Proč je LIverpool v krizi

Kdo by v loni v květnu řekl, že by se Liverpool mohl potýkat s krizí, s jakou se potýká momentálně. Liverpool válcoval každý tým v Premier League a rozdíl mezi týmem Jürgena Kloppa a ostatními týmy byl obrovský. V létě navíc Liverpool zpevnil kádr záložníkem Bayernu Mnichov Thiagem a Portugalským ostrostřelcem z Wolves Diogo Jotou. Proč se ale tento tým absolutně sesypal a jeho forma se propadla jako těžký kámen a ani opěvovaný trenér Jürgen Klopp sešup úřadujícího mistra nedokáže brzdit?

Početná marodka
Jasný problém číslo 1 Liverpoolu je početná marodka klíčových hráčů. Tento problém se táhne s Liverpoolem po celou sezónu. Hned v úvodu sezóny přišli o možná nejlepšího stopera světa a základní stavební kámen týmu Virgila van Dijka a jeho kolegu z obrany Goméze. Tyto klíčové ztráty velmi oslabily celý tým a sen o obhajobě titulu dostal značné trhliny.

Najednou byl obhájce titulu téměř bez stoperů a Jürgen Klopp musel řešit velký problém, avšak vyřešil ho dobře? K Matipovi se stáhl ze zálohy Fabinho a tvořil s ním stoperskou dvojici. Tato změna měla ale negativní vliv na hru celého týmu, a to jak v útoku, tak i v obraně.

Útočníci nedostávali tak kvalitní pasy, jako od Virgila Van Dijka, který dokázal balón vyvézt a zahájit útok Liverpoolu. Záloha nebyla tak kompaktní a ztratila svou dominanci jakou roky před tím měla, tím byla obrana v častějším zápřahu.

Časem přišla další vážná zranění a vše se sesypalo. Klopp musel několikrát změnit stoperskou dvojici a během 25 zápasů vystřídal 18 různých stoperských dvojicí. Tým v sezoně zasáhlo 34 zranění.

Kloppova ignorace defenzivních problémů
Velmi úzký kádr, to byla obrovská slabina Liverpoolu, na tento problém Kloppa upozorňovalo mnoho lidí, on ho však ignoroval. Před sezónou koupil klub 3 hráče, avšak na postech, kde to nebylo tolik nutné, a naopak vůbec nepřemýšlel nad záchranou brzdou za Van Dijka a Gómeze.

Klub opustil Lovren a Hoever a Klopp měl k dispozici pouze 3 stopery, z toho Matip a Goméze byli dost náchylní na zranění. A tak se očekával příchod stoperů, ale to se nestalo. Klopp naivně oznámil, že klub půjde do sezóny se 3 stopery a Fabinhem jako alternativní variantou.

Další zranění Matipa donutilo majitele koupit 2 stopery a přišli Kabak ze Shalke a Davies z Pretonu, dva hráči, kteří kvalitativně nemají na Premier League a Van Dijkovi nesahají kvalitou ani po kotníky. Ignorování problému jménem obrana bude možná Liverpool stát v příští sezóně Ligu mistrů.

Absence kvalit Van Dijka
Slabostmi týmu Jürgena Kloppa byla obrana, a proto taky schytal vlnu kritiky za tento problém. Jürgen Klopp ale tvrdil, že se nejedná o systémový problém, ale poukázal na individuální chyby.

A individuální chyby to je něco, čeho se Virgil van Dijk nedopouštěl. Podle statistik společnosti Opta je Virgil van Dijk jedním z pouhých čtyř středních obránců, kteří v Premier League odehráli během posledních tří ročníků více než 60 zápasů a neudělali jedinou individuální chybu, která by vedla k inkasovanému gólu. Lovren takové chyby učinil hned tři. Bezchybný obránce dělá velký rozdíl. Obránce původem z Nizozemí přišel do Liverpoolu ze Southamptonu za 75 miliónů liber a okamžitě měl obrovský dopad na hru Reds.

V bránění jeden na jednoho je Van Dijk jedním z nejlepších v Evropě, možná i nejlepší. Dokáže se rychlostně vyrovnat i hráčům jako Sterling, Mbappe nebo Halaand, a to je to, co obráncům Liverpoolu chybí. Dokáže perfektně číst hru a organizovat obranu a za ním stojí v brance Alisson, který když se nějaká chyba stala tak ji dokázal zachránit skvělým zákrokem.

V defenzivní činnosti je Van Dijk nejdůležitějším hráčem Liverpool, ale má velkou odpovědnost na zakládání útoků a protiútoků. Klopp je v tomhle ohledu velmi náročný, ale Van Dijk splnil vše, co od něj Klopp očekával, a to nad očekávání. Van Dijk je hráč, který zrychlí hru dlouhým míčem za obranu soupeře, zahajuje protiútoky, a dokonce dokáže dávat góly. Ačkoliv je Virgil obránce, tak má velmi dobrou techniku, precizní přihrávky a velmi dobrou střelu. Ve vzduchu je jedním z nejlepších v Evropě, a proto se Liverpool může spolehnout na to, že z rohů a standartních situací góly dostane jen málokdy.

Bezzubý útok Liverpoolu
Liverpool měl vždy nebezpečný útok, který i přestože Liverpool prohrával dokázal soupeře přestřílet a zápasy urvat na jejich stranu. Útok Liverpoolu patřil k nejlepším útokům světa, a to i díky jejich skvělé sehranosti, ale nyní jim však střelný prach poněkud zvlhl.

Salah už není tak nebezpečný, jak býval a často je velmi sobecký, kdy místo aby nahrál spoluhráči do nadějné situace, to vezme na sebe, i přesto je ale gólový. Je jediný z tria střelců, který si svůj výkon drží. Mane je sice pořád velmi dravý a energický hráč, který se snaží a bojuje, ale je málo efektivní a neproměňuje fůru šancí a už netrhá obrany tolik, jako kdysi. Největší propad má ale Firminho, který je více než rok absolutně bez formy, i přesto mu ale dává Klopp více prostoru, než mladému a nadějnému Jotovi, který si svými výkony a góly říká o stálé místo v základní sestavě Liverpoolu.

Kde zmizela vítězná mentalita?
V minulé sezóně byl Liverpool prakticky neporazitelný a dominoval všude, kde jen mohl. Liverpool neměl prakticky konkurenci. Spoustu zápasů si ale také musel vybojovat a měl i kapku štěstí, avšak štěstí přeje připraveným. V několika zápasech musel skóre dotahovat a nehrál vůbec dobře, prostě a jednoduše se trápil. Hráči však měli ve své hlavě mentalitu šampiónů a bojovali pro tým, bojovali pro fanoušky, nevzdávali se a měli obrovskou vůli vyhrát, a nakonec tomu tak téměř vždy bylo.

A v tom byl velký rozdíl oproti Liverpoolu, kterého známe teď, jako by se vše vytratilo, vítězná mentalita je pryč. Hráči jako by si řekli, že vyhráli největší trofeje světa a o víc jim nejde, nikdo na ně nemá. Realita je však jiná. Tým si nevěří, nebojuje, působí bezradně. Mnoho úspěšným týmům se nedaří, ale nepůsobí tak odevzdaně a rezignovaně jako Liverpool. Klopp však neví jak z toho ven.

Autor: Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *