Manchester United potřebuje obránce jako sůl

Minule jsem si trošku postěžovat nad současnou situací v mém oblíbeném Liverpoolu, dneska se přesunu o pár příček v tabulce výše na Old Trafford – k rudým ďáblům z Manchesteru United. I ty jsou mému srdci docela blízko a proto mě trápí určité věci, které se v klubu dějí.

Napíšu to stručně a jasně – jsem jeden z velkých odpůrců Oleho Solskjaera. Tedy jako trenéra. Jako hráče si jej nesmírně vážím a obdivuji jej, ale dle mého názoru měl letos pouze štěstí, že má v soupisce Bruna Fernandese. Jinak by to bylo totální fiasko. Ale nakonec to letos nějak vyšlo, vypadá to snad na druhé místo v Premier League a co se týče Evropské ligy? Tam Manchester United neměl nikdy skončit, ale když už tam je, tak jedině titul. Což se snad povede, ale i tak je to jen poloviční úspěch. Hlavně když se porovnají finanční prostředky, kterými jednotlivé zúčastněné kluby disponují. Nic jiného než první místo je prostě také fiasko (a ano, Arsenal by se měl stydět). Každopádně jak jsem říkal u minulého blogu – dost řečí o tom, co bylo. Je totiž nejvyšší čas zase začít hledět kupředu. V létě bude čas na změnu a bude to zásadní pro příští sezónu. Má Manchester United na to se ucházet v příští kampani o titul? Bez trenéra Solskjaera rozhodně, ale i s ním by se to dalo. Ovšem pokud chtějí přemoci rivalní Manchester City a další hladové kluby jako například Chelsea, budou muset nabrat v létě posily.

Manchester United má totiž v porovnání se svými anglickými protějšky naprosto plytkou soupisku. Kdybych sestavil jedenáctku z lavičky Manchesteru City, tak se vsadím, že by taková sestava skončila v top pětce v anglické lize. Navíc je to chyba i Oleho Solskjaera, který nechává mladé talenty jako Donny van de Beek zahřívat lavičku. Docela drahý zahřívač za necelých čtyřicet milionů euro. Dalším problémem je ale obranná linie United. I když Harry Maguire a jeho stoperský parťák David Lindelof už nesekají tolik zbytečných a hloupých chyb jako kdysi, pořád prostě nejsou kompatibilní dvojice. To naprosto svazuje a omezuje flexibilitu zbytku celé sestavy. A zde je potřeba změna. Pokud chtějí vlastníci Manchesteru United i něco vyhrát a ne jen brát zisky z klubu ven, měli by v létě dát Olemu volnou ruku a nechat jej nakoupit obránce, které jeho sestava tak zoufale potřebuje.

Zde se tak budu zabývat některými spekulacemi a dalšími možnostmi, které by připadaly nebo nepřipadaly v úvahu. Kde jsou hlavní slabiny současných obránců a co je vlastně těmi klíčovými vlastnostmi, které nový střední obránce musí mít? Ve zkratce, Harry Maguire postrádá rychlost, což je docela problém, protože souboje jeden na jednoho také nejsou jeho silnou stránkou. U Lindelofa to je hlavně práce ve vzduchu – na to, jak je ten chlap stavěný, tak je v tomhle ohledu úplně neschopný. A u Erica Baillyho to jsou hlavně zranění a k tomu ještě nedostatek zkušeností a na základě toho dost ukvapených a zbrklých chyb. Ale i tak tohoto hráče vidím jako dobrou “sekundární volbu” do budoucna. Manchester United má ještě k tomu tu výhodu, že se nemusí striktně omezovat na mladé hráče, protože jejich obranná linie je poměrně mladá. Jejich hlavní prioritou je někdo, kdo může nastoupit příští sezónu ihned do jedenáctky a podávat výkony.

Jeden slušný střední obránce, kterému bude končit příští léto smlouva, je Luiz Felipe z Lazia. Dvacetičtyřletý Brazilec má za sebou několik dobrých let v Serii A a svou cenou by se mohl vlézt někam mezi dvacet a dvacet pět milionů eur. Jeho hlavní charakteristikou jsou agresivnější obranné zákroky – vystupuje z obranné linie a snaží se hráče obrat dřív, než dostane míč na nohu. To by právě skvěle doplňovalo Harryho Maguire, kterému toto nejde a je více poziční obránce, který má více tendenci se neriskantně stahovat. Má průměrně 3,3 obranných zákroků na zápas, což jej dělá jednoho z nejlepších v téhle statistice v italské lize. Dále 75 procentní úspěšnost obranných zákroků je také slušná a průměrně přes sebe pustí 0,9 soupeřových driblingů na zápas.

Dále k některým hráčům, o kterých se vedou spekulace. Ibrahima Conaté z Red Bull Lipska nebo Merih Demiral z Juventusu jsou sice excelentní obránci, ale jejich zkušenosti se zraněními mi dělají starosti. V tuhle chvíli je to prostě příliš riskantní a mohlo by se to vymstít – jako jsme to viděli letos u Liverpoolu, kterého zdravotní problémy hráčů položily na zem.

Zajímaví by mohli být hráči jako David Alaba nebo Sergio Ramos. Tihle hráči s největší pravděpodobností by mohli přestoupit bez poplatku, ale druhou věcí jsou jejich velké mzdy. Sergio Ramos přináší řadu zkušeností a leadership, zatímco David Alaba je svou rychlostí docela zajímavým prospektem pro Manchester United, mi by se líbil. Jinak další možností z La Ligy, o které se spekuluje, je Pau Torres z Villarrealu. Ten by ale přišel na alespoň padesát milionů eur (což je pořád oproti Maguirových osmdesáti pěkné…) Byl by o velký přestup, ale těžko říct, jestli by dostal požehnání od vedení klubu. Ale třeba je přesvědčí jejich střet ve finále Evropské ligy, kde se právě tyto dva týmy utkají.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *