Letní transfery hráčů do Premier League

Zaměřím na transfery do Premier League z ostatních evropských lig, o kterých se velmi hlasitě diskutuje.

Erling Haland
Velice pravděpodobně nejzvučnější jméno nastávajícího přestupového období. Jeho setrvání v Borussii Dortmund se jeví jako nepravděpodobné, a tak se rozjely spekulace, kam tento hvězdný Nor zamíří. Vyjednávání probíhá hned s několik týmy. Z Premier League se nejčastěji mluví o Manchesteru City, kde by jeho přestup dával smysl s ohledem na odchod Sergia Aguera. U Cityzens v minulosti působil také Halandův otec, což by tomuto přestupu mohlo nahrávat. Coach Guardiola se před nedávnem vyjádřil, že ekonomický dopad koronavirového období, postihl také jeho tým a je proto nepravděpodobné, že by za Aguera nějakou náhradu za velký balík peněz přivedl. Ovšem každý, kdo zná Guardiolu a jeho vyjádření tuší, že to příliš neznamená. Když dám na svůj osobní pocit Halandovu budoucnost v City z různých důvodů nevidím, tím hlavním je asi herní styl Manchesteru. Lehce se spekuluje také o Manchesteru United a Chelsea, ovšem ti by měli své finance investovat do jiných hráčů. Myslím si tedy, že Halandův přestup se Premier League nakonec týkat nebude a skončí někde ve Španělsku.

Kylian Mbappé
Bude to nejspíš působit jako utopie, ale odejít by mohl také Kylian Mbappé z PSG. Tento transfer bych na první pohled příliš neočekával, ovšem když se na to podívám podrobněji, lze najít pár indicií, že by k němu skutečně dojít mohlo. Tou hlavní je Mbappého končící smlouva příští léto a je jasné, že PSG by nechtělo o svůj klenot přijít zadarmo. Nepochybně bude během léta probíhat vyjednávání, aby si Mbappého služby pojistili i do dalších let, pokud by ovšem Francouz novou smlouvu odmítl podepsat, byl by jeho přestup již letos velice pravděpodobný. Co se týče zájemců, nejvíce se nepochybně mluví o Realu Madrid. Je však otázkou, jak je na tom Bílý Balet s financemi, tím spíš, když Florentinu Perézi nevyšel jeho plán se Superligou a s ní spojenou výraznou finanční injekci. Pokud se o někom mluví v Anglii, je to Liverpool. Ať to může znít na první pohled zvláštně, Reds jsou podle Skybet dokonce největší favoriti na Mbeppého zisk. Tento přestup by byl nepochybně snem nejednoho fanouška Liverpoolu, nicméně pokusím se naznačit, proč by to nemuselo být až tak nereálné. Byť Reds vykazují během posledního roku ztrátu, tak jako snad všechny kluby a trenér Klopp se nechal slyšet, že si nemůžou dovolit utrácet příliš mnoho peněz, objevila se na konci března informace, která by toto mohla změnit. Fenway Sports Group, která je majoritním vlastníkem Liverpoolu prodala 10% svých akcií investiční společnosti RedBird, která by měla uvolnit klubu finanční prostředky k tomu, aby mohl fungovat jako před pandemií. Mohlo by tedy být Kloppovi umožněno, aby zvlášť po letošní nepovedené sezóně patřičně posílil svůj kádr. Vzhledem k velkému trápení útočné trojice, je pravděpodobné, že Reds budou chtít tento post posílit a není také úplně vyloučeno, že Mané nebo Firmino by klub mohli opustit. Případný odchod jednoho z těchto dvou hráčů, by znamenal další finance navíc a přestup Mbappého by se mohl zdát o to pravděpodobnější. Sám Francouz se v minulosti vyjádřil, že by si chtěl zahrát Premier League a mluví se o jeho sympatiích právě k celku od řeky Mersey. Komplikací by na druhou stranu mohla být absence Reds v Lize Mistrů, která se jeví jako čím dál pravděpodobnější.

Jadon Sancho
Další hráč Dortmundu, o kterého bude v létě obrovský zájem. Jeho odchod je spojován především s návratem do Anglie. I když se loni mluvilo o velkém zájmu Chelsea, hlavním favoritem je v současnosti Manchester United. Ten by post krajního záložníka nepochybně potřeboval posílit a vypadá to, že právě Sancho je hlavní prioritou letošního přestupového období u Rudých Ďáblů. Otázkou však je, kolik bude Dortmund za svého hráče, který má smlouvu ještě další dva roky, požadovat. Zvlášť pokud by došlo k odchodu Halanda, neměl by německý celek potřebu svého dalšího tahouna pouštět a mohli by tak cenu vyšponovat velice vysoko.

Marcel Sabitzer
Opět hráč z německé Bundesligy, jehož přestup je na spadnutí. Sabitzerovi, který působí v Lipsku je 27 let a sám se vyjádřil tak, že má nejspíš poslední šanci na svůj velký přestup a netají se touhou zahrát si právě v Premier League. Tomu nahrává také smlouva končící v létě 2022, kterou Rakušan příliš prodlužovat nehodlá. Sabitzer je box to box záložník, a především poslední dva roky se v Lipsku prezentoval velice dobře také na evropské scéně. V klubu je navíc již od roku 2014, a i proto věřím, že ten mu dopřeje angažmá také jinde. Ještě před nedávnem byl hlavním jasným zájemcem Tottenham. Ten ve hře o rakouského záložníka nepochybně zůstává, nicméně do hry se vložil také Manchester United. Oba týmy by post, který zastává Sabitzer nepochybně posílit potřebovaly a očekávám, že u jednoho z těchto dvou celků, Sabitzer skutečně v létě zakotví.

Ibrahima Konaté
Znovu Bundesliga a také celek z Lipska, ovšem pouze jeden hlavní a téměř jistě potvrzený zájemce, kterým je Liverpool. Tento 21letý francouzský obránce se v Lipsku nacházel především ve stínu svého kolegy Upamecana, nicméně své kvality nepochybně prokázal. Ve svém kontraktu, který vyprší v létě 2023, má však výstupní klauzuli ve výši okolo 40 miliónů eur, kterou se Liverpool údajně rozhodl aktivovat. Vzhledem k nedostatku stoperů v letošní sezóně by tento přestup dával smysl, jediným problémem by však mohlo být právě Konatého zdraví, jelikož nepatřil v Lipsku mezi nejodolnější hráče. S informací o přestupu přišel také Fabrizio Romano, podle něhož by měl být transfer již brzy oficiálně oznámen.

Kalidou Koulibaly
Přestup senegalského stopera hrajícího v Neapoli do Premier League byl na stole minimálně poslední dva roky. Mluvilo se o Chelsea, Manchesteru United a především během uplynulého léta o Manchesteru City, který však nakonec ukázal na Rubéna Díase. Problémem byla především jeho velká cena. Nyní již „hype“ okolo Koulibalyho lehce opadl a vzhledem k tomu, že mu je o rok navíc (29), jeho smlouva o rok kratší (léto 2023) a na ekonomiku klubů dopadá koronavirová doba, jeho částka se snížila. Jako hlavní zájemce se nyní profiluje Everton, který v poslední době ukázal, že se nebojí přivést také větší jména. Příkladem z poslední doby může být Allan nebo James Rodriguez, shodou okolností bývalí svěřenci trenéra Ancelottiho, stejně jako právě Koulibaly, kterého Ital vedl v Neapoli. Post stopera dlouhodobě v Evertonu nepatří mezi nejobsazenější, není proto vyloučeno, že by Toffies mohli rozbít prasátko právě na tohoto hráče. Situaci monitoruje zpovzdálí také Manchester United.

V krátkosti bych ještě představil tři možné transfery, o kterých se tolik nemluví, ovšem mohly by v budoucnu hrát zajímavou roli.

Rodrigo De Paul
Argentinský záložník má za sebou povedenou sezónu v Udinese a myslí na Premier League. Nejprve se jako nejpravděpodobnější zájemce jevil Liverpool, kterým by mohl tímto hráčem zaplnit místo po Wijnaldumovi, nyní se nejvíce mluví o Leedsu, pro který by to mohl být velice vydařený kauf, na které má Bielsa cit.

Odsonne Edouard
Další z mladých a nadějných Francouzů, který by mohl zamířit do Anglie. V Celticu je nepochybně na očích týmům z Premier League, a především Leicester se jeví jako hlavní zájemce, s ohledem na postupnou náhradu stárnoucího Vardyho.

Phillipe Coutinho
Vzhledem k jeho zranění, které ho vyřadilo z velké části letošní sezóny, se o Brazilci tolik nemluvilo. V posledních dnech se však rojí spekulace o jeho návratu do Liverpoolu, nikoli však k Reds, nýbrž do Evertonu. Další přestup, který by do současné politiky Evertonu poměrně zapadal, je však otázkou, jestli by právě Coutinhovo předchozí angažmá u Reds nebylo překážkou.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *