EURO 2021: Mají Češi ve své skupině D nějakou šanci?

Letošní mistrovství Evropy bude ve znamení změn. Předpoklady na výkonnost týmu a jednotlivců mohou být ovlivněny atmosférou samotného šampionátu, který se koná poprvé po celé Evropě. Je tady riziko pozitivního testování, poloprázdné stadiony. V Glasgow by měla být povolena kapacita pro 12 000 diváků a ve Wembley kolem 22 500 diváků. Češi a Chorvaté improvizují v přípravě na ME už teď kvůli karanténním opatřením. Své základny na ostrovech zrušili a na zápasy budou cestovat ze svých krajin. Skotové a Angličané si zřídili své základny na půl cesty mezi Londýnem a Glasgow.

Česko se utká ve skupině s favorizovanou Anglií, Chorvatskem a Skotskem.

Chorvatsko: Další jízda? Může být!

Před prvním zápasem ME s Anglií (13. června v Londýně) si Chorvatsko naplánovalo dva přípravné zápasy. První doma s Arménií a druhý v Bruselu proti Belgii. Původně se měli Chorvaté 8. června přesunout do skotského St. Andrews, kde plánovali základnu pro zápasy ve skupině, ale rozhodnutí změnili a tým se bude připravovat doma v Rovinji.

Historicky zaznamenali Chorvaté dobré výsledky na velkých turnajích pouze na mistrovství světa v roce 1998 ve Francii, kde skončili na třetím místě a v roce 2018 v Rusku, kdy hráli dokonce ve finále s vítěznou Francií. V roce 1998 měli skvělé fotbalisty jako Prosinečki, Šuker a další. Nicméně na následujícím ME 2000 se vůbec nekvalifikovali a na ME 2004 nepostoupili ze základní skupiny.

Jejich nejlepší umístění na mistrovství Evropy bylo pouze čtvrtfinále v roce 1996 v Anglii a v roce 2008, kdy hostitelem bylo Rakousko a Švýcarsko. Rok před úspěchem na MS 2018 v Rusku se ujal národního týmu Chorvatska trenér Zlatko Dalič a skvělý výsledek by chtěl zopakovat i na letošním ME. Je třeba připomenout, že základ současného týmu se formoval už na ME 2016 ve Francii. Chorvaté tam ve skupině hráli skvěle a měli velké předpoklady uspět, ale hned v osmifinále je vyřadilo Portugalsko, které vyhrálo celý šampionát. V současném týmu Chorvatů je 13 hráčů, kteří se podíleli na úspěchu MS v Rusku a mají velké předpoklady zazářit i na letošním ME.

Myslím, že budou hrát podobně jako na MS v Rusku v rozestavení 4-2-3-1 nebo 4-1-4-1, kde bude jeden útočník Bruno Petkovič. Jejich síla ale vychází ze středové řady, kde budou mít k dispozici velice kreativní hráče, jako Luka Modrič a Mateo Kovačič, kteří budou operovat spíše ve středu hřiště a po stranách Ivan Perišič a Marcelo Brozovič. Další verzí v rozestavení může být 4-3-1-2, kde budou využívat variantu s Ante Rebičem a Andrejem Kramaričem. V ofenzivní činnosti budou velice silní, protože všichni tito zmiňovaní hráči jsou technicky, rychlostně, kombinačně a střelecky zdatní. Každý soupeř si bude muset dát velký pozor ve své defenzivní činnosti.

V obraně mají Chorvaté celkem stabilitu. Opírají se o zkušenosti Domagoje Vidy z Besiktasu a Dejana Lovrena z Petrohradu (ex Liverpool), kteří by měli tvořit středovou dvojici. Vlevo by to mohl být Barišič z Glasgow Rangers, nebo Bradarič z Lille, na pravé straně Vrsaljko z Atlétika Madrid.

Základní osa národního výběru Chorvatska je věkově starší, ale tým má s celkovou kvalitou skutečně předpoklad, že by mohl uhrát na tomto ME minimálně čtvrtfinále.

Anglie: Dojde Albion až do finále?

Anglie je na tom v posledních letech podobně jako Chorvaté. Trenér Gareth Southgate se ujal vedení národního týmu také v roce 2017. Na MS v Rusku Angličany v semifinále vyřadilo právě Chorvatsko, které zvítězilo 2:1 po prodloužení.

Anglický kouč musel čekat déle než ostatní trenéři ohledně výběru hráčů kvůli možným zraněním, protože tři týmy, Manchester United, Manchester City a Chelsea, hrály ještě před pár dny finále Evropské ligy, respektive Ligy mistrů. Největší nejasnosti byly kolem zranění Harryho Maguira, ale nakonec lékaři potvrdili, že bude do začátku ME zdravotně v pořádku.

Reprezentanti Albionu mají skutečně dobrý tým a je v něm velká konkurence. Patří k favoritům celého turnaje. Před šampionátem se připravují doma v Anglii. Tak jako všichni, i Anglie si naplánovala dvě přípravná utkání – proti Rakousku a Rumunsku.

Současní fotbalisté jsou techničtější, než bývalo v minulosti. Zásluhou zahraničních trenérů v Premier League se zlepšuje kreativita hráčů při kombinaci a rychlá práce s míčem. Největší hvězdou je Harry Kane, který je v nejlepším věku. Má ohromnou chuť dosáhnout na velký úspěch a po šampionátu odejít z Tottenhamu, protože je na čase začít získávat nějaké trofeje.

Národní tým Anglie triumfoval na velkém turnaji pouze jednou, a to na MS 1966. V případě, že Kane bude mít střeleckou formu, tak si myslím, že by Angličané mohli dojít až do finále. Když vidím jejich útočný potenciál jako Kane, Rashford, Sterling, Sancho a ofenzivní podporu krajních obránců, mají všechny předpoklady bojovat o nejvyšší trofej.

Skotsko: Agresivita dá soupeřům zabrat!

Skotové jsou ve skupině historicky nejslabším týmem. Naposledy se účastnili velkého turnaje v roce 1998 na MS ve Francii, kde vypadli ze skupiny a získali pouze 1 bod za remízu s Norskem. Na ME se kvalifikovali pouze dvakrát a to v roce 1992 a 1996 a pokaždé skončili už ve skupině. Jejich trenérem je Steve Clarke, který se ujal vedení týmu v roce 2019 a má celkem bohaté zkušenosti z Premier League, kde byl asistentem trenérů jako Ruud Gullit (Newcastle), José Mourinho (Chelsea), Gianfranco Zola (West Ham), Kenny Dalglish (Liverpool).

Skotský tým se připravuje ve Španělsku. Před zahájením ME si naplánoval dva zápasy – v Portugalsku s Nizozemskem a v Lucembursku s místním národním mužstvem. Následně se Skotové přesunou do tréninkového centra FC Middlesbrough, kde budou mít svou základnu pro zápasy ve skupině ME. První zápas odehrají 14. června proti Česku.

Hra skotského týmu vychází z rozestavení 3-4-3, ale to se často mění. Základem je ale hra na tři obránce. Trenér se odhodlal nominovat na ME i tři mladíky, devatenáctileté hráče Billyho Gilmoura z Chelsea, Nathana Pattersona z Glasgow Rangers a jednadvacetiletého Davida Turnbulla ze Celtiku Glasgow. Skotové nemají v týmu tak kvalitní fotbalisty jako Chorvatsko nebo Anglie. Jejich největší hvězdou je obránce Liverpoolu Andrew Robertson, který je v nároďáku vzhledem ke hře se třemi obránci na levé straně malinko vysunutější než v Liverpoolu. Vlevo v obraně pod Robertsonem hraje další hvězda z Premier League Kieran Tierney z Arsenalu.

Zejména Češi a Chorvaté se musí připravit na agresivnější hru, častější napadání a někdy možná i ostřejší zákroky. Je potřeba brát také v úvahu, že Skotsko hraje na domácí půdě a bude odhodlané uspět. Reálná kvalita tak může překonat očekávání. Skotové navíc nebudou mít tak dlouhé přesuny na zápasy jako Češi a Chorvaté, kteří se budou přesouvat do Anglie a Skotska ze svých zemí. Skotsko by mohlo postoupit ze třetího místa. Ovšem pouze v případě, že Chorvatsko nebo Česko selže.

Česko: Opory musejí udržet formu!

Češi jsou ve skupině z historického hlediska jediným nároďákem, který se dokázal na mistrovstvích Evropy dostat až do finále, kde hrálo 16 mužstev a turnaj trval 22 dní. Následně se pokaždé kvalifikovali na ME, kde vypadli ze skupiny v letech 2000, 2008 a 2016, když byl poprvé rozšířen počet účastníků na 24 mužstev. V roce 2004 hráli Češi semifinále a v roce 2012 už jenom čtvrtfinále. Je tam klesající křivka v úspěšnosti a na letošním ME hraje také 24 týmů a statisticky by to mohlo vypadat na osmifinále.

Trenér Jaroslav Šilhavý se ujal týmu v roce 2018, kdy nároďák uvadal. Dalo by se říct, že splnil úkol postupem na ME 2020, ale vzhledem k navýšenému počtu účastníků na turnaji byl současně navýšen i počet postupujících přímo ze skupin z jednoho na dva týmy.

Když se podívám na zápasy v kvalifikaci, tak mě odhad na umístění týmu na letošním mistrovství přivádí do rozpaků. Venkovní zápasy v kvalifikaci skončily pokaždé prohrou, kromě jednoho v Černé Hoře, jinak tam byly porážky dokonce i s Kosovem. Domácí zápasy byly opět kromě Černé Hory výsledkově nepřesvědčivé, i když vítězné. Jsem přesvědčen, že očekávání nějakého úspěchu vychází z kvalitní práce trenéra Jindřicha Trpišovského ve Slavii, protože kostru národního týmu tvoří právě hráči Slavie, kteří jsou dobře připraveni. Rozdíl je ale v tom, že Trpišovský není současně trenérem národního týmu.

Velice důležité bude, jakou formu si udrží hráči Slavie a hlavně exslávisté Souček s Coufalem. V případě, že nebudou ve skvělé formě, nevěřím, že český tým udělá na šampionátu nějaké velké věci. Říkám to, protože trenéři Anglie, Skotska a Chorvatska se podílí velkou měrou na kvalitě svých nároďáků. U českého týmu je to naopak. Názorný příklad je Sparta s Václavem Kotalem a Pavlem Vrbou. Oba měli stejné hráče, ale výkonnostně je ve hře pod Kotalem a Vrbou diametrální rozdíl.

V poslední době se objevilo několik velice nadějných fotbalistů, kteří by mohli vytvořit nadějný tým do budoucna. K tomu, aby se to stalo realitou, je ale potřeba najít adekvátního trenéra, který bude umět z individualit vytěžit maximum pro tým a z individualit udělá hvězdy. Karel Brückner byl názorným příkladem.

Na klubové úrovni moc nevynikal, ale když dostal k dispozici materiál v podobě Nedvěda a spol., věděl co s ním. Současný národní tým má určitý základ v Součkovi, Schickovi, Barákovi, Coufalovi, Královi, Janktovi a spol. Kolem nich se objevuje Hložek, Karabec, Krejčí ml. a další. Když je ale nebude koučovat ten pravý, tak místo, abych poukazoval na pozitiva, tak jako u Trpišovského ve Slavii a Vrby ve Spartě, jsem opět nucen být velice negativní a poukazovat na nedostatky.

Jaroslav Šilhavý je podle mého názoru tou největší slabinou národního týmu a (ne)úspěch na Euru skutečně bude záležet na hráčích spojených se Slavií – jakou formu si udrží a jakou atmosféru vytvoří uvnitř mužstva.

Také český tým otestuje formu ve dvou přípravných zápasech – v Itálii a doma s Albánií. První zápas na Euru sehrají v Glasgow proti domácímu výběru. Může to být rozhodující bitva, která ovlivní osud současné reprezentace.

Můj předpoklad na umístění je, že by Češi měli postoupit ze skupiny. S podmínkou, že slávisté udrží formu a nevybouchnou.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *