EURO 2020: Rakousko sahalo po obrovské senzaci

Fotbalisté Itálie postoupili do čtvrtfinále ME 2020. Ve druhém sobotním osmifinálovém setkání zdolali v Londýně Rakousko 2: 1 po prodloužení a přidaly se k prvnímu postupujícímu týmu – Dánsku. Ve čtvrtfinále, které je na programu v pátek 2. července o 21.00 hv Mnichově, narazí na vítěze duelu Belgie – Portugalsko (neděle 27. června o 21.00).

Duel se po 90 minutách skončil bez branek. Skóre otevřel až v 95. minutě Federico Chiesa, o deset minut později dal postupový gól další střídající hráč Matteo Pessina. Rakušané pak snížily v 114. minutě zásluhou Sašu Kalajdžiča.

Svěřenci Roberta Manciniho prodloužili vítěznou šňůru na 12 zápasů, gól inkasovali až po 1169 minutách. Touto šňůrou bez inkasování vytvořili nový rekord mezistátního fotbalu. Italové neprohráli už 31 zápasů za sebou, 26-krát zvítězili a pětkrát remizovali.

osmifinále:

ITÁLIE – RAKOUSKO 2: 1 PP (0: 0)

Branky: 95. Chiesa, 105. Pessina – 114. Kalajdžič.

Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn (všichni Angl.), ŽK: Di Lorenzo, barely – Arnautovic, Hinteregger, Dragovič

sestavy:

Itálie: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – barel (67. Pessina), jorginho, Verratti (67. Locatelli) – Berardi (84. Chiesa), Immobile (84. Belotti), Insigne (108. Cristante)

Rakousko: Bachmann – Lainer (114. Ilsanker), Dragovič, Hinteregger, Alaba – Schlager (106. Gregoritsch), Grillitsch (106. Schaub) – Laimer, Sabitzer, Baumgartner (90. Schöpf) – Arnautovic (97. Kalajdžič)

Zápas byl od úvodu vyrovnaný, Rakušané hráli odvážně, ale soupeř jim nedal hodně prostoru. První kolmice Barell poslala do úniku IMMOBILIE, ale italský útočník na míč nedosáhl. V 11. minutě se do ještě lepší pozice dostal Spinazzola, ale z levé strany namířil těsně vedle. To už Italové probírali taktovku zápasu do rukou, soupeře zatlačili na jeho polovině av 18. minutě je mohl poslat do vedení barelů. Jeho střelu však Bachmann nohama vyrazil. Největší šanci prvního poločasu měl Immobile, který v 32. minutě trefil konstrukci branky. Rakušané se pak v závěru poločasu trochu probrali, ale v ofenzivě toho hodně neukázali.

V druhom polčase mali prvú šancu zverenci Franca Fodu. Alaba kopol priamy kop z dobrej pozície z hranice šestnástky, ale okrem múru prekopol aj bránku. Odpor Rakúšanov voči Talianom bol stále silný, v defenzíve stíhali vypĺňať priestory, favorit trpezlivo čakal na vhodnú príležitosť. V 65. minúte ho šokoval Arnautovič, ktorý prekonal Donnarummu hlavou, VAR však odhalil tesný ofsajd Rakúšana. Tréner Mancini zareagoval stiahnutím Verratiho a Barellu, na trávnik prišli čerství Pessina a Locatelli. Ani to však favoritovi nepomohlo prekonať húževnatý odpor Rakúska a Mancini sa potom odhodlal k ďalšiemu dvojnásobnému striedaniu. Ani Chiesa s Belottim však vytúžený gól pre „Squadru azzurru“ nepriniesli.

V prodloužení jako první vystřelil na branku Chiesa, Bachmann jeho střelu vykryl, ale o pár vteřin později si tentýž hráč výborně zpracoval míč v šestnáctce a levačkou dal vedoucí gól. Bachmann pak bravurně zlikvidoval přímý kop Insignie, ale o pár vteřin později ho Pessina překonal podruhé.

Na začátku druhé části prodloužení mohl snížit Schaub, ale Donnarumma skvěle zasáhl. Rakušané pak měli další šanci, ale ani Sabitzer nedostal míč do sítě. Skóre uzavřela přesná hlavička Kalajdžiča po rohovém kopu, více už rakouští fotbalisté nestihli.

Hlasy po utkání / zdroj dpa, UEFA.com/:

Roberto Mancini, trenér Itálie: „Vítězství jsme si zasloužili, i když se nerodily lehce a soupeř byl houževnatý. Vyhráli jsme díky hráčem, který přišli na hřiště později, ale měli správnou mentalitu.“

Leonardo Spinazzola, obránce Itálie: „Jsem šťastný za vítězství. Myslím, že jsme hráli jako skutečný tým. Všichni jsme bránili, když to bylo třeba. Po 90 minutách jsme si řekli, že musíme zlepšit finální fázi a pak přijdou i góly.“

Gianluigi Donnarumma, brankář Itálie: „Věděli jsme, že to bude těžké, ale společně jsme to zvládli. Jsem si jistý, že takové vítězství nám pomůže v dalších zápasech, do kterých nám dodá ještě více energie a soustředěnosti.“

Franco Foda, trenér Rakouska: „Viděli jsme velmi vyzrálý výkon, Nyní je to o tom, abychom na něm stavěli v září. Tým byl hladový po vítězství, měl dobrého ducha a dobrý plán. Od září začne kvalifikace MS, musíme se připravit co nejlépe, protože chceme jít do Kataru. „

Saša Kalajdžič, autor jediného gólu Rakouska: „Není to jen nejkrutější večer mé kariéry, je to jeden z nejkrutějších večerů v rakouské fotbalové historii. Itálie si vítězství nezasloužili, byli jsme mu vyrovnaný soupeř.“

David Alaba, kapitán Rakouska: „Není snadné popsat to slovy. Můžeme být na sebe hrdí, i Rakousko může být na nás hrdé. Dali jsme do toho všechno, ale nedočkali jsme se odměny. Je to těžké.“