FC Zbrojovka Brno: Sestup z ligy

Pro dnešek jsem si připravil článek na téma FC Zbrojovka Brno – sestup.

Už vás nebudu rušit a jdu se pustit rozepsat článek.

FC Zbrojovka Brno je klub sídlící v největším moravském městě, město studentů, klub byl založen v roce 1913 s velkou tradicí a pravidelně hrával v 1. lize.
Mezi největší úspěch se řadí výhra 1. české nejvyšší soutěže v roce 1977/1978.
Fanoušky milován klub FC Zbrojovka Brno hrál dlouhou dobu na stadionu Za Lužánkami, které propaguje i legendární hráč Zbrojovky – Švancara, „Švanci“, který odehrál zde i své „derby“, kdy zakončil kariéru.
Stadion je již 20 let uzavřen, ale stejně jak stadion bych řekl, že se uzavřela i jedna velká kapitola FC Zbrojovky Brno, jelikož se výsledky od této doby začaly pohybovat směrem dolů, což směřovalo k pádům do druhé ligy, v sezóně 2011/2012 odehrála Zbrojovka celou jednu sezónu v druhé lize, kde se opět po jednom roce dostala zpět do první ligy. Tím ale trápení neskončilo!
Když se Zbrojovka umístila na 6. místě v sezóně 2015/2016, zdálo se, že vše směřuje k lepším „zítřkům“, opak byl pravdou.
Sezónu na to se Zbrojovka umístila opět na chvostu tabulky a tím, že zůstala na 12. místě si zachránila pobyt v první lize o další sezónu.
Další sezóna ale již znamenala sestup do druhé ligy. Kdy se po mizerné sezóně, umístila Zbrojovka na potupném 16. místě. Na kontě měla Zbrojovka pouze 6 výher.
Do první ligy se Zbrojovka nemohla dostat ani za rok, jelikož skončila na třetím místě ve druhé lize a tak si fanoušci museli přetrpět další sezónu v neoblíbené druhé lize.
Ne, že se jen nedařilo v lize, ale nedařilo se ani v českém poháru, od sezóny 2014 do sezóny 2019 se Zbrojovka těžko prokousávala přes první kola, jednou jedinkrát se v těchto sezónách dostala do čtvrtfinále, kde byla stejně poražena.
Zbrojovka Brno se vrátila po 2 letech zpět do první ligy, po pěkných umístěních v druhé lize, kdy skončila na 3. a sezónu na to na druhém místě, které zaručovalo postup, si všichni mysleli, že Brno je na dobré cestě a vše směřuje na lepší časy.

Ačkoliv nejsem fanoušek Zbrojovky, tak jsem si přál, aby se udržela v lize, mám za to, že velkokluby jako Brno Praha Ostrava Olomouc, by měly bojovat pravidelně o přední příčky a ne bojovat o záchranu.
Již po 32. kole jsme jasně věděli, že Zbrojovka bude sestupovat do 2. ligy (2 kola před koncem soutěže).
Po odehraných 33. kolech (5 výher, 11 remíz, 17 proher) se ziskem 26 bodů již nemá šanci se zachránit, jelikož se Brno nachází na 16. místě, 3 body za Teplicemi.
Co je třeba zlepšit?
Určitě se Zbrojovka nechce dlouho ohřívat v druhé lize a tipuji si, že bude hned příští sezónu zpět. Ale má toto vůbec cenu? Vracet se zpět jen na jednu sezónu? Chtělo by to vybudovat nový kádr? Dát šanci novým hráčům, dát šanci mladým hráčům? Vyměnit vedení? Vyměnit trenéry?
Toto jsou otázky co si asi každý fanoušek Zbrojovky Brno pokládá, ale odpověď na ni není jasná.

Ačkoliv je to vtipné, tak Brno se utkalo se Slavii Prahou jako jeden z mála týmů v České lize neprohrálo.
A to Slavia Praha má neskutečné výkony v 1. lize, kdy nebyla ani jednou poražena.
Nevím kde je chyba, co se týče vstřelených golů – 32 golů na zápas nepatří Brno mezi nejhorší týmy v České lize, řadí se do 10. příčky na počet vstřelených gólů, co se týče počtem obdržených gólů, tak to se řadí Zbrojovka na 11. místo s 51. góly za 33 zápasů v této sezóně.
Tyto statistiky nám ukazují, že sice Brno patří na chvost tabulky, ale zasloužilo by si lepší umístění, než 16. místo.

Brno společně s Příbramí, Opavou putují do sezóny 2021/2022 do druhé ligy.

Co se týče Opavy, která se nachází na beznadějném 18. místě, tak ta po vysoké prohře 1:4 se zmiňovaným Brnem ukazuje, jak špatně na tom jsou.
Opava hrála poslední 3 roky pravidelně v sestupovém pásmu. Sice nám Opava v lize nic neukázala, tak nám budou chybět Slezské derby mezi Opavou a Baníkem Ostrava, je mi líto, že se za poslední 2 sezóny sice odehrály derby, ale bez fanoušků.

FK Příbram měla ještě šanci se zachránit před posledním zápasem, kde odehrála zápas s Pardubicemi, ale již ve 2. minutě rozhodl o osudu Příbrami proměněnou penaltou hráč Carlos Eduardo Lopes Cruz a tím definitivně zničil naděje na záchranu Přibrami v 1. lize. Boj to byl statečný, jelikož kdyby vyhráli, byli by dva body od Teplic, které nám toho taky moc neukázaly, o čemž také svědčí jejich výsledky – za 5 posledních zápasů pouze jedna výhra proti Dynamu Českým Budějovicím.

Spadla bohužel Příbram, která dlouhodobě dobře pracuje s mládeží!,
Otázka je, kdo by spadl místo Brna a Opavy?

Příští rok se můžeme těšit na nového účastníka soutěže – FC Hradec Králové, který kraluje v 2. lize.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *