Slovenští hokejisté v probíhající sezoně NHL

Slovenský hokej vyklízí své pracně vybudované pozice v NHL, respektive počet jejich zástupců neustále klesá. To je prostě smutný fakt. V Česku každoročně probíhají debaty ohledně draftu, že tam máme málo nadějných hokejistů a ne nikterak moc vysoko. Nemluvě o výsledkách juniorských reprezentací. Pořád si ale říkám, že to s českým hokejem není tak hrozné, každopádně jsme zaspali dobu, to je třeba si přiznat. V daleko horší situaci jsou ale Slováci. Počet hokejistů v NHL se opakovaně snižuje a nějaká nová generace prostě není vidět. Určitě mají v zásobě pár talentů jako Studenič, Růžička, Pospíšil či Lantoši, ale to se můžeme bavit maximálně o jednotkách hráčů, jejichž budoucnost je nejistá. A určitě tomu nepřispívá ani kvalita slovenské nejvyšší soutěže.

Když jsem nakousnul talentované hráče, tak lehce odbočím a podívám se do nižší AHL. Ač se to nemusí zdát, tak tahle liga je daleko náročnější než NHL. Není tak prestižní, jedná se de facto o souboje farmářských celků, ale je více silovější a urputnější. Každý tam bojuje o místo, chce se posunout nahoru. Navíc i když má někdo zajímavá čísla, přesto se do NHL nikdy nemusí podívat, protože tam je šílený přetlak. Buď to musí být extra talent, který prostě vyčnívá a nebo musí být několik hokejistů na marodce. Jenže pokud se hráč neprosadí v předsezonním kempu, tak se v probíhající sezoně těžko podívá do prvního celku. Tím myslím to, že by dostal nějakou pravidelnou porci zápasů. Běžně to funguje tak, že některým dají třeba dva zápasy čuchnout a pak jdou zase do AHL. Pro někoho to může být motivace do další práce, pro jiné zase konec nadějí. Pak je otázka, zda se v produktivním věku plácat někde na farmě několik let a nebo jít hrát pravidelně do Evropy, ale to už je zase jiné téma.

V současném ročníku nižší AHL bodovalo 10 slovenských hráčů. Nějaké starty v NHL již mají Marinčin, Daňo, Jaroš, Jurčo, ale to jsou víceméně hráči, kteří se prostě na trvalo nedokážou prosadit do NHL. Jaroš býval talent, ale ani v Ottawě se nedokázal prosadit, takže tam bude něco špatně. Marinčin možná není špatný bek, ale v Torontu to má opravdu těžké. Daňo je „legenda“, pořád je někde mezi. Taktéž měl na víc než dosud ukázal, ale potřeboval by někde pravidelně hrát a ne střídat kluby a první týmy měnit za farmy. Dle mě ho uvidíme v příštím roce v Evropě. Jurčo sice letos naskočil na pár zápasů za Vegas, ale myslím si, že jeho nejlepší roky v NHL už byly. Je mu 28 let a kdyby nebyla Covid situace, dávno hraje mimo USA.

Výborné výkony na farmě Calgary podává Adam Růžička. Letos má ve 28 zápasech 21 bodů, z toho 11 branek. Flames o něm ví, již byl v TaxiSquad, tzn. mezi cestujícími náhradníky, ale pokud bude hrát tak jako dosud, mohl by se v příštím roce v NHL objevit. Obránce Feherváry má taktéž slušný rok, ale paradoxně mu rozlet ve Washingtonu překazil krajan Chára, který tam přišel před sezónou, nicméně potenciál tady pořád je. Lantoši s Pospíšilem sice talent mají, ale zatím jsou na čekačce. Zajímavým hráčem by mohl být Marián Studenič. Na farmě ve 20 zápasech „jen“ 7 bodů, tzn. není tak výrazný, ale už odehrál 6 zápasů za první tým New Jersey a dokonce dal jednu branku. Pokud bude na sobě makat, tak se u Ďáblů může usadit.

Pojďme ale do NHL, jaká je situace právě tam, ohledně slovenských borců. Zajímavé to bude v kontextu s tím, že do příštího ročníku vlítnou Krakeni ze Seattlu, jakožto nového celku. A v rozšiřovacím draftu se může stát, že nějaké slovenské jméno uvízne u nich na soupisce. Seattle si totiž vybere jednoho hráče z každého celku(kromě Vegas) a otázkou tak zůstává, na koho ukáží. Slováků v NHL moc není, ale různé predikce říkají, že by tato situace mohla nastat.

O brankáři Halákovi jsem již v minulosti několikrát psal. Celkem spolehlivá dvojka, věk přes 30, na jedničku nemá. A Boston má Raska, talentovaného Vladaře a teď vylítnul ještě Swayman, takže tam bude ta situace zajímavá. Každý klub může chránit jen jednoho brankáře. Na trhu bude dost volných brankářů a Krakeni budou vybírat hned 3 jména a těžko budou brát do své první sezóny nezkušená jména. Z Bostonu si sice můžou vybrat zajímavého útočníka, ale těch bude taktéž dost, tak proč nevzít spolehlivého Haláka? Navíc se musí nějak vejít do platového stropu, takže prostě nemůžou vzít to nejlepší.

Co se týče obrany, tak Chára je legenda a pořád velmi spolehlivým hráčem. „BigZ“ je prostě v zámoří velmi uznávaným borcem a vůbec se nebojím toho, že by jednou neměl vyvěšený dres pod stropem haly. Letos pokořil milník 1600 odehraných zápasů a ve 44 letech nedávno podstoupil i bitku. Dalším je Andej Sekera, který stabilně nastupuje za Dallas, ale tam to na stěhování nevypadá. Krakeni nejspíše budou brát brankáře, kde bude volný jeden z dvojice Chudobin – Bishop.

Třetím do party je Erik Černák z Tampy a tady pozor! Tohle je potenciální jméno pro nový celek. U Blesků si vybudoval slušnou pozici, letos zapsal 15 bodů a podává velmi dobré výkony. Za nedlouho bude mít 24 let, Stanley Cup už má, tudíž zkušenosti taktéž. Navíc Tampa prostě nedokáže ochránit všechny své obránce. Černák se tak může stát tváří nově se tvořící obrany Seattlu.

Slovenských útočníků v NHL moc není. Tatár, Pánik a již zmíněná dvojice Studenič, Jurčo.

Tomáš Tatár si v Montrealu svoje odvede, patří mezi to lepší, co Canadiens nabízí. Před sezónou to bylo skoro nemožné, ale teď je ta situace malinko jiná. Jistě, pořád zapisuje body, bývá na ledě nebezpečným, ale už vznikají spekulace, že by se možná mohl stěhovat. V poměru cena – výkon to totiž není úplně top, už byl i několikrát kritizován odborníky, že se od něj čekalo více. Letos má slušných 30 bodů, ale jako nová motivace v začínajícím klubu? Myslím si, že to není nereálné, Krakeni ho mají v hledáčku.

Druhým do party je Richard Pánik, který se přestěhoval z Washingtonu do Detroitu. Ten určitě chráněný nebude, je k dispozici a další potenciální přesun. Jak jsem již psal, Seattle nemůže vzít úplně to nejlepší a Pánik by byl dobrá volba. Je poctivým hráčem a třetí či čtvrtá lajna mu sedí a někoho takového budou muset vzít. Navíc Detroit nemá moc nabídnout. Mají spoustu mladých hráčů a ty Krakeni vzít nemohou. A pak mají několik borců, kterým končí smlouva letos a ti jsou taky out. Veteránů jako DeKeyser či Nielsen si nikdo nevšimne. Je tady dvojice brankářů Greiss – Bernier, ale opět, kvalitních brankářů bude dost a Pánik je tedy dle platu slušnou volbou. Navíc Yzerman ho už v Tampě několikrát poslal na farmu či na Waiver List. Možná z tohoto důvodu dorazil v balíčku s Vránou. Washington si uvolnil platový strop a SteveY s ním počítá pro rozšiřovací draft..

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *