Stěhování brankářů v italské Serii A

Aktuální ročník italské Serie A ještě ani neskončil, ale už se spekuluje (dle některých dokonce konstatují fakta) o stěhování brankářů v těch nejlepších klubech před příští sezónou. Přestupů nás čeká pravděpodobně více, ale přesuny těchto gólmanů by měly být bezpochyby těmi největšími. Ostatně, posuďte sami. Měly by se totiž týkat jmen jako Szczesny, Donnarumma a také legendárního Gianluigi Buffona.

Juventus má co dělat, aby si zajistil pro příští sezónu účast v Lize mistrů. Neúspěch by ho stál značné (a možná pro mnohé i nepředstavitelné) finanční prostředky. Ani to však nebrání jeho vedení jednat (a jak už jsem naznačil podle mnohých i dotáhnout do zdárného konce přestup) o příchodu milánské jedničky a budoucnosti italské reprezentace Gianluigiho Donnarummy. Ono je to logické, aktivní kariéra legendárního dalšího Gianuigiho se chýlí ke konci. Aby také ne. Buffon vyletěl už v závěru devadesátých let a od té chvíle přece jen nějaký ten čas uběhl.

Jenže rodák z Carrary se stále nemá k odchodu. V Juventusu sice přijal roli mentora a skoro i trenéra brankářů s občasným vytížením, ale už na jaře se nechal slyšet, že by v příští sezóně chtěl odchytat více než nějakých deset utkání. Vedení Juventusu, byť má Buffona ve velké oblibě, to asi úplně nechce slibovat, protože pro klub je přece jen rozumnější dívat se do budoucnosti a vychovat si klíčovou oporu v brance pro další roky. Tak jak to bylo s Buffonem. Jenže jeho zájem na tom, aby byl i přes svůj věk stále minimálně rovnocennou dvojkou, nás možná dovede do situace, kdy budeme svědky jeho dalšího odchodu z klubu jako před lety, když mířil do Paris Saint Germain.

Že jste si mysleli, po jeho návratu v létě 2019, že něco podobného už neuvidíte? Že se bude Buffon s klubem, jehož se stal neodmyslitelným symbolem, znovu loučit v touze hrát někde jinde? Tak to jste se mýlili. A pozor, není to tak, že by Buffon pokukoval po týmech s nižšími ambicemi, kde by jistě dostal roli neotřesitelné jedničky. Ne, on údajně jedná s kluby z anglické Premier League a v posledních dnech se objevila další jeho možná destinace – Atalanta Bergamo. To by bylo skutečně pikantní, především s ohledem na to, že vztah mezi fanoušky Bergama a Juventusu není nejlepší (sice ani ne nejhorší). A také by bylo asi zajímavé, pokud by Atalanta zvládla do Ligy mistrů postoupit, zatímco Juventus ne. To už by se jeho motivaci asi nikdo nedivil, jen nevím, jestli by tam ta šance na zisk té jediné trofeje, která Gigimu uniká, opravdu byla. Ale proč ne. Asi není moc fanoušků Juventusu, kteří by mu tento úspěch nepřáli. Hlavně by asi bylo možné vidět Buffona ještě chytat v lize a mohl by hrát rozhodující roli, což bych si já osobně ještě přál zažít. No, ale Jarda Jágr taky nebude vyhrávat kanadské bodování Extraligy, takže máme asi smůlu.

A teď to hlavní. Jak už jsem uvedl, nástupcem Buffona bude (resp. by měl být) další Gianluigi. Tentokrát Donnarumma z Kampánie, který už 16 chytá za AC Milán. „Gigio“ jak se mu přezdívá, má stále ještě celou kariéru před sebou, vždyť je mu teprve čerstvých 22 let! Juventus na něj má políčeno dlouho, ale tentokrát to vypadá nadějně.
Jednak se proslýchá, že současná jednička Bianconeri sympaťák Szczesny jedná o angažmá v Anglii, a také AC Milán pokukuje, ba co víc – dokonce se dohodl s Mikem Maignanem z Lille. Ani jedna informace není stoprocentně potvrzená, ale bylo by velkým překvapením, kdyby to tak nakonec neskončilo.

Dalším faktorem, který hraje pro Juventus, je agent Mino Raiola. Ten má v Turíně nadstandardní vztahy už od dob Pavla Nedvěda a vždycky se s Juventusem dohodl. V Miláně ho naopak moc rádi nevidí, protože jednání o prodlužování smlouvy brankáře Donnarummy vždy doprovázejí neskutečné tahanice.

Nejinak je tomu i tentokrát – Donnarumma měl po jednom z minulých tréninků střet s fanoušky, kteří s ním chtěli hovořit a sdělili mu, že si nepřejí, aby v nedělním šlágru proti Juventusu chytal. Mladého gólmana se to velmi dotklo a debatní setkání opustil se slzami v očích. Rodák z Castellmmare di Stabia u Neapole (odkud je i Fabio Quagliarella) je ale v právu. On zatím nic AC nikdy neprovedl a veškeré spekulace byly spíše dílem agenta Raioly.

Bude bezpochyby zajímavé sledovat, jak se to celé vyvine. Minimálně podezřelé je ale to, že Juventus už oficiálně projevil zájem o jeho bratra Antonia, který je rovněž brankářem a dělá v AC dvojku/trojku. Bianconeri by ho chtěli pro svůj „B tým“, který hraje třetí nejvyšší soutěž. Samozřejmě se to neobešlo bez vtipů na sportovního ředitele Paraticiho s tím, že Andrea Agnelli mu dal za úkol přivézt Donnarummu a on jedná s Antoniem.

Náhoda to rozhodně nebude. Gianluigi vždycky při jednání o nové smlouvě s Milánem trval na tom, že kontrakt dostane i jeho starší bratr, který mu bude krýt záda. Sympatické gesto, které je v dnešní době zcela ojedinělé a až neuvěřitelné. Ale tak to zkrátka funguje, a především u rodiny z Neapole se není čemu divit. Legrace to začíná být až při přepočtu jeho kontraktu ne počet odehraných zápasů. A minimálně z tohoto důvodu musí být jasné, že Juventus to s angažováním slavnějšího Donnarummy myslí vážně.

Autor: Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *