Čím nás FRENCH OPEN ještě překvapí

KEY BISCAYNE, FL - MARCH 29: Roger Federer of Switzerland returns a shot against Nicolas Kiefer of Germany during the third round of the Sony Ericsson Open at the Crandon Park Tennis Center on March 29, 2009 in Key Biscayne, Florida. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Asi málokdo čekal, že pětatřicetiletý Španělský antukář Pablo Andujar dokáže někdy poté, co vyřadil v prvním kole Ženevské turnaje Rogera Federera, předvést další masterclass ze své dílny a svůj skalp Švýcarské legendy definitivně zpečetí také vyřazením dvojnásobného finalisty Roland Garros, Dominica Thiema a hned v prvním kole.

Rodák z menšího města Cuenca, které leží téměř v srdci Španělska, byl ten den přesný, bezchybný a jeho poctivost ho odměnila dalším legendárním vítězstvím v sezóně 2021 a nikdo nemůže Andujarovi už vytknout, že skalp Rogera Federera byla náhoda, nebyla. Porazit antukového korunního prince v zápase na tři vítězné sety vyžaduje 100% koncentraci od začátku do konce, trošku štěstí, hodně tenisového umu a kdo ví, možná taky trošičku horší den soupeře. To vše se Andujarovi sešlo a jeden z favoritů na titul se poroučel z turnaje ihned v první dni.

Týden se s týdnem sešel a v pavouku antukového grandslamu zůstává jedenáct bojovníků, kteří během pondělka zkompletují čtvrtfinálové dvojice.

Doplatil Federer na šílené rozhodnutí organizátorů?

Pařížský grandslam každoročně schytává kritiku hráčů i tenisových odborníků a v kombinaci s dominancí Nadala se tak jedná o turnaj, který je mezi hráči z velké čtyřky oblíbený asi nejméně. Přístup Francouzských organizátorů je historicky nejhorší, zápasy jsou mnohdy nepochopitelně odkládány, přerušovány, střechy se hráči dočkali až v letošním ročníku, který však turnajoví šéfové posunuli v kalendáři o týden, tím prakticky vyšperkovali loňský špíl, kdy si French Open v rámci COVID pauzy zorganizovali bez jakýchkoliv diskuzí na podzim a vůbec je netrápilo, zda tím naruší, nebo nenaruší další fungování ATP kalendáře.

Na výše uvedené dle mého doplatil Roger Federer, který jak veřejně říká, nepřijel French Open vyhrát a celá antuka slouží jako herní průprava na Wimbledon, ale tím že organizátoři posunuli Pařížský turnaj o týden se logicky zkrátila přestávka před travnatou sezónou a vznikl prostor pro spekulace Federerova týmu, zda nebude lepší z turnaje odstoupit a načerpat síly na to, co je pro Rogera nejdůležitější.

Poté, co Roger „vyfasofal“ černého petra v podobně nočního zápas s houževnatým Němcem Koepferem, kdy duel skončil hodinu po půlnoci, nebylo ze strany nositele bájného loga RF co řešit. V téměř čtyřiceti letech se Federer rozhodl asi nejmoudřeji jak mohl a z turnaje odstoupil. Z pohledu Federer fana musím říct, že se mi projev Švýcara líbil a těžké zápasy s Čiličem a Koepferem jsou přesně to, co Roger před Wimbledonem potřeboval. Svou misi splnil, French Open mu dalo z pohledu zápasové praxe více, než měsíc tréninku, nemá smysl riskovat únavu, nebo zranění a Italský bombarďák Berrettini tak prosvištěl do čtvrtfinále bez jediného odehraného míčku.

Já osobně nevím, co těmi nočními duely Francouzi zamýšleli, ale pevně věřím, že jsme je letos viděli naposled. Mnohokrát jsem během uplynulého týdne slyšel z různých stran, že všichni hráči mají podmínky stejné a tímto bych chtěl pouze vzkázat, že nemají. Když si jde pinknout na místní tenisové kurty Franta s Tomášem, kteří si koupili tenisovou výbavu v supermarketu a po dechberoucím výkonu spláchnou pot šesti pivy v nedaleké hospodě, tak tito „tenisté“ pravděpodobně neřeší, zda je teplo, nebo zima, zda je slunce, nebo tma.

Ale mohu s absolutním přesvědčením říct, že pro profesionální tenisty je setsakramentský rozdíl, zda hrajete ve dne, nebo v noci a speciálně na antuce.

Antuka ve večerních hodinách zpomaluje, míče jsou těžší a je složitější ukončit výměnu, speciálně, když proti Vám stojí dobře bránící soupeř. A když si uvedené představím ještě na Pařížském centkurtu, kdy je zatažená střecha a navíc žádní diváci, kteří by halovou akustiku trošku tlumili, tak se z tenisového zápasů stává představení prazvláštních zvuků, kdy úspěšný winner ocení dva členové týmu a někteří hráči slyší možná poprvé v životě své povzbuzování.

Možná jsem příliš kritický, ale mě noční antuková show moc nezaujala, možná by zápasy okořenili fanoušci, ale hrát na antuce v noci, to v mých očích nemá smysl a věřím, že kdyby Federer hrál s Koepferem ve dne, tak jednak vyhraje 3:0 a určitě nebude na kurtu téměř čtyři hodiny a druhak by podle mě z turnaje neodstoupil. Tudíž to, že se Roger odhlásil z části dávám za vinu organizátorům French Open.

Došli Ruské mašině náboje?

Jistým překvapením prvního týdne mohlo pro některé tenisové fanoušky být vypadnutí komety letošní sezóny, Rusa Karatseva, který nestačil na zkušeného veterána Kohlschreibera ve čtyřech setech. Paradoxně na antuce, kde Karatsev nejsilnější, má letos ve srovnání s jinými povrchy nejhorší bilanci. Kromě Bělehradu, kde Karatsev postoupil do finále, se Ruská mašina z Kavkazu zastavila vždy nejpozději v osmifinále a ti soupeři, kteří Aslana porazili, byli také celkem hratelní. Opelka, Sinner, nebo již zmíněný Kohlschreiber, to není nic nehratelného a jsem moc zvědavý, co předvede Karatsev dále v sezóně. Na trávě nečekám od Ruského bombarďáka žádné zázraky, za kariéru má bilanci na zeleném pažitu 1:4 a poslední duel si zahrál v kvalifikaci Wimbledonu roku 2015.

Pozitivním faktem je, že ze zbývajících 11ti hráčů lze považovat celkem 7 jmen za tzv. NexGen, neboli nastupující generaci, která jednoho dne převezme vládu na tenisovou TOP10. Musetti, Berrettini, Sinner, Zverev, Tsisipas, Medveděv a Davidovich Fokina, ti všichni budou bojovat o svá místa v další fázi turnaje a je nesmírná škoda, že se Djokovič s Nadalem setkali v horní polovině pavouka, vícenásobná konfrontace mladíky by byla pro oko diváka velmi zajímavá.

Zatím největším překvapením Pařížské turnaje je pro mě antukové obrození Medveděva. Na Pařížském grandslamu Ruský hráč startoval čtyřikrát a vždy padl hned v prvním kole. Domů jej poslali hráči jako Bonzi, Herbert, Pouille, nebo Fucsovics, ale letos se mentálně s antukou srovnal a zjistil, že i na nejpomalejším povrchu dokáže být konkurenceschopný a také, že jej antukový tenis může bavit. Posledním hráčem, který uvedené zjistil byl Garin, ten neuhrál s Ruským hráčem ani sadu.

Obrození Medveděva určitě neslaví jeho příští soupeř, Řek Tsitsipas, který prohrál s Ruským tenistou šest ze sedmi vzájemných utkání a kdybych měl jednu radu, tak bych na Tsitsipase ve čtvrtfinále určitě nesázel, protože podle mě může klidně prohrál. Duel na tři vítězné sety vyžaduje silnou mentální schránku a já se tak trošku domnívám, že co se týče zápasů s Medveděvem, tak je na tom Řecký tenista psychicky vždy hůře a já osobně si asi vyzkouším tip na Medveděva.

Reprízy loňského osmifinále se dočká také Italský mladík Sinner, který potřetí v kariéře vyzve Nadala a pokusí se mu oplatit dvě porážky v řadě. Asi nikdo nepředpokládá, že by Sinner vyhrál, ale já jsem odlišného názoru. Sinner určitě má na to, aby Nadala porazil a věřím mu na jeden vyhraný set minimálně. On Nadal nehraje nějak brutálně dominantní tenis, byl míček od ztráty setu s Popyrinem, kdyby Gasquet nechyboval, tak může srovnat na 1:1 na sety a porážka antiantukáře Norrieho 6:3 6:3 6:3 a k tomu pár ztracený servisů, to není nic, co by mě přesvědčilo k tipu, že Nadal porazí Sinnera 3:0.

Jedním se šlágrů čtvrtfinále bude jistě souboj Španělského antukáře Davidoviche Fokiny, který pokusí zaskočit rozjetého Zvereva, který v Paříži „odpálil“ pár slušných tiketů. Není nás málo, kdo vsadil na set Safiiullina v kurzu přes 3 celé a ten prohospodařil vedení 4:1 40:15 tak, aby druhý den Djere projel 5:2 a poté tři setbally. Tyto dva duely jsou jasným „warningem“, který říká – Nesázejte na Zvereva.

Německý tenista hraje ve velké pohodě, letos vyhrál na antuce v Madridu, dost solidně trápil Nadala na pomalé antuce v Římě a já jej pasuji na potencionálního finalistu turnaje. Protože pokud Zverevovi Medveděv vyklidí Tsitsipase, tak má Saša velkou šanci na druhé GS finále z posledních tří turnajů. Už v Austrálii hrál Zverev dobře a já cítím, že to bude právě on, kdo vyhraje letos svůj první grandslam a klidně to může být tady v Paříži, proč ne.

Italský předkrm před předčasným finále.

Doslova Italský nájezd musí zvládnout světová jednička Novak Djokovič tak, aby si zajistil semifinálový souboj s Nadalem. Srbovi se do cesta postaví houževnatý mladík Musetti a pokud jej Novak zvládne, tak jej vyzve další Ital, odpočatý Berrettini, kterému odstoupil Federer. Djokovič do Paříže přijel posilněn domácím antukovým turnajem v Bělehradu, kde při závěrečné řeči prohlásil, že jeho dalším cílem je titul na French Open. Cesta Djokoviče je však hodně trnitá, porazit Nadala na French Open je velmi náročné a i když Djokovič tento zápas zvládne, tak potenciální finálový soupeř Zverev/Tsitsipas/Medveděv, to není také žádný med.

Kdybych měl ve svých očích tipnout finále turnaje, tak budu odvážný a pošlu do něj Djokoviče se Zverevem s tím, že bych titul přál Němci, hraje velmi dobrý tenis, zlepšil mezihru, více se na duely koncentruje, dobře brání základní čáru a má skvělý pohyb. Navíc poslední představení na grandslamech bylo od Zvereva solidní, Djokoviče mohl porazit už v Austrálii, tady zvládl těžké zápasy a bude letos nebezpečný i ve Wimbledonu.

Každopádně Pařížský grandslam je absolutně netipovatený, těch překvapivých výsledků jsme viděli za poslední týden desítky a jak tak pročítám různá zahraniční fóra, tak sázkařů, kteří si Roland Garros pochvalují, je jako šafránů. I přesto si zkusím na začátku druhého týdne antukového grandslamu v Paříži tradičně tipnout obsazení semifinále a následného finále.

SF1: Djokovič – Nadal

Asi nemá cenu vůbec rozebírat fakt, že se Djokovič s Nadalem utkají letos místo ve finále, v semifinále a těžko tipovat favorita. Nadal mě v letošní sezóně nepřesvědčil, vyhrál dva antukové tituly s šíleným štěstím a doslova o prsa. Tsitsipas v Barceloně neproměnil matchball, totéž se dá říct o Shapovalovi v Římě, se Zverevem to měl v Italské metropoli Rafa také velmi těsné, byť to výsledek nepotvrzuje a tipovat zde vítěze je vždy složité, speciálně poté, co Nadal zdemoloval Djokoviče v loňském finále.

SF2: Zverev – Medveděv

Tady si zkusím zahrát trošku riskantnější složení semifinálové dvojice a tipnu si v ní Zvereva, kterému stojí v cestě Davidovich Fokina a jeho soupeřem může klidně být Medveděv, kterému stačí „jen“ porazit Tsitsipase. Jak jsem psal výše, tak si myslím, že tohle bude pro Řeka opravdový test, čtvrtfinále na grandslamu s hráčem, kterého nemá vůbec v lásce a navíc prohrál šest ze sedmi vzájemných zápasů, to bude velmi těžké. Medveděv bude mít psychicky navrch a čekám enormně vyrovnaný zápas, který mohou rozhodnout detaily.

Mé zbožné přání, které opakuji pravidelně, je finále Djokoviče se Zverevem a přál bych titul Němci. V letošní sezóně hraje skvělý tenis, vyhrál antukové Masters, neskutečně servíruje a mentálně se hodně zvedl. Ať bude ve finále Djokovič, nebo Nadal, tak v případě účasti Zvereva, bude velmi složité Němce přehrát a kdo ví, třeba se paradoxně Zverev stane tím, kdo vyhraje v Paříži titul tehdy, kdy to nikdo nemohl čekat.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *