Křetínského Sparta zakazuje vstup redaktorům Křetínského Sportu

Tři zápasy, nula bodů, skóre 0:8. To je bilance Sparty po utkáních se Slavií v sezoně 2020/2021. Čtrnáct utkání, šest bodíků za remízy, ani jedna výhra, skóre 9:28, to je letenský „derby-audit“ za posledních pět sezon.

Středeční pohárové semifinále pražských (0:3) nevybočilo z normálu poslední pětiletky.  Slávisté by současnou Spartu nejspíš porazili, i kdyby k duelu s ní nastoupili po mistrovských oslavách přímo z baru (pokud by tedy byly otevřené).

„Jestliže chceme jít cestou Slavie, musí se na Letné něco změnit,“ řekl po středeční prohře trenér Sparty významně Pavel Vrba. Co tím chtěl veřejnosti sdělit? Že chce mít na Letné takové pravomoci jako kolega Jindřich Trpišovský v Edenu? Že chce, aby mu „do toho“, třeba i do přestupové politiky, tolik nemluvili sportovní ředitel Tomáš Rosický, generální ředitel František Čupr či dokonce majitel klubu Daniel Křetínský? 

Jeden velmi příznačný moment, který charakterizuje letenské zoufalství na hřišti i v kancelářích. Jak oznámil ještě před středečním derby Lukáš Tomek, šéfredaktor deníku Sport (patřícímu Danielu Křetínskému), Sparta (patřící rovněž Danielu Křetínskému) bez udání relevantních důvodů odmítla udělit na zápas Sparty se Slavií akreditaci, tedy vstup na stadion redaktorům listu Sportu Jana Vackovi a Jana Podroužkovi. Přestože oba dva dlouhodobě o pražských „S“ píší. Za tímto verdiktem měli prý stát Čupr s Rosickým. 

Problém je v tom, že v tomto případě šlo o pracovníky jednoho „holdingu“ či podnikatelského „impéria“.  Vypadá to tedy trochu jako „oddílový“ trest.  Jako kdyby premiér Andrej Babiš nepustil na vládní tiskovku dva redaktory Mladé Fronty Dnes. Nebo kdyby vedení Penamu zakázalo při prezentaci známé toastovací linky účast novinářům z Lidových novin. 

A když Plavšič do Slavie 1. července opravdu přestoupí, tak se stane co? Omluví se vedení Sparty „zlobivým “ redaktorům? Odškodní je celosezonní permanentkou pro jejich rodinu?  Pozve je na slavnostní večeři s majitelem klubu, nebo se budou moci projet na oblíbeném koni jeho partnerky? Anebo naopak dostanou ještě větší trest za to, že celou přestupovou akci rozjeli?   

Tomu říkám kádrová politika. Jako kdyby se na Letnou vrátil duch  předlistopadového předsedy Sparty Jana Oberhela, o němž se vypraví již legendární historka, kdy měl mj. údajně prohlásit. „Soudruzi, já jsem členem Městského výboru Komunistické strany Československa, a proto každý útok na Spartu budu považovat za útoku na stranu.“

Daniel Křetínský nyní obývá pražskou vilu u Mrázovky, kde kdysi bydlel Vasil Bilak, tak doufejme, že „duch vily“ ho nějak nepoškodil.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *