Nejlepší fotbalový agent? Raiola nebo Mendes?

Podívejme se v dnešním článku na téma, které se stalo za poslední dobu nedílnou částí profesionální fotbalové scény, přestože se o něm až zase tak nemluví. Je to celá sféra fotbalových agentů, tedy zástupců fotbalistů, kteří za řeší smlouvy s kluby, přestupy a obecně pracovněprávní záležitosti. A v dnešním blogu bychom se mohli podívat na dvě hlavní jména v této veřejností často dost neoblíbené či opovrhované sféře a rozhodnout, které z nich by se dalo označit jako největší fotbalový agent na světě. Jsou jimi bez pochyby dva muži, kteří zastupují ty nejprestižnější a nejdražší fotbalové hvězdy současnosti. První jméno jste určitě slyšeli, je to Mino Raiola. A tím druhým je jeho protějšek Jorge Mendes.

Někdy se na fotbalové agenty nahlíží čistě jako na parazity, kteří se snaží si z každého přestupu urvat co největší kus nehledě na zájmy fotbalisty, kterého zastupují, nebo fotbalové klubu, který tahají za nos. A i když je pravda, že když se někteří pohybují na tak vysoké úrovni, že asi nebudou mít hluboko do kapsy – je lepší na fotbalové agenty nahlížet spíše jako na právní specialisty, kteří jednají v zájmu svého klienta dle kvalit svých služeb dostanou i náležitou odměnu – pro obyčejné smrtelníky až příliš vysokou. I když fotbalový agent nemusí mít žádné vzdělání nebo licenci, je to stejné jako s právníky – chce-li někdo ošidit svého klienta, udělá to jednou a naposledy, avšak dobří právníci ví, jak se na vrcholu oboru udržet.

Dnešní dvě jména patří mezi nejznámější a, řekněme, nejúspěšnější. Mají ale mnohé kontroverze a je pochopitelné, že se najde mnoho jejich odpůrců. Který z nich ale zastupuje ty nejlepší světové fotbalisty a mohl by se tak nazvat králem fotbalových agentů?

Pojďme se nejprve podívat na ty nejlepší hráče v “soupisce” Itala Mina Raioly. Prvním jménem na seznamu je gólman Donnarumma. Toho má pod svou agenturou už od jeho šestnácti let. AC Milán ale nemá s Minem Raiolou úplně nejlepší vztahy poté, co se do klubu opakovaně navážel a pobízel Donnarummu, aby AC Milán opustil. Stejně tak jako Raiolovy prohlášení typu “Donnarumma neměl nikdy podepsat prodloužení smlouvy v klubu, to byla jeho největší chyba v kariéře.” Přesto se ale tomuto italskému gólmanovi v klubu daří a má před sebou pořád slibnou budoucnost.

Co se týče obránců, tak Mino Raiola má nepochybně pod palcem celé Holandsko, protože zastupuje většinu jejich nejlepších hráčů. Jako například levý bek Owen Wijndal, Dumfries, De Ligt nebo De Vrij. Dva poslední zmínění si udělali velké jméno v italské Serii A, zatímco první dva beci jsou spíše známí v Holandsku, bezpochyby to jsou ale velcí talenti. V holandské lize se skrývá a vždy skrývalo hodně mladých talentovaných hráčů a Mino Raiola ví, co dělá. Co se ještě dalších krajních obránců týče, tak za zmínku stojí například i mladý Backer, který před pár dny vypadl s Paris Saint-Germain z Ligy mistrů.

V záloze to je taky jeden klenot vedle druhého, především hráči z Itálie, nebo kteří měli nějaké delší angažmá v italské Serii A. Například Marco Verratti, Paul Pogba a nebo další talentovaný Holanďan Ryan Gravenberch. Verratti je jedním z nejelegantněji hrajících záložníků (pokud tedy nehraje rugby jako v odvetě proti Manchesteru City v Lize mistrů) a má za sebou díky Raioly parádní kariéru a u toho taky nevynechal skoro žádnou párty. Paul Pogba v poslední době trhá mediální nadpisy tím, zdali se mu v na Old Traffordu líbí nebo ne. Je to takové divné – nastoupí konečně do zápasu, vypadá, že ho to baví, dá gól a pak Mino Raiola napíše na Twitter, že Pal Pogba není spokojený a že by chtěl jiný klub. Ale nakonec to vypadá, že už se vody uklidnily a že se nějak dohodli. Přesto ale vedení Manchesteru United nebude mít Raiolu zrovna v lásce…

A při přesunu do útoku se nám nabízí další hvězdy, jako například Henrich Mchitarjan, Erling Haaland nebo Zlatan Ibrahimovic. Je to kombinace mladých vycházejících hvězd, stejně jako již vysloužilých hráčů na konci svých velkolepých kariér. Zlatan Ibrahimovič plus Mino Raiola je docela kapitola sama o sobě a rozhodně by jeho kariéra bez něj nevypadala tak, jako právě teď. U Erlinga Haalanda jsme zatím mohli vidět nafukování velké bubliny, Mino Raiola s ním má velké plány a chce z něj udělat klidně i nejdražšího hráče na světě. Na výsledek si ještě musíme počkat, ale všichni mají zde oči na stopkách. Další špičková hráči pod Raiolou jsou například Moise Kean nebo Luka Pellegrini.

Co se týče Jorge Mendese, tak ten operuje převážně na portugalsky mluvícím trhu – to znamená v Portugalsku, které má doslova pod palcem, a Brazílii. Odtud pochází jeho největší hvězdy. Proto vás asi nepřekvapí, že v Premier League má tak blízké vztahy s Wolverhampton Wanderers, kteří jsou de facto portugalským nároďákem v jiných dresech.

V jeho soupisce najdeme například gólmana Edersona, který je díky svému přihrávání dle mého názoru jedním z nejlepších na světě. Takhle jeho unikátní schopnost z něj dělá totiž naprostého unikáta. Stejně tak je ale velmi dobrý i gólman portugalského nároďáku Ruí Patricio, který určitě stojí za zmínku.

Obránci jsou jako vystřižení z portugalské sestavy: Pepe, Ruben Diaz, Cancello nebo Pereira a Nelson Semedo. Také ale například pravý bek Doherty. Můžeme si všimnout, že zde je dost hráčů z Manchesteru City – to protože Pep Guardiola má s Minem Raiolou špatné zkušenosti a jejich vztah je na bodu mrazu.

V záloze najdeme hráče jako Fabinho, Bernardo Silva nebo Neves. Opět kombinace Portugalců, Brazilců a zároveň hráčů Manchesteru City a Wolverhampton Wanderers. A v útoku se to také hvězdami jen hemží: Cristiano Ronaldo, Angel Di Maria, Diego Jota, nebo André Silva a James Rodriguez. Cristiano Ronaldo byl hráč, bez kterého by Jorge Mendes nebyl tam, kde teď je. Ten jej opravdu vynesl vzhůru do oblak. Mají spolu již dlouhý vztah a jejich partnerství očividně funguje dobře.

Kdo z nich má tedy lepší hvězdy ve svém kádru? Objektivně to je docela prsa na prsa, ale dle mého osobního názoru to je Jorge Mendes. Ten si také zaslouží větší obdiv, protože není tak slizký jako Mino Raiola místo čistého nafukování přestupových cen hráčů se opravdu zaručil o ne jeden splněný sen mladých portugalských hráčů.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *