Hvězdy druhé Bundesligy

dnes se konečně dostane čas na mou oblíbenou soutěž, kterou je německá liga a její nižší soutěž Bundesliga zwei. I tady se jako každoročně objevilo plno zajímavých hráčů, kteří si dle mého názoru zaslouží naši pozornost, protože v letošní sezóně převáděli skvělé výkony. Doufám tedy, že se Vám dnešní blog bude líbit a my můžeme jít rovnou k věci. Snad se Vám tento blog bude líbit.

Začneme u jednoho z největší překvapení letošního ročníku. Tím byl pro mě letos hráč jménem Armel Bella Kotchap. Jedná se o devatenáctiletého stopera, který momentálně nastupuje za VfL Bochum. I přes svůj věk patřil v letošní sezóně k těm nejlepším hráčům celé soutěže a mnoho expertů si bez něj nedokážou ani představit obranu jeho celku. Až tak se ve svých devatenácti letech stal pro svůj tým důležitý. Navíc dokáže působit velice dominantně, což je u stoperů jeho věku poměrně častý problém. Viděl jsem jeho několik zápasů a musím říct, že si na něj většina útočníků opravdu nepřijde a jen málokdo si může dovolit hrát s ním tělo na tělo. Jedná se však o typ moderního stopera, který dokáže v klidu vzít míč na nohu a buďto založit rychlý protiútok, či dokonce oběhnout dva tři protihráče a poté posunout míč na jednoho ze svých spoluhráčů. A myslím si, že hlavně touto vlastností zaujme nejeden z klubů z vyšších soutěží. Přeci jen dnes jsou nároky na stopery opravdu velké a nikdo si nedovolí být pouze odkopávačem. Tak jak se zrychluje doba, tak se pomalu, ale jistě zrychluje i fotbal. Zatímco dříve byly technické schopnosti u stoperů brány jako něco navíc s čím nikdo nepočítal, tak nyní se to stává již standartem a stopeři, kteří nemají techniku jsou často odsouváni na druhou kolej, i když třeba brání lépe než ti, kteří je nahradili.

O Armelovi se ví poměrně dlouho, že se jedná o velký talent. Každý jen čekal, kdy to dokáže odpálit a odstartovat tak úžasnou cestu. Mimo jiné si zahrál i za juniorku Německa, což je dokazuje to, že je v radaru mnohých trenérů. Zajímavý je i jeho původ. Pochází ze sportovní rodiny. Jeho otec je fotbalista narozený v Kamerunu, který však v průběhu kariéry přišel za fotbalem do Německa. A jeho matka byla zase atletkou ve Francii. Jde tedy vidět, odkud má Armel své sportovní předpoklady a je velmi pravděpodobné, že svou sportovní kariérou jednoznačně předčí své rodiče. Navíc si může kdykoliv vybrat mezi třemi národními týmy, které může reprezentovat. Jednak je to tedy Německo, ale taktéž Kamerun a následně Francie. Myslím si však, že v jeho srdci bude převážně Německo, protože zde celý život vyrůstal a cítí se býti Němcem.

Jsem upřímně zvědav, jestli po letošní sezóně zamíří někam na přestup. Sám hráč totiž v jednom z rozhovorů uvedl, že v jeho současném týmu VfL Bochum je nadmíru spokojen a svůj odchod v žádném případě neuspěchá. Navíc společně se svým celkem vyhrál celou druhou německou ligu, a tak je dosti pravděpodobné, že bude i příští sezónu chtít hrát Bundesligu se svým současným týmem. Na druhou stranu však všichni známe svět fotbalu a to, jak se zde všechno mění. Doslova ze dne na den. Jeden den hráč miluje svůj klub a druhý den se již balí, protože o pár kilometrů dál dostal více peněz… Není to nic proti tomu, že hráči přestupují za penězi. To se dle mého názoru dá pochopit vzhledem k tomu, že jejich kariéra většinou trvá maximálně patnáct let, ale proti tomu, že většina fotbalistů lže, když přijde na jejich budoucnost, jak tiskne…

Já však věřím tomu, že Armel skutečně ještě alespoň sezónu zůstane hráčem Bochum. Přeci jen je to sen každého hráče dovést svůj klub z druhé soutěže do té nejvyšší a tu si následně i společně s fanoušky užít plnými doušky. Tento německý tým má navíc velice silný kádr, takže dost pochybuji o tom, že hned další sezónu by spadl zpátky do druhé Bundesligy… Navíc má smlouvu až do roku 2024, takže kdo ví, jaké jsou podmínky jeho současné a zda jsou zde nějaké možné výkupní klauzule. Pokud ano, tak bude muset vedení klubu co nejrychleji přesvědčit hráče, aby podepsal smlouvu novou a upravenou. Na tyto výkupní klauzule už jednou tvrdě narazila i Slavia, která byla nucena nechat odejít Simona Deliho a Michaela Ngadeua. Oba navíc zamířili za výrazně menší cenu, než byla ta tržní. Od té doby se pan Tvrdík vyhýbá těmto klauzulím jako čert kříže.

A neodpustím si ani menší spekulaci, která není tak úplně spjatá s tématem mého blogu. Všichni si pamatujeme na Martina Haška a jeho chování vůči Spartě. A samozřejmě následnou pokutu ze strany klubu. Nyní se spekuluje, že se z Německa bude stěhovat až do Iránu, kde o něj stojí Sepahan FC. Samozřejmě, že v tomto případě jde Haškovi jen o to, aby dokázal splatit svůj dluh a ještě si stihl něco přivydělat, než skončí jeho kariéra. Musí se uznat, že klučina bude vytrestán až do konce jeho života. Možná, kdyby si nesnažil vydupat přestup do zahraničí, tak dnes hraje jednu z top pět lig nebo by byl alespoň hvězdou v Česku. Takto jej budou fanoušci vídat někde v Íránu…

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *