Proč by fotbalu prospěla Superliga?

Evropská Super liga se v posledních týdnech stala hlavním tématem ve fotbalovém světě a není se čemu divit. Dvanáct fotbalových gigantů z ničeho nic přišlo se zprávou, že zakládají svojí vlastní ligu, do které budou napumpovány neuvěřitelné peníze. Super liga od fanoušků schytala velkou vlnu kritiky a vlastně nikdo ji nepřijal dobře. To podle mě zavinil hlavně špatně zvládnutý marketing a to, že kluby nedokázali svoji myšlenku úplně dobře vysvětlit. Kdyby trochu lépe zapracovali na tom, aby se myšlenka šířila v trochu jiném světle, tak si myslím že spousta fanoušků by se Super lize nevyhýbala a nijak by jim nevadila. Já se dnes tedy na Super ligu podívám ze strany klubů a také se pokusím rozvést myšlenku v jakých ohledech by mohl a pomoci celosvětovému fotbalu.

Velkokluby
Začnu tedy tím, že se na Evropskou Super ligu podívám z pohledu samotných velkoklubů, které ji chtěli zakládat.
Proč kluby chtěli založit vlastní ligu je asi jasné. Každý rok by získávali extrémní množství peněz a vzhledem k aktuální ekonomické situaci mnohých velkoklubů by to tedy dávalo určitě smysl. Mít každou sezónu zaručený zisk čtyři sta až pět set milionů je opravdu lákavá vidina a nedivím se, že většinu týmů zajímala. Když se na to podíváme třeba ze strany Barcelony, tak ta aktuálně dluží zhruba jednu miliardu eur což je obrovský dluh. Teď se jí, ale objeví varianta, která by jim zaručila minimálně pět set milionů euro za sezónu a pravděpodobně ještě o něco víc. Je tedy zřejmé, že takový klub si tuto šanci nenechá uniknout a bude chtít do takovéto soutěže vstoupit.

U normálního fanouška může vyvstat otázka, když si kluby jsou schopné takovéto peníze vydělat, tak proč je nevydělají třeba v Lize mistrů, která vygeneruje extrémní množství peněz? Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá a zní, že problémem je UEFA. UEFA si totiž ponechává šedesát procent vydělaných peněz z Evropských pohárů a mezi všechny kluby se tak rozdělí pouze čtyřicet procent, takže na Velkokluby nezbyde tolik peněz, kolik jsou reálně schopní vydělat. Právě proto vznikla myšlenka na Super ligu, protože kluby jsou si vědomi své marketingové síly a vědí, kolik mohou přitáhnout fanoušků, ale UEFA je za to adekvátně neodmění. Je od nich tedy naprosto logické, že z Evropských pohárů, jako je Liga mistrů a Evropská liga, chtějí vystoupit a není pro ně výhodné zde pokračovat. V jejich vlastní lize by se totiž většina vydělaných peněz rozdělila mezi všechny účastníky, což znamená, že co by kluby vydělaly to by také dostali a byly by tak adekvátně odměněny.

UEFA a FIFA
Mezi prvními, kdo proti Super lize protestoval a rozhodně nebyl pro její založení, tak byli UEFA s FIFOU čili dvě největší fotbalové asociace na celém světě. UEFA má pod sebou Ligu mistrů, Evropskou ligu a EURO a FIFA samozřejmě Mistrovství světa. K velké úhoně by tedy přišla hlavně UEFA, protože ty největší týmy by odešli z Ligy mistrů, která by tím pádem ztratila prestiž a také sledovanost. Je tedy logické, že UEFA byl jasně proti Super lize. K UEFA se také připojila FIFA, která měla v plánu zakázat hráčům, kteří by se účastnili Super ligy, start na Mistrovství světa což by byla velká ztráta. FIFA v tomto ohledu měla na kluby a samotné hráče určitě velký dopad, protože Mistrovství světa je tou největší fotbalovou událostí a nic jiného se mu nevyrovná. UEFA na kluby až takovou páku neměla, protože se počítalo s tím, že by odešli z Evropských pohárů.
Zajímavé také byly prohlášení samotných asociací, které vlastně říkali, že fotbal by neměli ovlivňovat peníze a mělo by jít čistě o požitek sportu. Toto vyhlášení je pro veřejnost samozřejmě to nejpřijatelnější a když UEFA s FIFOU vyhlásí toto, tak se lidé nakloní na jejich stranu. Jak se, ale říká tak každá mince má dvě strany a jinak tomu není ani v tomto případě. UEFA a FIFA sice prohlašují, že fotbal mi měl mít přednost před penězi, ale pak se tu děje spousta věcí, které svědčí o opaku těchto vyjádření. U UEFY v minulosti bylo spousta úplatků a korupčních afér, takže peníze přeci jenom jsou jednou z hlavních priorit i pro představitele UEFA. Když se podíváme na to, co udělala FIFA špatně, tak to je třeba Mistrovství světa 2022, které se uskuteční v Kataru. Nikdy nebylo prokázáno, že by se jednalo o Mistrovství světa, které by si Katar koupil, ale dost pravděpodobně tomu tak je. Katar nemá fotbalovou historii a o pořádání tohoto světového šampionátu se ucházela třeba Anglie což je fotbalová velmoc a z fotbalového hlediska by měla být upřednostněna právě ona. Dalším zarážejícím zjištěním je, že na stavbě nových stadiónů v Kataru denně umřou tři lidé což rozhodně není dobře a tento případ ukazuje, že FIFA také není svatá a čistá.

Závěr
Formát Super ligy sice nebyl dokonalý, ale byla to věc, co by fotbalu neuškodila tak moc, jak se v médiích říkalo. Kdyby kluby zvládli lépe marketingovou stránku, tak si myslím, že by se nesetkali s takovým odporem a možná by je spousta lidí pochopilo. Já sám se Super ligou nejsem úplně ztotožněný a spoustu věcí bych na ní upravil, ale z pohledu těch top klubů to určitě chápu. Určitě nesouhlasím s tím, jak se k celé situaci postavila UEFA s FIFOU a je nutné se podívat na to, co se děje v těchto asociacích a až poté si začít dělat obrázek o tom, z jaké části je myslím vážně a z jaké části to je pouze marketing.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *