Jak to bude vypadat v evropských pohárech?

Předposlední kolo nejvyšší fotbalové soutěže vyřešilo většinu hádanek. Jistý je mistr, sestupující týmy i čtyři z pěti účastníků evropských pohárů. Definitivní jistotu nemá pouze pátá Plzeň, které však k udržení poslední pohárové příčky stačí jediný bod v posledním ligovém kole. Klíč pro nasazení mužstev do jednotlivých fází evropských fotbalových pohárů musí běžným fanouškům i sázkařům již několik let připomínat pořádně zamotaný hlavolam. V letošním roce je však vzhledem ke startu nové soutěže UEFA Konferenční ligy situace ještě složitější. V tomto blogu bych chtěl v kostce shrnout, kdy a do jaké fáze naše týmy do poháru vstoupí a co je tam čeka.

Na začátek je nutné říci, že české týmy jdou do pohárů z patnáctého místa žebříčku národního koeficientu. Oproti minulé sezóně je to pokles o dvě místa. To znamená, že Česko vyšle v létě do pohárů stejně jako v minulých letech pět zástupců (vzhledem k dalšímu propadu v uplynulé sezoně jich příští rok bude o jednoho méně), všichni se však budou muset do hlavní soutěže prokousat z některého z předkol. Žádný tým nemůže počítat, že by byl nasazen přímo do základní skupiny, jak tomu bylo v minulých letech. I díky tomu se tak fotbaloví fanoušci můžou v létě těšit na pořádnou nálož pohárových zápasů. A teď už se pojďme podívat na jednotlivé kluby.

Slavia Praha

Český mistr vstoupí do pohárové Evropy 3. nebo 4.srpna v rámci třetího předkola Ligy mistrů, tedy o jednu fázi dříve než v uplynulém ročníku. „Sešívaným“ přitom hrozilo již druhé předkolo. Ale díky tomu, že vítěz Ligy mistrů , ať už se jím stane Manchester City nebo Chelsea, si zároveň zajistil postup do této soutěže v rámci národní ligy, posunul se český mistr do předkola třetího. Díky tomu má Slavia jako jediný z našich klubů jistotu, že si na podzim zahraje skupinovou fázi některého z pohárů. Pokud postoupí do čtvrtého předkola (play-off) Ligy mistrů bude mít v případě neúspěchu v této fázi zajištěnou účast v Evropské lize. Jestliže Slavia třetí předkolo Ligy mistrů nezvládne, zahraje si jako poražený tým čtvrté předkolo (play-off) Evropské ligy. A pokud by neuspěla ani tam, čeká na ní záchranná síť v podobě jistého místa ve skupině nové Konferenční ligy. Na ní však v Edenu nikdo nemyslí, naopak v táboře suverénního vítěze ligy živí reálnou naději na účast v nablýskané Lize mistrů a konfrontaci s nejlepšími týmy Evropy.

Slavii čeká těžká, ale nikoliv neschůdná cesta přes dva soupeře. Určitou výhodou „sešívaných“ je velmi slušný klubový koeficient. Slavii patří aktuálně 35.místo (je nejvýše ze všech českých týmů) a jen tři celky, které do kvalifikace o Ligu mistrů vstoupí, jsou na tom lépe (Besiktas Istanbul, Dynamo Záhřeb a Salzburg) . To znamená, že náš mistr bude ve třetím i případném čtvrtém předkole mezi nasazenými a uvedeným týmům se s jistotou vyhne. I tak ovšem číhají v osudí nepříjemní soupeři. Ve třetím předkole by se Slavia mohla utkat například s Ludogortsem Razgrad, Ferencvarosem Budapešť nebo Young Boys Bern, ti všichni si však budou muset účast ve třetím předkole teprve vybojovat. V případě postupu do play-off by si „sešívaní“ mohli zopakovat loňský souboj s Midtjyllandem, pokud dokáže obhájit titul v Dánsku, nebo jarní bitvu s Glasgow Rangers, což by byl zvlášť pikantní duel. Jméno prvního soupeře se v Edenu dozví 19.července, kdy se v Curychu třetí předkolo losuje, úvodní zápasy třetího předkola se hrají 3. a 4.srpna, odvety pak o týden později.

Sparta Praha

Také na Letné mohou snít svůj sen o Lize mistrů. Přiznejme si však, že postup Sparty do milionářské soutěže je spíše v oblasti teorie. Sparta vstupuje do kvalifikace ve druhém předkole nemistrovské části a žádný český klub se z této fáze ještě nikdy do hlavní soutěže nedostal. Bez ohledu na to jsou však vyhlídky Sparty na posun do skupinové části některého z pohárů více než nadějné. Nasazení do druhého předkola Ligy mistrů dává v kvalifikačních bojích Spartě v podstatě tři životy. Pokud budou Letenští vyřazeni z Ligy mistrů, propadnou v kvalifikaci o patro níž – do Evropské ligy. Pokud by neuspěli ani tam, mohou zabojovat ještě v Konferenční lize. Pokud Sparta v kterékoliv fázi kvalifikace přes svého soupeře postoupí, zahraje si na podzim základní skupinu některé evropské soutěže. Klíčový je přitom již úvodní souboj v Lize mistrů. Případný postup by pro Spartu znamenal jistotu nejméně základní skupiny Evropské ligy, kterou mají zaručenou všechny týmy vyřazené z třetího předkola Ligy mistrů. Evropskou Ligu si Sparta může zahrát i v případě vyřazení již ze druhého předkola Ligy mistrů, pak by ale musela uspět ve třetím i čtvrtém předkole Evropské ligy. V případě vyřazení ve čtvrtém předkole Evropské ligy se na Letné bude hrát základní skupina Konferenční ligy, pokud by byla vyřazena již ve třetím předkole, dostane možnost o Konferenční ligu zabojovat ještě v play-off. Pouze tehdy, že by Sparta neuspěla ani v jednom ze tří předkol, zůstane na podzim bez pohárů.

A koho může Sparta v kvalifikaci potkat? V této chvíli velmi záleží na tom, zda dokáže Brondby Kodaň udržet jednobodový náskok a vyhraje dánskou ligu. Pak by se Sparta ocitla mezi nasazenými týmy a její soupeř by vzešel z trojlístku Galatasaray Istanbul, Rapid Vídeň a Midtjylland. Pokud by ale dánskou ligu vyhrál Midtjylland, pak by Sparta nasazena nebyla a utkala by se s Brondby Kodaň, Celtikem Glasgow nebo PSV Eindhoven. Svého soupeře se Sparta dozví 16.července, 20. nebo 21.července ji čeká první utkání druhého předkola, odveta se hraje následující týden.

FK Jablonec

Jablonec sice závěr ligy nezvládl a přišel o naději na kvalifikaci Ligy mistrů, smutnit na severu Čech však příliš nemusí. Jako třetímu týmu ligy totiž Jablonci připadlo místo původně rezervované pro vítěze národního poháru a Jablonec tak bude jako jediný český tým nasazen do kvalifikace Evropské ligy. Začínat bude ve třetím předkole, a to mu podobně jako Spartě dává velmi slušné naděje na účast v základní skupině alespoň Konferenční ligy. Do hlavní soutěže Evropské ligy vede cesta přes dvě vítězství – ve třetím předkole a následném play-off. Pokud Jablonec ve třetím předkole uspěje, ale nezvládne play-off, zahraje si základní skupinu Konferenční ligy. Stejně tomu bude i v případě, pokud Severočeši prohrají ve třetím předkole Evropské ligy, ale následně uspějí v play-off Konferenční ligy. Dvě porážky znamenají konec v evropských pohárech. Soupeř Jablonce pravděpodobně vzejde z trojice týmů vyřazených ve druhém předkole nemistrovské části Ligy mistrů, jedná se tedy o stejný okruh týmů, které bude mít v osudí i Sparta. Kdo konkrétně jím bude, resp. dvojici ze které vzejde, se jablonečtí dozví 19.července, 5. srpna je pak čeká vstup do soutěže.

1.FC Slovácko a Viktoria Plzeň (případně Liberec nebo Pardubice)

Jestliže pro výše uvedené týmy představuje Konferenční liga záchrannou síť v případě neúspěchu ve „svém“ poháru, pro zbylé dva české účastníky je základní skupina této soutěže cílovou destinací, do které vede dlouhá a trnitá cesta. Na jejím konci však nečeká bájný poklad ani královská hostina, ale jen vybraná skrýš a ohlodané kosti v podobě nové a nejméně atraktivní soutěže UEFA. Oba české týmy začnou svoji pohárovou pouť už ve druhém předkole a k postupu do hlavní soutěže tak bude nutné odstranit z cesty hned tři týmy. Jakékoliv zaváhání znamená brzký konec. Zvlášť zklamaní musí být plzeňští, kterým se nepovedlo dotáhnout k vítěznému konci finále národního poháru, ač Slavia byl čtvrteční večer určitě k poražení. Ještě před pár lety by jim jako poraženému finalistovi připadlo místo rezervovaní pro vítěze poháru, podle současných pravidel UEFA ho však přebírá třetí tým ligy a na Plzeň tak zbyla jen Konferenční liga. Jak již bylo řečeno, účast navíc ještě musí potvrdit v posledním ligovém kole. Pokud se to Plzni podaří, může ji těšit alespoň skutečnost, že v nejméně úvodním souboji bude patřit mezi nasazené týmy. S tím naopak nemůže počítat Slovácko, pro které se jedná o premiérovou účast v evropských pohárech. Sympatický tým z Uherského Hradiště, které ještě na začátku dubna pošilhávalo i po kvalifikaci o Ligu mistrů, bude v Evropě především sbírat zkušenosti a případný bonus v podobě postupu do základní skupiny by byl velkým úspěchem. Oba české týmy se jméno svého soupeře, který bude pravděpodobně pocházet z východu nebo z Balkánu, dozvědí 16.července a do prvního duelu vstoupí o šest dní později.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *