Překvapení a zklamání v letošní Premier League

Má nejoblíbenější klubová soutěž má za sebou další úspěšnou sezónu, kde nebyla nouze o překvapení nebo zklamání. Kdo z vás čekal West Ham na 6. místě? Nebo Sheffield po loňsku na posledním? Ne nadarmo se říká, že Premier League je nejvyrovnanější soutěží. Manchester City se toto krédo sice snaží zbořit, ale letošní boj o Ligu Mistrů ukázal, že v tomto směru Premier League dle mého konkurenta nemá. Já se pokusím sepsat své TOP 3 zklamání a TOP 3 překvapení.

ZKLAMÁNÍ

Sheffield United

Zklamání s velkým Z. Tady to bohužel nelze nazvat. 38 zápasů, 23 bodů, skóre 20:63, to je hrůzostrašná vizitka týmu, který loni skončil 9. a nebýt pokaženého závěru, mohl bojovat i o poháry. Především nízká produktivita srážela loňské překvapení. Navíc se jednalo o druhou sezónu, kde někde plně zaúřaduje „Syndrom druhé sezóny“. Ve zkratce se jedná o to, že po výtečné nováčkovské sezóně začnou soupeři volit jiný herní styl a obecně k soupeři jinak přistupovat, což může výustit v jeho výrazné zhoršení, pokud také nepřizpůsobí herní styl nové situaci. Těch pozitiv bylo u Sheffieldu opravdu po málu. Možná osmigólový McGoldrick, mladý Ethan Ampadu, který odváděl kvalitní výkony. Za největší zklamání lze označit posilu z Liverpoolu, který přišel na poměry Sheffieldu za obřích 26 milionů eur, ale zcela vyhořel. Uvidíme, jestli se jim povede v druhé lize restart a uvidíme je za rok znovu v nejvyšší soutěži.

Wolves

Skoro portugalské Vlky jsme si zvykli vídat v horní polovině tabulky. Letos to ale nebylo to pravé ořechové. Od svého postupu do nejvyšší soutěže se umístili dvakrát na sedmém místě, letos však propadli až na 13., a to zcela zaslouženě. Jako klíčová se ukázala ztráta Raula Jimenéze, bez kterého byli Wolves poloviční. Willian José nebo mladý Fabio Silva ho nedokázali nahradit. Na hrotu tak Wolves hodně experimentovali. Pozitivem je určitě 21-letý Pedro Neto, který odváděl skvělé výkony. Po sezóně končí z vlastní vůle trenérská ikona Wolves Nuno Espirito Santo a sám jsem velice zvědav, kdo zaujme jeho místo. Pokud to nebude nějaký portugalec, tak můžeme vidět zajímavou přestavbu.

Tottenham

Kdepak, propuštění Pochettina zkrátka nebyl dobrý krok. Mnoho lidí, včetně mě, to říkalo od samého začátku, a čas tomu postupně dává za pravdu. Pochettino vytáhl klub do TOP 4, z které tým postupně vyklízí zase své místo. Volba Mourinha se jako ta pravá neukázala, ač tým měl letos velice kvalitní rozjezd, postupně zase zapadl. Výsledkem je 7. místo a účast v Konferenční lize, která tým nejspíše příliš zajímat nebude. Mourinho navíc dostal další zlatý padák. Za pozitivum lze označit Balea, který postupně restartoval svou kariéru a ukazuje, že stále je fotbalistou světové třídy, a dvojice Son & Kane. Právě ta ale má útrum. Harry Kane prohlásil, že chce odejít. 35 zápasů s bilancí 23+14 nestačila na Ligu Mistrů, a to je pro takového kanonýra zkrátka málo. Bez Harryho Kanea, pokud k jeho odchodu dojde, bude mít Tottenham obrovské problémy a bojím se, že bez něj mohou na Ligu Mistrů zapomenout doopravdy. Těch zklamání v podobě hráčů bylo více, ale nejvíce lze vypíchnout nejspíše Dele Alliho. Jeho pád a ústup ze slávy je až neuvěřitelný. Za poslední půlrok se dostal do novin jen s dcerou Pepa Guardioly, ale co se týče výkonů – kde nic, tu nic.

PŘEKVAPENÍ

West Ham

West Ham v kategorii překvapení předpokládám nikoho nepřekvapí. 6. místo je nejlepší umístění za posledních 20 let. Tým navíc loni horkotěžko bojoval o sestup. Kombinace bojovného kádru a Davida Moyese, který se vrací do dob svého angažmá v Evertonu se ukázala jako to pravé a West Ham nepřestával překvapovat. Dlouho byl v přímém boji o Ligu Mistrů, odkud nakonec vypadl, protože trojice Leicester, Chelsea, Liverpool, byla zkrátka nad jeho síly, ale i 6. místo a postup do Evropské Ligy je úspěchem. Byť s hořkým nádechem, protože nakonec chyběl na 5. Leicester jeden bod a 4. Chelsea dva body. Takový je ale zkrátka fotbal. O skvělých výkonech asi víte, kdo musí přijít na prvním místě. Nejen českým pohledem, ale i světovým. Tomáš Souček okouzlil celou Anglii. S 10 brankami se stal společně s Antoniem nejlepším střelcem. Na jaře ho však zastínil ještě jiný hráč. Na hostování dorazil Jesse Lingard, který se stal až kultovní postavičkou, ze které měli všichni legraci. Momentálně je ale smích přešel, Lingard vyšel z 16 zápasů z bilancí 9+4 a dokázal, že není odepsaný. Z výkonů určitě třeba vypíchnout lídra Declana Rice nebo druhého z Čechů, Vladimíra Coufala.

Aston Villa

Aston Villa, loni na 17. místě, se letos dle odhadů neměla sestupu vyhnout. Tento předpoklad se ale ukázal naprosto mylný. Konečné 11. místo určitě lze považovat za úspěch, a to navíc okořeněný atraktivním fotbalem. 55 vstřelených branek, nejčastěji faulovaný mančaft v soutěži, nebo výhra 7:2 nad loňským mistrem z Liverpoolu. A především trefy do černého v podobě přestupů. Brankář Martínez z Arsenalu nebo Watkins z Brentfordu, který si připsal 14 branek a 5 asistencí za 37 zápasů se stali jedním ze základních kamenů úspěchu Aston Villy. Tím hlavním bodem a zájmem velkoklubů je ale mladý Jack Grealish. Ten se vyšvihl až do reprezentace a výkony zaujal širokou fotbalovou veřejnost. Sám jsem velmi zvědav, jestli se Aston Ville podaří příští sezónu navázat na letošní úspěch a opět se bezpečně vyhnout zóně sestupu.

Leeds United

Nováček z Leedsu. Tradiční anglický klub, jehož návrat všichni vyhlíželi. Navíc za kormidlem jedna z největších trenérských ikon a vzor mnoha trenérů, například Pepa Guardioly nebo Mauricia Pochettina – Marcelo Bielsa. Jeho neortodoxní metody a naprosté zapálení, kdy žije pro fotbal snad 25 hodin denně, slibovali zajímavou podívanou. A nezklamali. 9. místo, skóre 62:54, totální fotbal, vysoké procento držení míče, to vše jsme mohli u Leedsu vidět. A to Leeds nemá kdovíjaký mančaft! Troufnu si drze říci, že bez Bielsy by to byl opravdu boj o sestup. Vypíchnout lze Raphinhu, stopera Liama Coopera nebo útočníka Patricka Bamforda, který si připsal 17 branek a 7 asistencí. Pozornosti by neměl uniknout ani defenzivní záložník Kalvin Phillips, který kromě vzhledu poutá i kvalitními a stabilními výkony. Jsem velmi zvědavý, jak bude vypadat přestupové období Leedsu a druhá sezóna. Všichni totiž z předchozího textu víme, jak letos dopadl loňský nováček, co také obsadil 9. místo… Momentálně však v Leedsu mohou slavit a užívat si zasloužené uznání.

Jaké bylo vaše největší zklamání nebo překvapení letošní Premier League? Do kategorie zklamání by se určitě dal zařadit Arsenal, kde však probíhá přestavba a Arteta odvádí zajímavou práci. Propad proti loňsku zaznamenal Liverpool, který sezónu ale v posledních minutách doslova zachránil a nakonec mohou slavit třetí místo, což je vůči průběhu jejich sezóny úspěch. Zajímavě se jevila Chelsea pod Tuchelem, která by mohla atakovat příští sezónu příčky nejvyšší. Nelze si nevšimnout pomalého poklesu Southamptonu, který se stal již stabilním členem druhé poloviny tabulky, nikoliv té první. Úspěch je určitě 12. místo pro Newcastle, Steve Bruce je však často kritizován pro zcela neatraktivní fotbal a mrhání schopností některých hráčů. Zklamání panuje určitě ve Fulhamu. Ten měl výkony na to, aby se zachránil, útočná impotence a chyby v obraně je ale znovu vrací do druhé nejvyšší soutěže. Určitě budu moc rád, když budete v komentáři sdílet své postřehy k letošnímu ročníku Premier League!

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *