Budoucnost Everton FC

Týmem, na který se dnes zaměřím bude Everton. A opět budu zmiňovat i hráče, kteří sice již nejsou aktivními fotbalisty, avšak hráli a zářili v minulé dekádě. Doufám tedy, že Vám to nebude vadit. Rád vzpomínám na hráče, které jsem sledoval jako malý kluk.

Kým jiným začít než Waynem Rooney. Na něj mám opravdu mnoho vzpomínek. Jednak se jednalo o jednoho z mých nejoblíbenějších fotbalistů a taktéž jsem byl přezdíván právě rooney. Bohužel to však nebylo tím, že bych byl neomylný zabiják a střílel velké kvanta branek, ale tím, že jsem vypadal jako on. 😀

Každopádně zpátky k tomuto anglickému útočníkovi. Svou kariéru začínal právě v Evertonu. A velice brzo zde pochopili, že to bude právě Wayne Rooney, o kterého bude v budoucích letech velký zájem. Wayne byl ve svých dobách brán za jednoho z největších talentů. A mnozí jej při jeho přestupu do Manchesteru United dokonce odmítali srovnávat s Cristianem Ronaldem. Až tak byl Wayne dobrý. Jestli však měl v něčem Cristiano Ronaldo navrch, tak to bylo v pracovitosti. Tam mi přišlo, že anglický reprezentant není až tak pilný, jak by bylo možná potřeba. Samozřejmě srovnávat kohokoliv v tomto ohledu s Cristianem Ronaldem je ošemetné, protože tato fotbalová legenda celý život trénuje na plný plyn a tréninku obětuje opravdu mnoho.

Wayne poprvé nastoupil do Premier League jako sedmnáctiletý mladík. Svůj debutový zápas si odbyl proti Tottenhamu Hotspur. A vůbec svou první branku vstřelil do sítě Arsenalu. V Evertonu však strávil pouhé dvě sezóny a poté se již přesunul do Manchesteru City. Tak se stalo v roce 2004 a Rudí ďáblové za něj museli dát téměř třicet miliónů euro. To se nám může zdát jako přestup za hubičku vzhledem k porovnání k dnešním cenovým hladinám hráčů, ale v roce 2004 to byla poměrně pálka za osmnáctiletého klučinu.

Wayne však v žádném případě nezklamal. Hned ve své první sezóně vstřelil sedmnáct branek a stal se tak hvězdou. Co je to hlavní je to, že své výkony dokázal v příštích sezónách zopakovat a mnohdy své čísla ještě vylepšoval. Jeho vůbec nejpovedenější sezónou je dle mého ta 2011/2012, kdy vstřelil čtyřiatřicet branek a na dalších devět jich přihrál.

Do Evertonu se následně vrátil na sklonku své kariéry a odkopal zde jednu sezónu. V té dokázal vstřelit jedenáct branek.

Dalším hvězdným útočníkem je Romelu Lukaku. I on nastartoval svou kariéru pořádně až v Evertonu. Ten jej získal po třech letech, kdy se nedokázal prosadit v Chelsea, a tak se jej Blues rozhodli zbavit. Tehdy za něj Everton musel dát pětatřicet miliónů euro. Zástupci Chelsea si však brzo museli trhat vlasy. Hned ve své druhé sezóně dokázal Romelu Lukaku vstřelit osmnáct branek v Premier League. V té následující sezóně své skóre dokázal ještě vylepšit a sezónu zakončil s šestadvaceti brankami na kontě. Tato skvělá sezóna však zároveň znamenala jeho konec v Evertonu. Zájem byl již příliš velký na to, aby si Everton mohl dovolit odmítat nabídky velkoklubů. A tak nakonec padlo rozhodnutí jej prodat. Šel ve stopách Waynea Rooneyho do Manchesteru United. Tentokrát to však nebylo tak levné. Klub musel Evertonu poslat pětaosmdesát miliónů euro. A taktéž se nedá říct, že by šel v jeho stopách a stal se legendou tohoto klubu. Lukakovi fotbal Manchesteru United prostě neseděl a již po dvou sezónách se rozhodl klub opustit. A udělal dobře. Jeho přestupem do Interu Milán si zachránil kariéru.

A víte co? Do třetice všeho dobrého zmíním dalšího hráče, který z Evertonu následně zamířil do Manchesteru United. Jeho jméno všichni moc dobře znají, protože se jedná o jednoho z nejvýraznějších hráčů, který kdy nastoupil v Premier League. Tedy alespoň dle mého názoru. Jmenuje se Marouane Fellaini. Vím, že se jedná o velice zvláštního a specifického fotbalistu, jehož herní styl nesedne každému. Faktem však zůstává to, že pro svůj tým je nesmírně platný v krizových okamžicích a moc dobře to věděl například Jose Mourinho, který tohoto belgického obra používal jako žolíka, když už hra po zemi vázla. V tom případě byl na hřiště vyslán Fellaini, který uměl využít svou výškovou převahu a následně i zakončit. I proto nakonec dal Fellaini více než dvacet branek za Rudé ďábly, což určitě není zanedbatelné číslo.

Dle mého názoru však vůbec nejlepší sezóny prožil právě v Evertonu. Obzvláště pak v sezóně 2012/2013, kdy dokázal během jediného ligového ročníku nasázet jedenáct branek. A to je už více než úctyhodné číslo na defenzivního záložníka. Právě Tomáš Souček v Anglii mnohých připomíná tohoto belgického čahouna. Tomáš je sice dle mého názoru o trochu fotbalovější, avšak hlavičkové schopnosti má srovnatelné s Fellainim.

Fellaini se stal napříč fotbalovým světem jakýmsi kultem a fanoušci si z něj často v dobrém utahují. Faktem však zůstává to, že odehrál téměř sto zápasů za národní tým Belgie a téměř dvě stě zápasů za Manchester United. A to říct každý nemůže.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *