Které hvězdy na EURO neuvidíme

Které hvězdy na letošním EURU neuvidíme? Myslím si, že je to velice zajímavá otázka, nad kterou se moc lidí samo od sebe nezamyslí. Proto jsem se rozhodl, že by bylo ideální udělat na toto téma blog. Doufám tedy, že se Vám bude líbit. Jeden by se až divil, které jména vlastně na tomto skvělém turnaji neuvidíme. A myslím si, že to bude velká škoda. Jdeme na to.

Asi největší hvězdou je Erling Haaland. Tento fotbalista z Norska zažil snovou sezónu. Tedy alespoň po stránce jeho hráčských statistik. Tam patří k těm nejlepším na světě. Bohužel jinak se mu příliš s Dortmundem nedařilo. A můžeme říct, že se mu nedařilo ani s národním týmem. Norové se totiž neprobojovali na finální část EURA, když v baráži o postup prohráli se Srbskem. Fanoušci Erlinga Haaland si tedy budou muset povzdechnout, že jejich oblíbenec bude na tomto turnaji chybět a nebude tak moct strašit soupeřovy obrany.

Já sám za sebe musím říct, že mě jeho absence mrzí, protože je jen málo fotbalistů, kteří jsou mu typologicky podobní. Erling je rychlý, dravý a hlavně silný. Za mě taková ta stará škola útočníků, kdy se na něj tým musel spolehnout i při nákopech a rychlých protiútocích. Samozřejmě Erling je však ještě mnohem univerzálnější. Jeho nejsilnější stránkou je samozřejmě zakončení a výběr místa, což jsou dvě naprosto klíčové vlastnosti top útočníka. A je jen málokdo, kdo je má obě. Můžeme se například podívat na útočníky Slavie. Standa Tecl má skvělý výběr místa, ale téměř žádnou akci není schopen pořádně zakončit. A jeho opakem je Petar Musa. Ten je znám pro své umění zakončit, ale naopak se do téměř šance nedostane… Nebo alespoň tak vypadal začátek letošní sezóny z mého pohledu. Teď však zpátky k Haalandovi.

Jsem pevně přesvědčen, že díky delší dovolené se vrátí příští sezónu ještě silnější než je nyní. Přeci jen v letošní sezóně odehrál již přes čtyřicet utkání, což pro dvacetiletého mladíka není žádná procházka růžovým sadem. Obzvláště pak vzhledem k tomu, jakým stylem Erling hraje. To mě dostává k další věci. Naváže Haaland na svou formu i v příští sezóně? A kdo ví. Třeba to bude v novém klubu. Vidět jej hrát v nějakém opravdu top klubu by bylo dle mého názoru nesmírně zajímavé. Co na to říkáte?

Dalším hráčem, kterého musím zmínit je Jan Oblak. Jeden z nejlepších gólmanů světa, který letos dopomohl Atleticu Madrid k výhře ve španělské LaLize. I přes tento úspěch však na EURU bude chybět a i on se tak bude moct pořádně připravovat na další sezónu, se kterou bude zajisté chtít s Atleticem zopakovat úspěch ve španělské lize, ale zajisté bude chtít s týmem přidat i pořádný úspěch v Lize mistrů. Myslím si, že by si to Atletico za výkony z posledních let zasloužilo. Ještě dodnes si vzpomínám na finále Ligy mistrů, kdy snad až do devadesáté minuty Atletico urputně bránilo jednobrankové vedení proti Realu Madrid, ale poté z rohu vyrovnal Sergio Ramos parádní hlavičkou a šlo se do prodloužení, kde Bílý balet naprosto dominoval.

Mimochodem Jan Oblak nevynechal v lize a v Lize mistrů jedinou minutu. Z šestačtyřiceti případů pak hned dvacetkrát udržel čisté konto, což je dle mého názoru opravdu úctyhodná statistika.

Dalším borcem, který na EURU nebude moct reprezentovat svůj národ je Sergej Milinkovič-Savič. Hvězda Lazia Řím reprezentuje Srbsko. Výše v blogu jsem zmínil, že cesta Norska baráží skončila právě u Srbů, ale ti následně zase padli se Skotskem, takže ani oni se na finální turnaj nepodívají. Myslím si, že Srbsko navíc nemá vůbec špatný kádr a letos jim to prostě nevyšlo. Do budoucna bych to však s nimi viděl světle.

Srbsko navíc vypadlo až po penaltovém rozstřelu, což je vždy obzvláště bolestivé. Penalty jsou tedy sice nesmírně zajímavé a každým momentem se Vám mění pocity a adrenalin pumpuje skrze tělo, ale v případě neúspěch vašeho oblíbeného týmu to bolí dvakrát víc. Nebo alespoň tak to vidím já.

Zajímavé je to, že si právě naši obránci mohli zkusit, jaké je to bránit Erlinga Haaland, či Milinkoviče-Saviče. A já musím říct, že hrát proti Norsku, či Srbsku je pro mě mnohem zajímavější než duel se Skotskem. Obzvláště poté, co se Skoti předvedli během souboje se Slavii…

Samozřejmě i další hvězdy se na šampionát nepodívají, ale já se snažil vypíchnout opravdu jen ty nejlepší. Koneckonců, kdybych měl jmenovat všechny, tak zde budeme ještě do zítřejšího rána a já nejsem zastánce moc dlouhých blogů. Sám je jako čtenář mám problém dočíst dokonce, protože mě prostě po nějaké době omrzí. Dá se tedy říct, že se sám vždy snažím o rychlé a stručné shrnutí tématu. A samozřejmě i takové blogy vyhledávám. Vím, že mnozí blogeři a čtenáři zde razí styl, že čím delší, tím lepší, ale to je prostě dle mého názoru neefektivní. Naopak pokud člověk spěchá, či je zrovna v autobuse, tak je rád za kratší blogy.

Příští týden bych se chtěl zaměřit na podobné téma. Konkrétně hvězdy, které se na letošní šampionát nepodívají. Nutno však podotknout, že kvůli toho, že je trenér nepovolal. Dá se tedy říct, že blog bude o hráčích, kteří nebyli nominováni na EURO. Obzvláště u týmů jako Francie zde můžeme najít velice zajímavá jména.

Jana Prokůpková, Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *