O jaké hráče z Championship bude zájem?

Vítám Vás všechny u svého dalšího blogu, který bude stejně jako ten minulý věnovat Championship. Minule jsem se však věnoval pouze jednomu hráči a dnes bych se rád zaměřil i na ostatní hráče. Konkrétně to budou hráči, o které se po letošní sezóně budou přetahovat kluby z Premier League. Samozřejmě již na začátek musím říct, že vynechám hráče, kteří se svým celkem postoupili do první anglické ligy. Ze hry je tedy prozatím Norwich a Watford. A 29.5. se nám rozhodně zda do Premier League postoupí Brentford, či Swansea. Tím se mimochodem dostávám k systému Championship. Všiml jsem si, že mnoho českých fanoušků totiž nechápu, jak to vše funguje, takže svůj blog začnu menším vysvětlením.

Začnu klasikou. Liga má celkem čtyřiadvacet účastníků, kteří v šestačtyřiceti kolech bojují o postupy a udržení v lize. To asi nikoho nepřekvapí. Mnohem zajímavější je však systém postupů do vyšší sféry anglického fotbalu. První dva celky totiž postoupí přímo do Premier League. Ovšem aby si to Angličané udělali trochu zajímavější, tak se rozhodli, že týmy na třetím až šestém místě si zahrají playoff o postup do vyšší soutěže. Každoročně se tedy fanoušci můžou těšit na zajímavé souboje, ve kterých jde takzvaně o vše. Semifinále se hrají na dva zápasy a finále pak na jeden, ve kterém se vše rozhodne. Do Premier League tedy postoupí tři celky, což je pro anglické obecenstvo každou sezónu velmi osvěžující. Zároveň to však znamená, že se s nejlepší ligou světa musí rozloučit tři týmy. To je mnohdy kritizováno hlavně majiteli těchto klubů a jejich vedení. To, že hrajete Premier League totiž znamená jednak velké zisky z prodeje televizních práv, a tak dále, ale zároveň velké náklady. A zatímco tyto zisky jsou většinou krátkodobého hlediska a dostáváte zaplaceno po každé sezóně, tak náklady jsou dlouhodobějšího hlediska. Hráčům třeba dáte smlouvu, která odpovídá Premier League, ale nemáte žádnou jistotu, že za sezónu nebude zpátky v Championship, kde Vás samozřejmě jejich tučné smlouvy budou zatěžovat. V dnešní době to mnohé kluby řeší přímo klauzulí ve smlouvě, díky které není žádný problém v případě sestupu plat okrouhnout. A dle mého názoru je to velmi fér. Přeci jen za špatné výkony by hráči měli být „potrestáni“ a naopak například za postup by měli dostat přidáno. A tak to skutečně ve většině klubů funguje a myslím, že pro některé jedince je to ta nejsilnější motivace… Je to smutné, ale pravdivé. Tolik k systému a teď se již pojďme podívat na hráče, o které bude po letošní sezóně velký zájem.

Začnu u Adama Armstronga. Pro většinu z Vás neznámý borec. Vše však nasvědčuje tomu, že v příští sezóně jej budeme vídat v Premier League. Jedná se o čtyřiadvacetiletého hráče Blackburnu. A to je již klub, který zná snad každý fotbalový fanoušek, který dříve sledoval Premier League. Blackburn zažívá úpadek a v letošní sezóně skončil až na patnáctém místě. Jedno je však pro fanoušky tohoto celku velice pozitivní. Jejich tým i navzdory špatnému umístění dokázal vstřelit pětašedesát branek, což z dělá z Blackburnu čtvrtý nejofenzivnější kádr v lize. A téměř polovinu branek vstřelil právě mladý Adam Armstrong. Přesně pak osmadvacet branek. Zajímavé je i to, že dokázal vstřelit celkem tři hattricky.

Samozřejmě, že některé branky byly z penalty, ale branka je prostě v mých očích branka a to, že je z penalty ji vůbec neubírá na důležitosti. Příkladem nám může jít například Kuchta, který nedal hned čtyři penalty za sebou. Ano, skutečně tomu je tak. 😀 Jan Kuchta kopal ve své profesionální kariéře čtyři penalty a všechny čtyři nedal. Opravdový unikát. To jen tak pro ukázku, že penalta není ani náhodou jistý gól…

Myslím si tedy, že o Armstronga bude po letošní sezóně velký zájem a jsem zvědav na to, kolik za něj bude Blackburn chtít. Možná bude muset slevit z požadavků, protože Armstrongovi po příští sezóně končí smlouva a poté by mohl odejít zadarmo. Navíc sezóna v druhé lize by pro něj mohla být zpomalení, které si určitě nepřeje.

A dalším fotbalistou, kterého určitě doporučím sledovat je Michael Olise. Jedná se o teprve devatenáctiletého talentovaného záložníka, který reprezentuje barvy Readingu. Zajímavé je taktéž to, že podstatnou část jeho kariéry strávil v akademie Chelsea. Poté se však přesunul do Readingu a já si myslím, že to byl dobrý krok. Jednak získává již v devatenácti letech herní praxi, ale taktéž všichni víme, jak to má Chelsea se svými mladíky a jejich hostováními. Když opravdu nejste top talent, tak Vás čeká tak pět let neustálých přesunů a hostování. A toho já nejsem v žádném případě zastáncem. I fotbalisté jsou normální lidé a potřebují cítit to, že jim někdo věří, a že můžou zapadnout do kabiny. A to je u jednoročního hostování dle mého názoru velice složité.

Každopádně Michael v letošní sezóně zaznamenal sedm branek a dvanáct asistencí, což je na pozici středního záložníka opravdu slušná statistika. Obzvláště pak vzhledem k tomu, kolik let má. Do budoucna je to velký příslib pro fotbal Readingu a jsem zvědav, zda jej zde udrží. Být v jeho kůži, tak bych rozhodně neuspěchal odchod, ale pokusil bych se ještě s Readingem vybojovat postup do Premier League.

Jana Prokůpková, Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *