Pád Interu Milán?

Odchod Antiona Conteho z postu hlavního trenéra úřadujícího mistra italské soutěže a legendárního Zinedina Zidana jsou nyní hlavními tématy, které rezonují fotbalovým světem.

Hlavní trenér Interu Milan Antonio Conte oficiálně opustil post kormidelníka u letošního krále italské Série A „po vzájemné dohodě“ jen několik týdnů poté, co dovedl Nerazzurri k jejich prvnímu Scudettu za posledních jedenáct let. Podle informací však byl hlavním kamenem úrazu fakt přizpůsobit se snížení finančních možností klubu.
Při jednání dosavadního kouče Interu Conteho s prezidentem klubu Stevenem Zhangem byla právě finanční stránka hlavním tématem. Neshody obou mužů vedly k ukončení spolupráce. Antonio totiž chtěl z Interu vybudovat konkurenceschopný tým v Lize mistrů a hlavně pak obhájit Scudetto. Kvůli pandemii koronaviru však Inter přišel o značné příjmy a jejím hlavním cílem pro letošní léto je zisk z prodeje několika opor týmu například Lautara Martineze, Romela Lukaka, Milana Škriniara či Achraafa Hakimiho. Majitelé italského velkoklubu rovněž vlastní letošního vítěze čínské Superligy Suning Jiangsu, které museli kvůli přetrvávající krizi prodat. Nedávno vyšlo rovněž najevo, že si museli od americké investiční firmy vzít půjčku ve výší 275 milionů eur (v přepočtu přes 7 miliard korun) kvůli udržení Interu Milan.
Antonio je velice úzce spojen hned s několika hráči klubu, především pak s Romelem Lukakem, kterého považuje za pilíř celého útoku. Ten mu poděkoval na instagramu pod společnou fotkou: „Přišel jsi ve správný čas, dokázal jsi mě změnit jako hráče a udělat mě psychicky silnějším, díky čemuž jsme společně vyhráli. Tvé postupy si zapamatuju po zbytek své kariéry. Bylo mi potěšením pod tebou hrát. Děkuji ti za všechno, co jsi udělal. Dlužím ti hodně.“ Lukaku by se, podle některých informací, mohl přesunout zpět do kádru Chelsea. Zájem o něj totiž projevil hlavní kouč Blues Thomas Tuchel.
V Interu naopak najdeme také velké množství přeplacených hvězd jako jsou Alexis Sanchez, Christian Eriksen či teprve jednadvacetiletý Matteo Darmian. Klub chce nyní získat z přestupu alespoň sto milionů eur a navíc chce hráčům snížit platy o 20 procent. Dobrou zprávou pro majitele je fakt, že většina hráčů má smlouvy pouze do konce příští sezóny, díky čemuž tak budou mít ulehčenou práci při přestavbě kádru.
Conte vštípil hráčům novou taktiku založenou na podpoře krajních hráčů, díky čemuž slavil Inter takové úspěchy. Proto je odchod tohoto klíčového trenéra velkou ztrátou pro klub. Aby toho nebylo málo, tak navíc musí letošní mistr Serie A zaplatit Contemu osmimilionové odškodnění za předčasné ukončení smlouvy.
Jak to bude s Nerazzurri v příští sezóně je ve hvězdách. Jako více než pravděpodobné se zdá prodej minimálně Romela Lukaka s Lautarem Martinezem. Očekávat se naopak příliš nedá příchod nějaké větší hvězdy. Je škoda, že Inter není schopen nastolit podobnou dynastii dominance jako Juventus a tato sezóna byla pouhým zábleskem.

Další třaskavou změnou na pozici hlavního kouče je odchod Zinedina Zidana z Realu Madrid. Ten poprvé opustil klub v roce 2018 poté, co s nim vyhrál třikrát Ligu mistrů, dvakrát Mistrovství světa klubů, dvakrát evropský Superpohár, jednou španělskou La Ligu a jednou španělský Superpohár. Do klubu se vrátil v březnu 2019 a hned dokázal vyhrát La Ligu a španělský Superpohár. V letošní sezóně však nedokázal s týmem vyhrát ani jednu trofej, což se stalo Los Blancos naposledy v roce 2009.
Tato nelichotivá statistika vykresluje špatný obraz o Zidanovi, realita je však poněkud odlišná, protože dokázal z omezených zdrojů Realu Madrid vymačkat to nejlepší. Musel se totiž vypořádat s několika zraněními i špatné formě hráčů.
Často se musel potýkat se ztrátou klíčového stopera a kapitána Sergia Ramose, očekáváné hvězdy Edena Hazarda a dalších klíčových hráčů jako například Daniho Carvajala, Lucase Vázqueze nebo Marca Asensia. Přesto se však s týmem dokázal dostat až do semifinále letošní Ligy mistrů, kde jej vyřadila rozjetá Chelsea. Do posledního kola rovněž bojoval o titul v domácí soutěži, který nakonec urval pro sebe jejich městský rival Atletico.
Legendární Zizou vyhrál Ligu mistrů s Realem také jako hráč v sezóně 2001/2002. Nejprve skončil dvakrát druhý ještě v dobách jeho působení v Juventusu. Jako trenér i hráč dokázal ovládnou také španělskou nejvyšší soutěž, španělský Superpohár a evropský Superpohár. Sedm let po ukončení aktivní kariéry se dal na trénování. Nejprve byl asistentem u Realu Madrid, poté dva roky hlavním trenérem v Castille.
Shodou okolností je již výše zmíněný Antonio Conte jedním z adeptů na post nového trenéra Bílého baletu. Tím dalším je bývalý nejlepší střelec Ligy mistrů a legenda Realu Raul Gonzalez, který již nyní trénuje, podobně jako v minulosti Zidane, B tým španělského velkoklubu. Další možností je odstupující kouč německé reprezentace Joachim Loew. Právě místo trenéra věhlasného Realu bude zřejmě téma, které bude rezonovat fotbalovým světem během letní přestávky.

Kdo nahradí Conteho na pozici hlavního trenéra Interu a kdo bude novým trenérem Realu Madrid? Bude to Conte nebo snad Loew?

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *