Václav Prokůpek: Miliardářská čínská liga je před bankrotem

Víte o tom, že se s největší pravděpodobností blíží konec čínské ligy?

Čínská liga a velké platy. Synonymum, které má svá smutná úskalí. Začal bych u toho, že velké platy zde mají opravdu jen převážně zahraniční fotbalisté. Čína je sic velká země, ale příliš kvalitních fotbalistů se v ní nenarodilo. Když se tedy parta miliardářů z Číny rozhodla, že by chtěli udělat svou vlastní ligu, která by znamenala velkou revoluci v čínském fotbale, tak bylo třeba nějak zaujmout fanoušky. A upřímně fotbal v Číně není opravdu v dobré pozici. Respektive co se týče oblíbenosti sportů, tak snad nebude ani v top pětce. A to je co říct vzhledem k tomu, že vlastně téměř po celém světě je to top trojka. Každopádně abych se přiznal, tak přesná data nemám, takže očekávám, že nějaké odchylky se najdou. Dovedu si představit, že například v USA se o fotbal zatím široká veřejnost nezajímá. Stejně tak v Indii. Jak tedy nalákáte fanoušky, aby se začali zajímat o čínský fotbal? Musíte koupit hráče, které zná skoro každý, či si je může dohledat ve spojitosti s něčím, o čem už v minulosti slyšel. A myslím si, že o Premier League snad slyšela i většina mladých Číňanů. Jak ale dostanete hráče z prestižních lig do Číny? Vždyť by to pro ně nedávalo smysl, ne? Naštěstí mají boháči svou zbraň. Všemocné peníze, které mění životy druhých. To, co čínští majitelé továren „berou“ svým zaměstnancům, následně přerozdělí na své potřeby. V tomto případě jsou peníze využity na přilákání hvězdných fotbalistů do Číny. Začínají tedy šílené nákupy. Oscar za šedesát miliónů, Hulk za padesát, za podobné částky přichází do Číny i Alex Teixeira a Paulinho. Mohli bychom však jít jméno po jménu a zjistíme, že se v tom točily opravdu šílené peníze. Jenže to je první část problémů. Nyní jste přesvědčily kluby o tom, aby vám prodali své hráče. Ale proč by chtěl hráč do Číny? I jemu se tedy musí dát nějaký hezký plat. A tak se začalo jednat. Každý hráč měl zajímavou smlouvu a přišel si podle odhadů snad na pětinásobek toho, co by bral v Evropě. V některých případech ještě více… Až tak zoufalé byly kluby.

Jenže problém nastal v momentě, kdy do všeho klasicky vstoupila vláda. Té se nelíbil počet zahraničních hvězd. Vždyť to přece vůbec není nacionální! V některých základních sestavách nebyl ani jeden Číňan a to byl velký problém podle režimu. Udělaly se tedy „nutné“ opatření a každý tým musel vždy mít na soupisce pár Číňanů. Jenže dejte si dohromady hvězdy a k nim hráče, kteří jsou na horší úrovni. Řekněme tomu, že namixujete hráče z Premier League a ze třetí anglické ligy do jednoho týmu. Jak asi bude vypadat hra? Moc vábně ne, že? Nastal tedy nejen první odliv cizinců zpět do Evropy, ale taktéž zmenšení zájem o čínskou ligu u tamního obyvatelstva.

Tím se zmenšují i příjmy klubů a najednou se ukazuje, že tento model není udržitelný. A ještě aby ano. Když přeplácíte hráče tak šíleným způsobem jako v Číně, tak potřebujete extrémní expanzi trhu, což se zrovna v Číně nepovedlo. Jak už jsem řekl, tak podíl na tom měly i opatření ze strany režimu. Když tu neustále mluvím o nějakém přeplácení, tak by bylo fajn, kdybych nemluvil jen v abstraktních pojmech, že?

Takový Lavezzi údajně bral až osm set tisíc liber! Upozorňuji, že se jedná o libry, nikoliv eura. V těch by to bylo asi devět set padesát. A mimochodem toto není měsíční mzda, ale týdenní. Dobré, že? Takový Tevéz si v dobách, kdy pobíral v Číně nejvíc, přišel na pouhých šest set tisíc liber týdně. Tedy „pouhých“. Mnoho fotbalistů to má jako roční plat a to musí hrát nějakou slušnou soutěž. Tevéz si na tyto peníze přicházel týdně.

Nyní už je Vám jasné, proč se tolik fotbalistů vytratilo do Číny, i když měli našlápnuto k velmi slušné kariéře. Zajímavá je i další věc. Většina fotbalistů v Číně je z Jižní Ameriky, respektive hlavní hvězdy. Čím to je? To upřímně nevím a asi to bude mít co do činění s mentalitou Brazilců, kteří si za mládí většinou prošli pořádnou bídou…

I kvůli těmto platovým podmínkám se čínská liga dostala do velkých problémů. Mnoho klubů je na pokraji bankrotu. Došlo to až do takových extrémů, že mnoho klubů i nyní, když se blíží zima, trénuje pouze za denního světla, aby následně nemusely zapínat osvětlení trávníku. Šetří se tedy opravdu každá korunka.

K tomu všemu má licenci do dalšího ročníku momentálně šest týmů. Tedy pouze šest týmů může hrát v příštím ligovém ročníku. To by byla opravdu zajímavá liga… A třešničkou na dortu je to, že i když je v mnoha týmech stále mnoho evropských hvězd, tak liga nemá ani jednoho zahraničního rozhodčího… A asi všichni tušíme, jak na tom budou čínští rozhodčí s kvalitou. Nemluvě o tom, že i postoj k úplatkářství bude tak trochu odlišný….

Celkově má čínská liga velmi slušně nakročeno k tomu, aby prostě celá klekla a začalo se budovat nanovo. Tentokrát již nějak koncepčně a krůček po krůčku. Opět se ukázalo, že pokud chce člověk vybudovat Řím, tak musí skládat cihlu po cihle a nepokoušet se o nějaké rychlejší postupy…

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *