VfB Stuttgart je nad hranicí sestupu, americký kouč má přesto podporu vedení klubu

Daleko lepší kádr, než měli „Švábové“ z VfB Stuttgart loni a ještě k tomu špičkový trenér! Přesto postavení VfB Stuttgart v nejvyšší německé spolkové lize – první Bundeslize – vyvolává otázky. Patnácté místo a o sedm bodů méně, než ve stejnou dobu v předchozí sezóně, ba co více, při vyrovnanosti letošního ročníku Bundesligy je  ​​VfB Stuttgart je uprostřed bojů o sestup.

Podzim je ve Stuttgartu tradičně slabší. V podzimní části nejvyšší německé soutěže se tradičně ve Stuttgartu měnili trenéři. Americký kouč Pellegrino Matarazzo má ve svých třiačtyřiceti letech podporu vedení stuttgartského klubu, přestože před reprezentační přestávkou se čekalo, že v bavorském Ausburgu uhraje alespoň bod a doma v Mercesez-Benz Aréně smete se svými svěřenci Arminiu Bielefeld. Jenže, z Ausburgu odjížděli borci Stuttgartu s „nakládačkou 1:4 a doma prohráli s Bielefeldem 0:1. Přitom právě Ausburg, Bielefeld a poslední Furth jsou na barážových a sestupových pozicích Bundesligy. VfB přitom nemá vůbec jednoduchý los a po reprezentační pauze jede do Dortmundu, kde Borussia body rozhodně nerozdává.

V zápasu proti Bielefeldu vyčítali fanoušci kouči Matarazzovi, že nehrál ofenzivní fotbal, což se VfB vymstilo. Matarazzo se snažil Bielefeld zaskočit tím, že do sestavy zařadil centra z béčka Stuttgart, velkého bouřliváka Mateje Maglicu. Sázel na jeho výšku (198 cm) a domníval se, že se v pokutovém území Armenie Bielefeld prosadí. Nevyšlo to a hned následující den už Maglica hrál v základní sestavě rezervy VfB Stuttgart.

Kouč Matarazzo hodnotí herní styl Stuttgartu jako dobrý: „Prostě nedáváme branky! To se zlomí. Vůle je v celku obrovská. Máme na dvanácté místo a boji o záchranu se vyhneme!“ Svůj trenérský pokus postavit levého obránce Bornu Sosu jako pravé křídlo hodnotí pozitivně, přestože Sosa proti Bielefeldu neskóroval. „Důvody neúspěšných výsledků jsou jinde – chybějí nám klíčový koncoví hráči, kteří jsou buď zranění nebo nemocní – Kalajdzic, Silas, Marmoush, Führich, Al Ghaddioui. Chybí prostě ti, kteří dávají góly, jako například Mavropanos či Kempf,“ tvrdí americký kouč VfB Stuttgart Matarazzo.

Sportovní ředitel VfB stojí za realizačním týmem! „Základní podstata týmu je skvělá, trenérský tým je skvělý,“ říká generální manažer Didi HamannStuttgartu po šestém soutěžním utkání v řadě bez výhry. Přesto, loni měl VfB po jedenácti zápasových dnech o sedm bodů více.

Didi Hamann tvrdí, že příští rok bude VfB hrát o evropské poháry: „Chce to čas. Momentálně máme na dvanácté až patnácté místo v Bundeslize. To je realita. Když jsme porazili 5:1 nyní poslední Furth, všichni křičeli, že máme na šestou příčku. To je ale mimo realitu. Hrajeme nyní druhou sezónu po návratu nejvyšší německou soutěž a musíme se udržet. Až budeme mít zdravých osmadvacet hráčů a ne devatenáct, jako nyní, naše výsledky se výrazně zlepší.“

Po reprezentační přestávce by se do kádru VfB měli vrátit Silas, Mavropanos, Kempf,  brankář Müller, Ahamada, Al Ghaddioui. A protože BUndesliga bude pokračovat až do Vánoc, tito hráči již naskočí v Dortmundu, proti Mohuči, proti Herthě, ve Wolfsburgu, proti Bayernu Mnichov a v Kolíně nad Rýnem.

„Těžké zápasy, ale my jsme parta,“ říká kouč Matarazzo a připomíná šňůru vítězných zápasů VfB Stuttgart ve druhé Bundeslize v roce 2019. Tehdy ale na lavičce seděl populární kouč Tim Walter.

                                                     Václav Prokůpek

Použitý zdroj:

https://www.kicker.de/von-wegen-platz-6-hurra-der-ton-beim-vfb-wird-rauer-878029/artikel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *