Saudská liga: Peníze, peníze a zase…

Saudská liga je jen další liga typu té čínské, kam hvězdy chodí dohrát svou kariéru a zároveň si vydělat snové peníze? Ano i ne. Samozřejmě jsou zde i hráči, kteří jsou zde pouze kvůli penězům. Tedy abych se lépe vyjádřil, tak je jich dle mého názoru naprostá většina, ale často se nejedná o hráče, kteří by si zde došli dohrát kariéru bez větších ambicí. V dnešním blogu bych se tedy chtěl podívat na ty nejlepší hráče v saudské lize, kteří jsou stále mladí a dalo by se očekávat, že v budoucnu ještě můžou přestoupit do jednoho z evropských celků.

Ještě než však začnu, tak bych rád znal Váš názor na tyto odchody, které jsou vyloženě za penězi. Vím, že někteří fanoušci to přirovnávají k tomu, že je to podobné jako byste dostal nabídku od jiné firmy, která Vám nabízí mnohem větší plat, a tudíž je logické odejít. Ovšem dle mého názoru tady zapomínají na to, že naprostá většina zaměstnaných lidí svou vlastní práci vlastně nenávidí a každým dnes se těší až již nebudou muset pracovat. Navíc v tomto přirovnání je navíc zapomínáno na to, že mnohdy Vám sice tato „firma“ nabídne vyšší plat, ale zároveň budete mít mnohem horší pracovní podmínky a méně zaměstnaneckých bonusů, které já osobně přirovnávám například k evropským pohárům, či národním srazům. Celá situace je dle mého názoru natolik komplikovaná, že nejde jednoznačně říct, zda hráči jsou pouze „zlatokopky“, které si jdou to této ligy pouze nahrabat, či je k tomu vedl opravdu logický důvod.

Můj názor je ten, že každý si musí uvědomit, že jeho fotbalová kariéra jednou skončí a pokud si nemyslí, že v jeho současném angažmá si vydělá dostatek, aby si po zbytek své pofotbalového života udržel chtěnou životní úroveň, tak je logické, že půjde za penězi. A vzhledem k tomu, že bohužel většina fotbalistů zanedbávala školu a hned při první šanci z ní odešli, tak to není ani kdovíjak slavné s jejich vztahem s penězi. Může se pak stát, že třicetiletý hráč, který byl za svých časů hvězdou, najednou nemá téměř žádné finance a poté mu nezbývá nic jiného než přijmout štědré nabídky šejků. Budu rád, když mi napíšete Váš názor. Děkuji.

Asi nejzajímavějším hráčem z celé ligy je Gonzalo Martinéz. Jedná se o sedmadvacetiletého Argentince, který si dokonce zahrál hned tři utkání za argentinský národní tým, což je dle mého názoru pocta sama o sobě.

Jeho klubová kariéra však v žádném případě není tak slavná. Jako mladík zářil za River Plate a proslýchalo se o něm, že jej skautují i evropské celky, což také mnoho znamená. Já si pamatuji, že před několika lety jsem jeho jméno dokonce postřehl v jednom článku pro možné posily Manchesteru United. Tedy alespoň myslím, že to byl tento klub. Přeci jen je to již nějaká doba, kdy jsem to přečetl.

Každopádně Gonzalo všechny překvapil, protože si před nabídkami z Evropy vybral nabídku, která se na první pohled zdála nejméně atraktivní. Ne však pro něj. A tak mladý záložník odcestoval do USA, kde posílil Atlantu United, která hraje MLS. Samozřejmě představa života v této zemi je pro každého člověka velice atraktivní. Koneckonců, kdo z Vás jako dítě nesnil o tom, že jednou bude žít v USA? Jen pár takových jedinců by se našlo. Každopádně si myslím, že v dnešní situaci již situace v této zemi není snová, a abych byl upřímný, tak já bych zde opravdu bydlet nechtěl.

Do Saudské Arábie se Martinéz dostal až v roce 2020, kdy jej za téměř dvacet miliónů euro koupilo Al-Nassr FC. Vzhledem k tomu, že v době přestupu zrovna končila sezóna, tak toho moc nenahrál a do pořádné zátěže se dostal až v sezóně letošní. A myslím, že ani on sám se sebou nemůže být zatím plně spokojen.

Nastoupil do osmnácti zápasů, ve kterých si připsal pouze osm bodů. Samozřejmě musíme říct, že zatím nemůže být spokojen, protože aklimatizace v Saudské Arábii musí být nesmírně složitá.

Dalším velmi známým jménem je M’Baye Niang, který má na svém kontě hned několik angažmá v top soutěžích. Konkrétně si vyzkoušel Premier League, Serii A, ale i Ligue 1. A zrovna v té válel během poslední sezóny za Stade Rennais. Celkem si připsal v minulém ročníku patnáct branek, což byla jedna z jeho nejpovedenějších sezón. A navíc mu bylo pouhých šestadvacet let, takže se očekávalo, že jeho výkonnost ještě poroste. A kdo ví. Třeba i jednou přestoupí do opravdového top klubu.

Nic z toho se však nestane, protože na začátku letošní sezóny odešel hostovat do Al-Ahli Jeddah a očekává se, že zde zůstane i po této sezóně na trvalý přestup.

A posledním hráčem je Bafétembi Gomis. Myslím si, že mnozí tohoto francouzského útočníka znáte, protože za svých hráčů se taktéž jednalo o hráče z top lig. Na rozdíl od ostatních ale nepřestoupil do této ligy v mládí, ale nechal si to až na pokročilejší věk. A i když mu je třiatřicet let, tak v letošní sezóně vstřelil skvělých osmnáct branek a podílí se na tom, že Al-Hilal Riyadh se může vyhřívat na prvním místě tabulky.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *