Zdeněk Zeman se počtvrté vrací na místo činu: Těšte se na góly!

Možná někteří z vás, co občas sledují italské weby, zaznamenali na konci minulého měsíce, zprávu, že čtyřiasedmdesátiletý pražský rodák a bývalý fotbalový trenér Palerma, AS Řím, Caglieri, švýcarského Lugana, tureckého Fenerbahce či Cervene Zvezdy Bělehrad Zdeněk Zeman má nové angažmá. Český rodák, ale už v podstatě naturalizovaný Ital, se po tříleté pauze vrací do velkého fotbalu. A nejde o návrat ledajaký. Počtvrté usedne na lavičku své milované Foggie (US Foggia hraje třetí italskou ligu), kde svou trenérskou kariéru nastartoval v roce 1986 a hlavně se zde proslavil. Úžasná zpráva je to mimo jiné i pro sázkaře, kteří rádi sázejí na to, že kluby budou střílet více branek. Zdeněk Zeman je totiž vyznavačem útočného stylu hry.

Zdeněk Zeman je proslulým svéráznými tréninkovými metodami, množstvím vykouřených cigaret při zápase a líbivým herním stylem. Tím vším je proslulý. Hlavní zprávou pro sázkaře je ale několikrát omílaná skutečnost, že rodák z Čech Zdeněk Zeman se bude jako trenér fotbalem znovu bavit a čekají nás gólové hody. Sám trenér Zdeněk Zeman totiž prohlásil v italském tisku, že mu fotbal moc chyběl a na návrat se těší. Začíná znovu ve třetí lize, podobně jako při svém úplně prvním působení v tomto celku téměř před čtyřiceti lety. Navíc má podporu u prezidenta klubu, který už je pochopitelně jiný než ten, který Zemana do velkého fotbalu přivedl. Současný prezident klubu Nicola Canonico prohlásil, že všichni zůstávají nohama na zemi. Velké ambice (třeba na postup do první ligy) berou v US Foggia s rezervou, ale mají jeden velký požadavek. Aby je takzvaný „maestro“, jak se zde Zemanovi s úctou říká, fotbalem bavil. O tom prý fotbal má být. To je velmi pozitivní přístup. A když si ho dáte dohromady se Zemanovým pojetím hry, prý to bude něco!

Jak říká sám Zeman pro Palermo Times: „Nepřišel jsem hrát s hvězdami, ale chci, aby tady byl tým plný hráčů, kteří budou mít velký hlad po úspěchu. A budou fyzicky připraveni, o což se postarám já.“ Tréninkové praktiky Zdeňka Zemana jsou pověstné, tedy památné výběhy do schodů, běhání po lese. To je to, nač se třetiligoví fotbalisté z Foggie mohou toto léto těšit. A potom? Jaká bude taktika? No zkrátka osm hráčů při rozehrávce na půlící čáře, nakopnout míč a jdeme dát gól. Že těch gólů hodně dostaneme? „To patří věci, důležitější je, více branek dát.“ Míní v italském tisku Zdeněk Zeman.

Když Zeman před pár lety působil ještě v první lize, konkrétně v Cagliari, vzpomínali obránci, že s hrůzou očekávali první zápasy, neboť defenzivní příprava byla nulová. Cagliari tehdy také sestoupilo. Zkušený lodivod Zeman nás ale jistě něčím překvapí. Je fotbalovým otcem několika současných hvězd. Tak například za svého působení v Pescaře vytáhl do velkého fotbalu Insigneho, Immobileho a Verrattiho. Ačkoliv v případě Lorenza Insigneho to nebylo jejich první setkání. To totiž proběhlo ve zmíněném jihoitalském městě Foggia, kde Zeman zase trénoval třetí ligu a dvacetiletý Insigne z Neapole tady dal pod jeho vedením v jednom ročníku 26 branek (včetně sedmi pohárových). Následoval přesun do Pescary, a pak už to mnozí z vás (fanoušků kopané) znáte. V tom roce zde působil i Marco Sau (rovněž pravidelný účastník nejvyšší italské ligy) nebo třeba Diego Farias. Opět, znalcům italské Serie A ne úplně neznámé jméno.

Z Pescary Zeman odešel na rok do Říma. Tam tehdy objevil obránce Marquinhose, kterého AS prodalo za slušné peníze do Paris Saint Germain. A také Erik Lamela byl prodán na britské ostrovy do Tottenhamu. Zeman zkrátka umí mladé hráče objevit, podpořit a probudit.

Největších úspěchů v tomto směru pochopitelně dosáhl v devadesátých letech, kdy jeho „Foggia dei miracoli“, neboli Zázračná Foggia oslňovala a trápila i velké favority. Mezi jeho hlavní objevy tehdy patřili Giuseppe Signori, Roberto Rambaudi, Francesco Baiano, Luigi di Biagio nebo dva Rusové – Igor Shalimov a Igor Kolyvanov. Zemanova důvěra v jím vybrané hráče je až obdivuhodná. Například Giuseppe Signori s oblibou vzpomíná na to, jak ho český kouč ihned po hráčově příjezdu do Foggie oslovil: „Nazdar kanonýre“. Signori si tehdy myslel, že si z něj dělá srandu, vždyť měl na svém kontě pět branek ve druhé lize v dresu Piacenzy. Historie ale dala za pravdu Zemanovi – Signori vstřelil v profesionální kariéře na 300 branek!

Na druhou stranu – nebylo to zadarmo. Například druhý útočník z tehdejší doby Roberto Rambaudi vzpomínal, jak musel pořád běhat kolečka. Nějaké vynechat? To neexistovalo. Napijte se vody s cukrem a pokračujte, radil Zeman. Rambo, jak se Rambaudovi přezdívá, svého kouče napodobil, ale pouze v tom, že se stal také trenérem. Momentálně vede Flaminii ve čtvrté lize a říká v italském tisku: „Ale rozhodně nejsem jako Zeman.“ Rambaudo vzpomíná na historku o tom, jak po prohře 2:5 v Ascoli přišel Zeman do šatny a svěřence pochválil, že hráli dobře a všechno splnili.

Je pravda, že Zemanovi už je 74 let, a někteří kritici tvrdí, že už je skutečně za zenitem. Současný fotbal je jiný, říkají. Ale Zeman se tomu směje a prohlašuje, že pouze vyzrál, získal zkušenosti, ale bude hrát stejně tak, jak ho to baví. Jinak to ani nemá smysl.

Každopádně, nenechte se ujít start třetí nejvyšší italské soutěže a kromě počtů branek si zapamatujte i všechna jména. Třeba zase za pár let některá z nich budou zářit ve velkých klubech. Vzhledem k předchozím zkušenostem by bylo až s podivem, kdyby se to minimálně jednomu členovi výběru nepovedlo.

O Zdeňku Zemanovi se několikrát mluvilo jako o možném kandidátovi na post trenéra české fotbalové reprezentace. Týmy vedené Zdeňkem Zemanem jsou známé pod přezdívkou Zemanlandia.

Právě „Zemanlandia“ je zárukou ofenzivního stylu fotbalu, původně se tímto termínem označoval pouze klun US Foggia, kde Zeman (jak již bylo zmíněno) šokoval svým ofenzivním systémem 4–3–3 v defenzivně pojaté italské nejvyšší lize. Tento styl fotbalu předběhl svou dobu. Je také důkazem, že i poměrně neznámý tým s omezeným rozpočtem, který má zájem útočit, může porážet i mnohem větší kluby.

Zemanlandia je i název italského dokumentu (55 min., režie Giuseppe Sansonna) z roku 2009 o Zdeňku Zemanovi.

                                                         Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *