AS Monaco: Přestupy, které se povedly

Pojďme se podívat na ty vůbec nejpovedenější přestupy AS Monaca.

AS Monaco mě vždy fascinovalo svou přestupovou politikou a hlavně schopností, jak dokáže odhalit potenciál hráče, levně jej nakoupit, udělat z něj hvězdu a posléze jej prodat za desítky miliónů. Takto se prostě dělá fotbalový byznys a Monaco v něm bylo vždy výjimečné. Samozřejmě můj respekt si vysloužili i trenéři v kádru, protože progres, který zde udělaly některé hvězdy je až těžce uvěřitelný.

Asi všichni tušíme, u kterého hráče začnu. Bylo by trestuhodné, kdyby to nebyl mladý Kylián Mbappé. Tento dvaadvacetiletý mladík, který již hraje snad alespoň deset let. Nebo alespoň já mám takový pocit, tak doufám, že nejsem sama. Ono to bude tím, že Mbappé byl za hvězdu již od svých šestnácti let, kdy dokázal fascinovat celý svět svými výkony v Lize mistrů právě za AS Monaco.

Mnoho lidí žije s tím, že Kylián Mbappé je odchovancem monacké akademie. A mají pravdu, ale ani on zde nevyrůstal za mlada. Přesunul se zde v jeho čtrnácti letech a ačkoliv například na portalu transfermarkt u tohoto přesunu svítí kolonka free transfer, tak ve skutečnosti jako volný hráč nepřišel. AS Monaco totiž muselo nejenže zaplatit takzvané výchovné, které se pohybuje pouze okolo pár tisíc eur, ale taktéž se s klubem domluvilo na tom, že zaplatí téměř sto tisíc euro, když Mbappé někdy nastoupí do Ligue 1 za AS Monaco. A tak se stalo již dva roky poté. V roce 2015, kdy bylo Mbappému šestnáct let začal sbírat své první minutky ve francouzské lize a pomalu, ale jistě začal uchvacovat celý fotbalový svět.

Mimochodem ráda bych zmínila i to, že Mbappé nemusel být hvězdou Monaca a posléze Paris Saint Germain. Stál o něj dříve Arsenal, nebo přesněji řečeno hlavně Arsené Wenger, který dokonce jel do Francie, aby se tehdy s šestnáctiletým Mbappém setkal a přemluvil jej, aby se připojil k akademii Arsenalu. A to bylo v době, kdy Kylián neměl ještě ani jeden start za tým Monaca. Až tak daleko viděly oči Wengera. Jedno se tomuto francouzskému trenérovi musí uznat. Ohledně výběru mladíků to byl prostě génius. Kdyby mu Arsenal poskytnul finance na to, aby si vždy mohl přivést mladé talenty, tak nepochybuji o tom, že Arsenal v minulých letech dominoval Premier League. Přeci jen byl to právě Wenger, který se zajímal o Cristiana Ronalda dávno před tím, než do jednání vstoupil i Manchester United.

Mbappému stačily pouhé dvě sezóny a poté se již přidal k PSG. Šejci za něj tehdy byli ochotni zaplatit neuvěřitelných sto pětačtyřicet miliónů euro, což byla opravdu nevídaná suma na osmnáctiletého mladíka. Myslím si však, že nyní toho vedení v žádném případě nelituje, protože bez tohoto francouzského křídelníka je tým poloviční a Mbappé jednoznačně patří k nejlepším fotbalistů světa. Navíc to PSG udělalo natolik „chytře“ nebo spíše lišácky, že obešlo i pravidla finančního fairplay tím, že Mbappé nejdříve šel do PSG hostovat a až v příští sezóně musel tým z Paříže zaplatit obří částku za přestup. Nebýt tohoto nápadu, tak by se přestup ani nemohl uskutečnit.

Skvělý kauf udělalo AS Monaco i v případě Thomase Lemara. Lemar je nyní sice již jen stínem toho hráče, jakým dříve býval právě v barvách monackého fotbalového klubu, ale to nic nemění na tom, že Monaco si na něm pořádně namastilo kapsu, protože jej chytře nakoupilo a později ještě chytřeji prodalo.

Opět se ukázalo to, že ohledně mladíku má AS Monaco prostě dobrý čich na hráče. Thomas přišel do klubu jako devatenáctiletý, když za něj jeho tehdejší celek, SM Caen, obdržel čtyři milióny euro, což byla nabídka, která tehdy výrazně převyšovala nabídky ostatních zájemců. Mnozí si mysleli, že se Monaco zbláznilo. Již brzy se však ukázalo, že se v žádném případě nemýlilo.

Hned ve své druhé sezóně totiž Lemar vsítil čtrnáct branek a dalších sedmnáct jich dokázal přihrávkou zařídit. Další sezónu sice na své statistiky již nenavázal, ale i přesto dle mého názoru hrál fenomenálně. A to donutilo Atletico Madrid zaplatit astronomických dvaasedmdesát miliónů euro. Nutno podotknout, že v Atleticu z tohoto přestupu nejsou zrovna nadšení.

A třetím hráčem, kterého v dnešním blogu zmíním je Anthony Martial. Ten přišel do Monaka dokonce jako sedmnáctiletý mladík. A vedení klubu se tentokrát nezdráhalo zaplatit dokonce pět miliónů euro. Opět však musím říct, že se to brzo ukázalo jako geniální nákup. Uplynuly dva roky, Martial se stal hvězdou, a následně putoval do Anglie, kde si jej za šedesát miliónů euro koupil Manchester United, za který hraje Martial dodnes. Opět tedy můžeme mluvit o skvělém zúročení.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *