Zajímavosti před Eurem 2020 – 2021

Dnešním blogem bych se rád věnoval Euru 2020, protože jsem jej již dlouho očekával, stejně jako vy všichni ostatní. Chtěl bych zde ale spíše psát o různých zajímavostech nebo příbězích které jsou s tímto netradičním a posunutým Mistrovstvím Evropy spojeny. Tentokrát to nebudou žádné analýzy a podobně, spíše snůška zajímavých příběhů, které je zábavné a znát a třeba to někomu i trochu rozšíří obzory. Ale jinak v budoucnu se samozřejmě plánuji zabývat i jednotlivými zápasy, akorát musím holt počkat, než se začne hrát a než se dostaneme do play off, kde se vyfiltrují ti nejlepší z nejlepších.

Začnu mluvit o tom, že tohle Mistrovstvi Evropy 2020 je poslední šancí německého trenéra Joachima Löwa. S koncem tohoto turnaje je již naplánovaný jeho odchod z pozice hlavního trenéra německé fotbalové reprezentace. Po celých dlouhých patnácti letech. Někdo to vnímá jako dobrou zprávu, někdo na něj bude vzpomínat hlavně v dobrém. Jeho působení zde ale bylo dosti úspěšné. V pěti ze šesti turnajů se vždy dostal minimálně do semifinále. A hlavně nesmíme zapomenout na vítězství Mistrovství světa v roce 2014. Ovšem naposledy se Německo ukázalo ve finále Eura v roce 2008, kdy bylo poraženo Španěly. Proto je tento turnaj považován za jeho poslední šanci tohle napravit. Je totiž pravda, že němečtí fotbaloví fanoušci by si zasloužili něco lepšího než ono fiasko z Mistrovství světa roku 2018 v Rusku. Od té doby se Joachim Löw zaměřil hlavně na mladé hráče, kteří vystřídali staré kanonýry jako je Thomas Müller, Boateng nebo Hummels. Pro Thomase Müllera to byl tehdy velký šok. Ovšem po porážce 0:6 Španělskem a také po prohře 1:2 proti Severní Makedonii se rozhodl Thomase Müllera a Hummelse opět požádat o pomoc. Vzhledem k Müllerově formě byla chyba jej odvolat v první řadě. Zkouška to ale nebude pro nikoho z německé reprezentace lehká, jelikož dostali rozlosování do skupiny smrti, kde je čeká ještě Portugalsko a Francie.

Podobně jako vypršel čas Joachimu Löwovi, tak i Belgičané nemají moc času nazbyt, než vyhrají svou první velkou mezinárodní trofej. Jejich zlatá generace totiž pomalu ale jistě stárne a tak není divu, že soupiska belgického trenéra Roberta Martineze zahrnuje deset hráčů přes třicet let. Jsou zde pouze dva hráči mladší dvaceti pěti let – Tielemans a Jérémy Doku. Navíc jejich hlavní hvězda Eden Hazard má za sebou otřesné dva roky v realu Madrid plné zdravotních problémů a asi jen stěží bude kanonýrem letošního Eura. Hráči jako Romelu Lukaku, Kevin de Bruyne nebo Courtois jsou na vrcholu svých kariér a bohužel to nevypadá, že by se rýsovaly mladí hráči schopni je v budoucnu zastoupit. A jelikož na Mistrovství světa v roce 2018 skončila Belgie na slušném třetím místě, má na čem stavět i letos. Jsou určitě velkými favority, ale čas na jejich zlatou generaci neúprosně tlačí, ať konečně přivezou domů nějakou trofej.

Letošní Euro také přineslo několik nových tváří na scénu. Jsou jimi Finsko, Severní Makedonie a Skotsko, které je s námi ve skupině D. Skotsku se nepodařilo kvalifikovat na Euro od roku 1996, což je skoro pětadvacet let! Stejně tak jejich poslední velký mezinárodní turnaj byl v roce 1998. Od té doby doposud prostě velké prázdno. Tentokrát se jim ale podařilo dostat skrze kvalifikace, když porazili Izrael a Srbsko na penaltový rozstřel. Jako odměnu budou mít Skotové možnost se utkat s jejich odvěkým rivalem Anglií a to přímo na Wembley Stadium. Skotská soupiska je postavena hlavně na obráncích Andym Robertsonovi a Kieranu Tierneym, kteří budou klíčový pro úspěch jejich formace 3:4:3. A s talenty v jejich mužstvu jako Scott McTominay, McGinn nebo Ryan Christie nebudou zrovna nejlehčími soupeři.

Šampionem minulého ročníku Eura není nikdo jiný než Portugalsko, které vede hvězda Juventusu Cristiano Ronaldo. I když ten se nemohl v roce 2016 účastnit finále Eura, tak alespoň celou dobu povzbuzoval své spoluhráče po boku portugalského trenéra (viz přiložené video). Pokud se Portugalsku podaří uspět, tak se stanou druhými obhájci titulu v historii Eura, zároveň se sousedním Španělskem. Cristiano Ronaldo má ale i jinou misi na letošním turnaji. V tuto chvíli má na kontě sto čtyři gólů v mezinárodních zápasech a je pouze pět gólů od toho, aby pokořil íránského střelce Ale Daei a jeho sto devět vstřelených branek. A to není všechno. Také již odehrál 174 mezinárodních zápasů, což je pouze šest utkání od překonání rekordních 180, který drží španělský obránce Sergio Ramos. A protože Sergio Ramos bude sledovat Euro z pohodlí svého gauče, Cristiano Ronaldo má reálnou šanci pokořit během tohoto turnaje oba tyto rekordy. Portugalská soupiska má plno kreativních a talentovaných hráčů a jsou mimo jiné jedni z jasných favoritů na výhru celého turnaje.

A poslední zmínka bude o Anglii, která narozdíl od portugalských rekordmanů začne psát novou kapitolu jejího mezinárodního angažmá. Pro spoustu jejich hráčů to bude první mezinárodní turnaj takového kalibru. Například jejich teprve sedmnáctiletý Jude Bellingham, který by mohl mít reálný dopad na jejich výsledky. Jordan Henderson možná nenastoupí do všech zápasů a Jude Bellingham může být jeho náhradou. V Borussii Dortmund již dokázal, že je připraven na to soutěžit na těch největších scénách a pokud vydrží velký tlak, který je vyvíjen na anglický nároďák, tak by mohl být i u některých klíčových momentů turnaje.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *