Preview: Mexičané na MS 2022

Mistrovství světa ve fotbale. To nás v roce 2022 čeká v Kataru. Bude to sice zvláštní místo konání, ale pevně věřím v to, že si to jako fanoušci užijeme. Mimochodem věděli jste o tom, že turnaj se bude snad poprvé v historii konat v zimě? Přesněji řečeno na přelomu listopadu a prosince. Takže zatímco my se zde budeme klepat zimou při každé cestě do obchodu, či práce tak fotbalisté se budou v Kataru doslova péct, protože i když bude prosinec, tak tam budou šílené teploty. Toto by samozřejmě mohlo nahrávat národním týmům z Afriky a Jižní Ameriky. Přeci jen na těchto kontinentech jsou extrémnější podmínky, než na které jsme zvyklí například my nebo Němci. Jsem tedy zvědav, zda toto bude mít opravdový vliv na průběh turnaje, či se s tím národní týmy dokáží vypořádat a nedají na sobě nic zdát. Napište mi schválně, co si o tom myslíte Vy. Děkuji.

A dnes se taktéž zaměřím na národní tým, kterému by mohlo vyhovovat to, že bude tak teplé podnebí. Koho mám na mysli? Mluvím o Mexiku. Ano. Mexiko sice není ani z Jižní Ameriky a ani z Afriky, ale i přesto jsou lidé v něm zvyklí na obří teploty, což by mohlo hrát v jejich prospěch. Nebude to však to jediné, co bude Mexičanům hrát do karet. Kromě toho mají taktéž velice silnou generaci, která nebude odevzdávat těžké zápasy bez boje. Pojďme se tedy podívat na pravděpodobné tahouny tohoto celku.

No, ani nelze začít s nikým jiným než Hirvingem Lozanem. Momentálně si troufám tvrdit, že se jedná o nejznámějšího fotbalistu Mexika. Jak to? Hirving je totiž každoročně oblíbený mezi hráči hry FIFA. Zde vždy patří k nejoblíbenějším možnostem hráčů právě pro svou rychlost a skvělý driblink. Každý kdo je fanouškem této hry mi dá za pravdu, že na začátku ročníku je opravdové peklo bránit takové hráče jako právě Hirving. No Fifou se však dnes zabývat nechci.

Lozano má momentálně pětadvacet let a na šampionátu mu bude již sedmadvacet let. To je dle mého názoru snad nejideálnější věk fotbalisty v jeho kariéře. Hráč je na fyzickém maximu a zároveň již má mnoho cenných zkušeností a je uklidněn z předešlých let, kdy je mnoho mladíků vyjekaných v důležitých zápasech. A právě během toho přechází zodpovědnost na tyto borce, kteří to moc dobře vědí. Lozano tedy bude tím hlavním, kdo bude u kormidla případného úspěchu Mexika. Parametry na to rozhodně má. Po svém přestupu do Neapole se sice chvíli v Itálii rozehrával, avšak nyní to vypadá, že již pochopil, co se od něj čeká a taktéž to začal vykonávat. Obzvláště na začátku ročníku předváděl skvělé výkony, ale i později byl velice platným. I jeho však bohužel v průběhu ročníku limitovalo zranění, a tak musel vynechat pár zápasů. Nyní je však živ a zdráv a znovu se prohání po fotbalových trávnících.

V letošní sezóně vstřelil již třináct branek a přidal i pět asistencí, což je dle mého názoru velice dobrá statistika na křídelníka, který není na hřišti od toho, aby střílel branky. Co říkáte?

Nesmím však zapomenout ani na Raúla Jiméneze. Tomu bude na šampionátu jednatřicet let, takže se bude jednat nejspíše o jednoho ze starších borců výpravy Mexika. V minulé sezóně Premier LEague si připsal téměř dvacet branek a podtrhl tak povedený ročník ze strany Wolverhamptonu. Během letošní sezóny však přišlo velmi vážné zranění, které jej vlastně od desátého kola Premier League nepustilo na hřiště.

Já pevně věřím v to, že se snad brzy vrátí a naváže na své skvělé výkony. Vždycky je zlé, když se fotbalista zraní v tom nejlepším věku, kdy by mohl sázet branky a možná i zabojovat o přestup do velkoklubu. A myslím, že to bylo v jeho silách. Bohužel to se však již nedozvíme a Raul bude muset makat, aby se zvládl vrátit do herního tempa po svém návratu po zranění. Přeci jen není to úplně snadné se po několika měsících vrátit na hřiště.

Zadní řady bude vyztužovat Edson Álvarez. Na toho jsme obzvláště zvědavý. Jedná se o třiadvacetiletého Mexičana, který momentálně nastupuje za Ajax Amsterdam. A zde si jej poslední dobou považují za jednoho z největších talentů svého týmu. V průběhu sezóny se totiž tento mladík propracoval do základní sestavy a nyní předvádí velice slušné výkony. Navíc se jedná o extrémně univerzálního hráče. Edson dokáže nastoupit, jak v záloze, tak i na stoperovi, což jej v dnešním moderním fotbale dělá nesmírně platným hráčem. Mi by například velice seděl do stylu Pepa Guardioly, který po svých stoperech požaduje, ať jsou schopní rozehrávat. Pokud mu vydrží forma, tak jsem přesvědčen, že na šampionát nepojede jako hráč Ajaxu Amsterdam, ale již bude součástí jednoho z celků top pět lig. A kdo ví. Je možné, že se zlepší natolik, že jej opravdu budeme moci sledovat v Manchesteru City. Myslím si, že by to bylo vůbec poprvé, kdy by za tento klub nastoupil Mexičan.

Myslím si, že Mexičané na šampionátu dokáží mnoho fanoušků překvapit, a když se zadaří tak můžou i postoupit ze skupiny. A všichni známe vyřazovací boje. Tam se opravdu může stát cokoliv.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *