Konec fotbalu v Opavě?

To, co vypadalo zpočátku jako spekulace, se nakonec skutečně stalo skutečností. Trenér Kováč na vlastní žádost ukončil spolupráci s opavským celkem. A to se říká, že v Opavě si vydělal něco okolo dvou set tisíc měsíčně, což je dle mého názoru na trenéra s jeho zkušenostmi opravdu mnoho. Obzvláště pak v Opavě, kde je odjakživa problém s penězi. O to víc je zarážející, že jeho konec pochází převážně z jeho hlavy. Mnoho trenérů by se prostě smířilo s tím, že se další dva roky budou s týmem plácat v druhé lize a budou při tom královsky placeni. Samozřejmě je nutné zmínit, že Kováč si během své kariéry musel vydělat dost peněz, takže určitě není v situaci, kdy by musel okamžitě hledat nové angažmá jinak skončí na ulici… Každopádně jeho konec mi jen potvrzuje to, jak složitá práce v Opavě musí být, a hlavně jak toxické musí být prostředí klubu. Nemám na mysli kabinu, ale spíše vyšší funkcionářskou scénu, ve které jsou dosazeni kamarádi politiků, a tak dále…

Navíc i vědomí toho, že Opava je klub města, trenérům na radosti nikdy nepřidává. Když peníze zrovna jsou, tak je velmi pravděpodobné, že další sezónu nebudou. Takový začarovaný kruh. A jen opravdu málo trenérů, kteří by byli ochotni trénovat bez posil, které si vyhlédnout a následně poté ještě budou muset počítat, že jim vedení prodá opory, aby se zajistily peníze na rozpočet příští sezóny. Já se přiznám, že já bych na to hlavu asi neměl. Podobný případ můžeme vidět i v zahraničí, kde po vyhrané sezóně v Serii A s Interem Milán odstoupil na vlastní žádost Antonio Conte. Důvod? Zatímco on plánoval posilování celku, aby mohl příští sezónu hrát o solidní výsledek v Lize mistrů, tak vedení klubu chce po letošní sezóně udělat zisk téměř sto miliónů euro na přestupech. Takže žádné posily a nějaké prodeje.

Na druhou stranu jsou opavští fanoušci poměrně zvyklí na střídání trenérů. A jako jeden z nich musím říct, že i fanoušci si jsou vědomi toho, že trenéři, kteří byli do funkce dosazeni po odchodu Skuhravého, nebyli zrovna kdovíjak kvalitní. Ve vší úctě k nim. Mimochodem na Romana Skuhravého zde vzpomínáme dodnes. Fotbal, který jsem s ním předváděli, byl na druhou ligu nevídaný a díky jeho strategiím se Opava dostala i do finále MOL Cupu. Roman byl zde taková modla a téměř každý domácí zápas jste mohli slyšet, jak fanoušci skandují jeho jméno. Poté ovšem přišel zlom. Skuhravý zlomil opavským fanouškům srdce. Nebylo to přímo způsobeno jeho odchodem, ale jeho způsobem. V roce 2018 se Skuhravý s klubem domluvil na ukončení jeho smlouvy. Jednalo se o oboustrannou dohodu s tím, že důvodem jeho konce měly být osobní problémy a nemoc v rodině. Fanoušci to sice nesli těžko, ale každý to chápal a přál mu hodně štěstí. Jenže po pár dnech se provalilo, že podepsal smlouvu v Dukle Praha. A to již opavští fanoušci nemohli přejít jen tak. A ještě aby ano, že? To jen taková krátká vsuvka, že jsme si již zvykli na bídu…

Samozřejmě se dále mluví o odchodech, kterých podle všeho nebude poskromnu. Nyní již víme o odchodu Štěpána Harazima, který opouští Opavu a přidá se k Hradci Králové. Nám nezbývá nic jiného, než mu popřát hodně štěstí do dalšího angažmá. Myslím si, že fanoušky svého nového celku rozhodně nezklame.

Každopádně ještě bych se rád vrátil k odchodu Kováče. Sám přiznal, že za jeho koncem stojí hlavně konec Pavla Zavadila, který byl z mi nejasných důvodů odvolán. Podle všeho měli vytipované posily a vypracované plány na zapracování mládeže do týmu. V druhé lize, tak měla začít velká přestavba týmu, o kterém jsem již tolikrát mluvil a těšil se ni. S koncem Zavadila však skončily i společné plány a podle slov Kováče mu již další pokračování v Opavě nedává smysl. A já jej naprosto chápu.

Nechci tedy strašit, ale myslím si, že Opavu čekají opět léta temna, ze kterých ji musí vysvobodit soukromý kupec, který se bude k opavskému klubu chovat se vší úctou. Zvláštní je to, že toto si přejí jednak fanoušci opavští, ale i poměrně velká část fanoušků Baníku. Tyto kluby jsou sice rivalové a jejich fanoušci se při každé možnosti řežou hlava nehlava, ale je to právě to, co fanoušky tolik baví. Atmosféra během Slezského derby je nezapomenutelná a samozřejmě i fanoušci Baníku o ni neradi přicházejí. Ano, jsou i tací z řad Baníku, kteří Opavě přejí jen to nejhorší a nebude jich málo, ale i tak si myslím, že stojí za zmínku, že i ostravští fanoušci si přejí, aby se Opava zase jednou zvedla a stal se zní prvoligový tým. A mi nezbývá nic jiného než naivně věřit, že se tak skutečně stane a SFC si konečně někdo koupí a bude do ni sypat peníze. Samozřejmě jen do té doby, než se situace stabilizuje. Pevně věřím v to, že i v české lize lze hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a pro majitele to nemusí být taková zátěž. Obzvláště nyní, kdy Slavia a Sparta velice často nakupují talenty v české lize a rozhodně to není za hubičku.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *