Slovensko na ME ve fotbale

Fotbalisté Španělska jsou favoritem skupiny E a historicky nejúspěšnějším týmem. Byli čtyřikrát ve finále ME a třikrát ho vyhráli. Na posledních dvou šampionátech ME 2016 a MS 2018 vypadli pokaždé v osmifinále. V současnosti se nacházejí ve fázi dobudovávání nového národního týmu a s tím souvisí i odchody legend a příchody nových tváří.

Na prvním místě je potřeba zmínit, že chybí ikona týmu Sergio Ramos. Ve španělských médiích se hodně diskutuje, kdo bude lídrem, protože tam nevidí adekvátní náhradu. Lídrem je samotný trenér, Luis Enrique, tak jak to definoval Isidro Lapuente, odborník na vůdcovství a motivaci, ve své knize Vůdcovství a sportovní výkonnost:

Že vůdce „je členem skupiny, který má vliv na ostatní. Je to vliv, který je dobrovolně přijímán a sdílen. Je to člověk s prokazatelným vlivem na celkovou efektivitu skupiny. Lídr má kvality, které mu umožňují dosáhnout dominantního postavení v jakékoli situaci“. Tuto roli v národním týmu bezpochyby představuje Luis Enrique. Trenér je na cestě dosáhnout se Španělskem toho, co oznámil, když se v roce 2014 ujal vedení Barcy a prohlásil: „Jsem vůdcem svého týmu“.

Enrique? Spoluhráč v útoku

Jen pro zajímavost, když se stal trenérem Barcelony, tak první, co řešil, byl konflikt s Messim, právě na téma, kdo je v Barceloně lídr. Dokázal to ustát, i když ve spolupráci s hráči, jako Puyol, Iniesta a Xavi. Mohu potvrdit, že Luis Enrique byl už v osmnácti letech sebevědomý, odvážný a drzý mladík. Proto uspěl jak na hřišti, tak i na trenérském postu. Byli jsme spoluhráči v útoku, během mého španělského působení ve Sportingu Gijón. Oba jsme nastříleli 15 branek a klub se kvalifikoval do Poháru UEFA.

Postupné omlazování

Španělé začali postupně obměňovat národní tým po posledním neúspěchu na MS 2018 v Rusku. Zatím jsou ve fázi dokončení této obměny a je vidět, že tam zůstali ještě někteří starší hráči jako Busquets, Jordi Alba, ale také je tam vidět hodně mladších hráčů, kteří zatím nemají takový zvuk jako jejich předchůdci.

V nominaci není ani jeden hráč z Realu Madrid. Nejasná situace o budoucnosti Ramose a jeho zranění v Realu Madrid umožnila trenérovi nepovolat ho a ujmout se lídrovství týmu. Samozřejmě přebírá veškerou odpovědnost na sebe, ale jak jsem zmiňoval, znám jeho charakterové vlastnosti. Jeho cílem bude dostat se alespoň mezi poslední čtyři týmy.

Hra Španělů nebude jiná, než jsme byli zvyklí. Bude to rychlý kombinační fotbal, útoky vedené po stranách, hodně přenášení hry do volných prostorů, roztažené hřiště do stran. Myslím, že hra bude agresivnější a přímočařejší, vzhledem k typologii nominovaných hráčů. Jsem zvědavý, jak se ukáže Gerard Moreno, který má vynikající střeleckou formu, nebo mladý útočník Ferran Torres. Také jsem ale zvědavý, jak silní budou Španělé v obraně, kde nebude dvojice Piqué a Ramos.

Pod obrovským tlakem

Každopádně jsou Španělé favoritem skupiny. Všechny tři zápasy hrají doma na stadionu Sevilla FC, kde je potřeba připravit se na větší vedro a domácí publikum. Média budou vytvářet tlak na domácí tým, který začal už od finálního zveřejnění nominace na ME 2021.

Média dávají najevo, že kvalita týmu není na takové úrovni, aby mohl uspět a Luis Enrique bude čelit každodennímu tlaku až do chvíle, než tým bude vyhrávat zápasy na letošním mistrovsví Evropy a probojuje se mezi poslední čtyři týmy. Jinak bude čelit obrovskému tlaku na odvolání.

V prvním zápase se Španělé utkají se Švédskem, které má ve svém týmu hodně staré hráče a na druhou stranu několik mladíků. Ze strany Seveřanů to bude lehce defenzivní fotbal a Španělé se musí připravit na hustější prostor před brankou soupeře. Může to být pro domácí komplikovanější zápas, protože chybí typ hráčů jako Raúl nebo David Villa, kteří uměli gólově zabíjet.

Francie, Itálie, Belgie, Anglie. Možná Německo, Portugalsko a nějaké překvapení k tomu… Pro Španělsko už mezi čtyřmi nejlepšími týmy pravděpodobně nebude místo.

Švédsko: Hustá defenziva

Fotbalisté Švédska jsou počtvrté za sebou na evropském šampionátu. Pokaždé vypadli ze skupiny, nicméně na MS 2018 v Rusku vypadli až ve čtvrtfinále s Anglií. Trenér Janne Andersson se ujal funkce po ME 2016 a s týmem postoupil jak na MS 2018 tak na letošní ME.

V týmu zůstali od MS v Rusku všichni tři brankáři a až na jednoho hráče i všichni obránci. Věkový průměr brankářů a obránců je něco přes třicet let. Myslím, že s jejich obranou budou mít všechny týmy problém vytvořit si brankové příležitosti, protože Švédové brání odpovědně a osobněji, nenechávají soupeřům moc volnosti a obrana je hustější, takže prostoru pro kombinace je méně. Budou nebezpeční při standardních situacích.

Záložní řada má věkový průměr něco přes 28 let. Sedmdesát procent hráčů hrálo také v Rusku na MS. V záložní řadě je jednadvacetiletý mladík Dejan Kulusevski z Juventusu, který má zásluhu na snížení věkového průměru. Věřím, že přinese do týmu větší fotbalovost a rychlost. Jeho pozice se objevuje v útočné formaci, ale vyhovuje mu pozice pod středním útočníkem. Jeho slušná technická zdatnost a útočné zakončení mu umožňuje střílet góly a přihrávat spoluhráčům do zakončení.

Bez Zlatana

Útočná řada je obměněna nejvíce, ale zůstal tam opět jeden hodně přestárlý čtyřiatřicetiletý Marcus Berg, který je náhradou za absentujícího Ibrahimoviče. Střelecky však bývá úspěšný. Dalším hráčem do útoku je jednadvacetiletý Alexander Isak z Realu Sociedad, který měl docela úspěšnou sezonu. V prvním zápase může lehce potrápit domácí Španělsko, protože zná prostředí a místní atmosféru. Tedy v případě, že dostane přednost před starším Bergem.

Postupová radost? Může být…

Vzhledem k většímu počtu účastníků na šampionátu a soupeřům ve skupině mají Švédové šanci postoupit ze skupiny, a to buď z druhého, nebo třetího místa. Soupeři, jako Polsko a Slovensko, by měli mít s nimi větší problém než Španělé, protože Švédsko hraje disciplinovaně, organizovaně a v obranné fázi je stabilnější. Proto se porve o postup s Polskem z druhého, nebo třetího místa.
Švédsko sehrálo dva přípravné zápasy před šampionátem a oba vyhrálo, s Finskem 2:0 a s Arménií 3:1.

Polsko: Pozor, pálí Lewandowski!

Polský tým je na ME počtvrté. Z toho dvakrát vypadl ze skupiny a na ME 2016 postoupil do čtvrtfinále. Většina hráčů působí v zahraničních soutěžích a největšími hvězdami jsou Robert Lewandowski a Piotr Zielinski. Polsko není herně ani hráčsky na takové úrovni, aby mohlo pomýšlet na větší úspěch, než je postup ze skupiny. V týmu je 12 hráčů, kteří se zúčastnili MS 2018 v Rusku, kde vypadli ze skupiny a vyhráli pouze jeden zápas 1:0 proti Japonsku.

Sázka na kouče i mladíka

Bude zajímavé sledovat, jak zapůsobí krátké angažmá portugalského trenéra Paola Sousy, který nastoupil k mužstvu v lednu 2021 a přivedl si sebou 5 členů realizačního týmu. Největší změna u polského týmu je hra na tři obránce, kterou se snaží aplikovat do hry Paulo Sousa a nominace sedmnáctiletého mladíka jménem Kacper Kozlowski.

Může to znít riskantně, že krátce před ME nějaký tým angažuje zahraničního trenéra, zejména když se jedná o Polsko a Portugalsko, ale když se podíváme na jeho hráčskou a trenérskou kariéru, tak je vidno, že by měl být jazykově dobře vybaven.

Ohledně trenérských schopností a úspěchů, je tam lehce nedůvěra, protože nikde dlouho nevydržel. Jeho největším nepřítelem bude asi hra na tři obránce, protože Polsko nikdy něco takového nehrálo. Proto si myslím, že maximum bude postup ze skupiny a sledování sedmnáctiletého kluka jménem Kacper Kozlowski.

Myslím, že Paulo Sousa nebyl angažován kvůli úspěchu na současném šampionátu. Cílem je až nadcházející mistrovství světa, protože si ho vybral osobně předseda Polského fotbalového svazu, sám velký Zbigniew Kazimierz Boniek, legenda polského fotbalu. Postup ze skupiny bude vítán, aby nemusel vysvětlovat nákladnost na angažování tohoto trenéra.

Věřím, že Poláci postoupí z druhého, nebo třetího místa.

Slovensko: Návrat do podprůměru

Slovensko se účastnilo ME pouze jednou v roce 2016 a tehdy postoupilo ze skupiny, ve které obsadilo třetí místo. V osmifinále se Slováci utkali s Německem a tam už neměli šanci pokračovat. Myslím, že to byl začátek postupného konce éry Hamšík, Škrtel a spol…

Po neúspěšné kvalifikaci na MS 2018 skončil trenér Ján Kozák. Nahradil ho jeho asistent Štefan Tarkovič, ale pouze na jedno utkání se Švédskem a poté se opět odsunul na post asistenta Pavla Hapala, který se stal trenérem národního týmu Slovenska. Vydržel pouze dva roky a opět ho vystřídal asistent Tarkovič, který povýšil na hlavního trenéra.

Konec nadějné éry

Generace Hamšíka, Škrtela, Kucky a spol. vykřesaly jakousi naději pro slovenský fotbal, že jde správným směrem ve vývoji. Dnes je ale vidět, že se Slováci opět vrátili do podprůměru. Tato generace byla dobrá, hráči hráli ve velkých klubech. Většina z nich brzy opustila Slovensko a postupně se dostala do prestižních evropských týmů, kde z nich udělali skutečné hvězdy. Něco podobného, ale ve větším měřítku, proběhlo i v Česku. Díky generaci Nedvěda a spol. byla reprezentace v tomto období velice úspěšná.

Náhodná improvizace

V týmu Slovenska figuruje několik hráčů, co ještě pamatují vrchol národního týmu Slovenska na MS 2010, kde skončili v osmifinále. Ale na současném šampionátu nevěřím, že postoupí ze skupiny, protože ve fotbalových krajinách, bez konkurenčního a zdravě soutěživého prostředí, je nemožné být odměněný úspěchem. Nemá cenu rozebírat herní projev slovenského týmu, protože hra je stejně většinou založena na náhodné improvizaci. Něco jako hra českého týmu, ale s tím rozdílem, že Česko má několik velice dobrých hráčů.

Stopka ve skupině?

V případě, že Švédsko, Polsko a Španělsko odehrají svůj výkonnostní standard, slovenští fotbalisté nemají kvalitu na to, aby postoupili ze skupiny. V takovém systému není možné být úspěšný dlouhodobě.

Nevsadil bych ani na jedno vítězství Slovenska ve skupině. Oba přípravné zápasy před ME skončily remízou. S Bulharskem 1:1 a proti Rakousku 0:0.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *