firmy jeho otce trochu ochladl.

Takže situaci není tak ztracená, jak se zdálo a opavský fotbal má stále naději, že se dostane z rukou města, které fotbal dělat neumí, a nikdo jej za to vinit nemůže, protože politici se mají starat o úplně něco jiného než o fotbal, který patří do soukromých rukou.

Bylo by krásné, kdyby se už SFC dostalo do rukou soukromého investora, ale stále bych se neradoval předčasně. V opavském fotbale je cosi shnilého a současná kauza ohledně korupčního jednání lidí napojených na SFC to jen potvrzuje. A to samozřejmě může všechny investory včetně Nshana Avetisjana odradit.

Je velká škoda, že o SFC neprojevil zájem nikdo z miliardářů v okolí, mezi které se dá zařadit například Petr Lamich a jeho firma Lama Energy, Yannis Samaras a jeho firma Kofola, nebo Pavel Juříček se svou firmou Brano.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *