Nejlepší střelec nejvyšší nizozemské Eredivisie je k dispozici

 Nizozemská Eredivisie se minulý víkend rozloučila s letošním ročníkem posledním kolem. O tom, že další titul přidá do sbírky Ajax, ale bylo jasno už nějaký čas. Já se však tentokrát nebudu věnovat pořadí jednotlivých týmů, ale tabulce nejlepších střelců a jejímu vítězi. V Nizozemí jsme totiž mohli být svědky takové malé anomálie, protože suverénně nejlepším střelcem ligy se stál hráč předposledního týmu, který nakonec spadl o patro níž.

Před sezónou by si snad každý fanoušek tipnul, že nejlepší střelec bude z Ajaxu, PSV nebo AZ Alkmaar. Co se týče Ajaxu, jeho hráči dali jednoznačně nejvíce gólů v sezóně, jako jediní se dostali přes hranici stovky vstřelených branek, konkrétně na 102. Přesto jejich nejlepší zakončovatel Dušan Tadič skončil se čtrnácti zásahy na děleném 8.-10. místě. Jen o gól víc posbírala dvojice z Alkmaaru Myron Boadu a Teun Koopmeiners. Na 4. místě pak s bilancí sedmnácti gólů skončil útočník, který sice patří Ajaxu, ale před sezónou se do kádru vůbec nevešel a celý ročník strávil na hostování v Twente – Brazilec Danilo. Pomyslný bronz bral střelec Feyenoordu Steven Berghuis, ten se letos prosadil 18x. Pokud čekáte také zástupce PSV Eidhoven, máte samozřejmě pravdu. Druhým nejlepším střelcem ligy se stal Donyell Malen s devatenácti zásahy. A konečně se dostáváme k nečekanému vítězi, který působil na daleko horší adrese ve Venlu a přesto dokázal nastřílet 26 branek a stát se nejlepším střelcem ligy.

Ještě loni ho skoro nikdo neznal, letos je kometou nizozemské ligy. Nejlepším střelcem Eredivisie se stal šestadvacetiletý řecký útočník Georgios Giakoumakis. V Nizozemí dal během letošní sezóny více gólů, než za celou dosavadní kariéru v dospělém fotbale. Změna prostředí mu vyloženě prospěla, protože většinu času strávil v rodné Řecku.

Do dospělého fotbalu nakouknul už ve svých osmnácti letech v barvách Platanias Chanion, to působil řecký klub ještě mezi elitou. V ročníku 17/18 však skončil v nejvyšší soutěži s deseti body beznadějně poslední a řeckou Super League opustil. Další dvě sezóny pak celek z Kréty působil v nižších soutěžích, ale letos byste jej na mapě profesionálního fotbalu hledali marně. Ale zpět ke Giakoumakisovi. Mladý útočník dostal šanci v „A“ týmu Plataniasu již v sezóně 12/13, když se objevil v devíti utkáních a to vždy jako střídající hráč. Gólově se však neprosadil. Podobný průběh měla i následující sezóna. Giakoumakis si v lize zahrál jen 5x, vždy na pár minut, samozřejmě bez gólového zápisu a tak se rozhodl pro hostování. Druhou polovinu strávil v nižší soutěži, kde v týmu Episkopi nastoupil do 11 utkání a dal dva góly. Po konci hostování se vrátil zpět do prvoligového Plataniasu a věřil, že se konečně prosadí do základní sestavy. Bohužel tak snadné to nebylo. Další dvě sezóny plnil především roli náhradníka a nastoupil jen do devíti, potažmo deseti zápasů. Pozitivem bylo, že se dočkal alespoň prvního ligového gólů a celkově dal během těchto dvou sezón góly tři. Zlom přinesla až sezóna 16/17, kdy se konečně usadil v základní sestavě malého klubu. Nakonec z toho bylo 26 utkání s bilancí 11+3. To vzbudilo zájem na výrazně lepších adresách a přišel přestup.

V červenci 2017 si Giakoumakise za 300 tisíc euro pořídil účastník evropských pohárů AEK Atény. Přestup po první vydařené sezóně se nakonec ukázal jako unáhlený. Ve větší konkurenci nedostával Giakoumakis zdaleka tolik prostoru, jak si asi sám představoval. V lize se objevil jen 11x a v novém působišti stihl pouze jedinou branku. Tři zápasy bez výraznějšího zápisu odehrál ještě v Evropské lize. Ani první polovina následující sezóny nepřinesla změnu. V lize dostal šanci jen v šesti případech a vždy jen na závěrečné minuty. Největším zážitkem tak bylo, že znovu jako střídající hráč, zasáhl do tří utkání skupinové fáze Ligy mistrů. Zahrál si 30 minut doma proti Benfice a další jednotky minut přidal v obou utkání s Ajaxem. Druhou polovinu sezóny pro větší herní vytížení strávil v OFI Kréta, kterému pomáhal vyhnout se sestupu. OFI nakonec skončilo na první nesestupové pozici a Giakoumakis se pod to podepsal dvěma góly. Loni ale byla situace zase stejná. Giakoumakis nastupoval především z lavičky a když se za celý podzim během 13 utkání neprosadil, odešel hostovat. Tentokrát poprvé v kariéře zvolil zahraničí a vybral si polskou Ekstraklasu. V dresu Gornik Zabrze si na jaře připsal tři góly a jednu asistenci ve 13 zápasech a po sezóně se vrátil zpět do Atén řešit svou budoucnost.

Giakoumakis si z nabídek zrovna vybírat nemohl a vzal za vděk nabídkou Venla. To muselo do Řecka poslat pouhých 200 tisíc euro a podepsalo řeckého útočníka na dva roky. To ještě ve Venlu ani netušili, jaký poklad právě za pár korun pořídili. Celé Nizozemí se jeho jméno muselo naučit už po prvním kole, kdy hattrickem zničil FC Emmen. Pak se sice na dvě kola gólově odmlčel, ale když měl po deseti kolech na kontě hned 9 gólů, začal poutat víc a víc pozornosti. Nejlepší výkony si nechal na leden. V rozmezí dvou týdnů se trefil rovnou 4x v zápase jak proti Den Haagu, tak proti Vitesse. Nakonec zakončil sezónu s bilancí 26 gólů a přesto, že sestup Venla neodvrátil, podepsal se pod 2/3 gólů svého týmu.

Jelikož smlouva byla podepsána pouze na dvě sezóny a sám útočník určitě nebude chtít hrát pouze druhou nejvyšší soutěž, představuje letní odchod jedinečnou možnost jak může Venlo na přestupu vydělat. Giakoumakis během životní sezóny nakoukl také do reprezentace, což potenciální přestupovou částku ještě zvedlo. Kolik Venlo za svoji největší hvězdu obdrží a kam Giakoumakis nakonec zamíří ukážou už následující týdny.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *