Bude Slovácko v létě prodávat?

Největším překvapením této sezóny je pro mě jednoznačně Slovácko. Všichni sice vědí, že tam prostě fotbal dělat umějí, a že hlavně jejich výchova mladých hráčů je opravdu dobrá, ale asi nikdo nečekal, že se Slovácko zase v brzké době podívá do evropských pohárů. Ale Slovácko letos opravdu sezónu odehrálo ve velkém stylu a už čtyři zápasy před koncem ligy je jasné, že se Slovácko po dlouhých devatenácti letech zase ukáže v evropských pohárech. Už teď je jisté, že se Slovácko ukáže v druhém předkole Evropské ligy, ze které v případě vypadnutí Slovácko přejde do třetího předkola Konferenční ligy UEFA.

Ale povedené týmové výkony samozřejmě vyplynuly z povedených individuálních výkonů. A je proto jasné, že o hráče Slovácka bude zájem. A ten jistě bude velký. A tady v tomto blogu se podíváme, kdo Slovácko velmi pravděpodobně opustí.

Už je skoro naprosto jasné, že v příští sezóně se trenér Svědík nebude moct spolehnout na Jana Klimenta a Stanislava Hofmanna. Oběma totiž po sezóně končí smlouva a nemají zájem o její prodloužení. A oba si kariérní posun za to, co Slovácku odvedli, zaslouží. Hlavně tedy Stanislav Hofmann, který je ve Slovácku šest let a ve třiceti letech si chce poprvé v kariéře vyzkoušet zahraniční angažmá a zabezpečit se tak na život po kariéře. Přeji mu to. Vypadá to, že Hofmann zamíří někam na Východ. Nejčastěji se mluví o Kazachstánu a Turecku, kde by si vydělal mnohem větší peníze než v Česku mimo Spartu a Slavii.

A o Jana Klimenta usiluje Sparta, které se bude hodit hrotový útočník, protože po sezóně nejspíše odejde Libor Kozák a otazníkem je i budoucnost Adama Hložka, kterého Sparta nemůže držet věčně. A i kdyby Klimentovi nedopadly námluvy se Spartou, tak se jistě uchytí v zahraničí. Kliment by v takovém případě asi také zamířil spíše do východních lig, Polska, nebo na Sever, kde už dříve působil, a kde má jisté jméno. Pro Slovácko to je ztráta, ale o Klimentovém úmyslu neprodloužit smlouvu, ví už dlouho a jistě se na jeho odchod dopředu připravuje.

Mnohem více by ale Slovácko odchod mozků zálohy Lukáše Sadílka a Marka Havlíka, na kterých má trenér Svědík hru postavenou. Oba odchovanci slováckého fotbalu jsou navíc v nejlepším věku na další kariérní pokrok. Nedá se totiž určitě čekat, že by chtěli ve Slovácku zůstat celou kariéru, bez toho aniž by to někde jinde aspoň zkusili.

Myslím, že hlavně Lukáše Sadílka se Slovácku udržet nepodaří. O přestupu 24 letého hráče se mluví už minimálně dva roky a vlastně si myslím, že je skoro až zázrakem, že Sadílek je stále v Uherském Hradišti. Dlouhodobě totiž ve středu zálohy předvádí stabilní výkony a navíc je velmi produktivní. Největší zájem o něj má údajně Slavie, které by se díky své urostlé postavy a celoplošném pojetí hry hodil do středu zálohy. Navíc je dlouhodobě velmi produktivní, což by se Slavii také ocenili. Zájem o něj má také Sparta, ale ta má na jeho pozici velkou konkurenci a nedá se proto čekat, že za Sadílka bude ochotná dát takové peníze jako Slavia, která má navíc se Slováckem velmi dobré vztahy. O Sadílka se má údajně zajímat také Plzeň, protože je hráčem, který jí sedí do koncepce. Je v nejlepším věku, nebude za něj muset zaplatit 40 milionů, je prozkoušený ligou a navíc je možné jej dále prodat do zahraničí. Ale jeho přestup do Plzně bude určitě záležet na tom, zda se Plzni povede postoupit do evropských pohárů, nebo ne. Pokud ne, dá se čekat, že Plzeň najede na úsporný režim a bude šetrnější.

Skoro to samé platí i u Havlíka, akorát s tím, že není tak produktivní a je o rok starší než Sadílek. Na rozdíl od něj už ale nastoupil v jednom reprezentačním zápase, což jeho cenu na trhu hned zvýšilo. Líbilo by se mi kdyby i Havlík přestoupil v rámci české ligy. Na Slavii ani Spartu to v jeho případě nevidím, ale do Plzně by podle mě zapadl skvěle. Dokážu si představit, že po přestupu do Plzně by mohl výkonnostně vyletět stejně jako Kalvach, kterému také moc lidí nevěřilo.

Ale u obou by už asi stálo za to se posunout o trochu dále. Slovácko dotáhli do evropských pohárů, což je pro klub jako Slováco asi vrchol. Teď by potřebovali novou výzvu a tou je přestup do většího klubu s vyššími ambicemi, což by je zase mohlo o trochu posunout. Navíc i Slovácko na jejich odchodech určitě pěkně vydělá. Dohromady by za oba dva mohlo inkasovat klidně 60 milionů korun.

Odchod Jana Klimenta a Stanislava Hofmanna je už téměř jasný, protože oběma končí smlouva. A i když si opravdu myslím, že skvělé letošní výkony způsobí, že Slovácko bude nuceno své nejlepší hráče prodávat, tak doufám, že Slovácko k odchodům svolí až po dohrání předkol evropských pohárů. Úspěch by totiž mohl do Slovácka přinést velké peníze, ze kterých by jistě velká část putovala do akademie, což by bylo pozitivní pro celý český fotbal. Navíc bych byla ráda, kdyby Slovácko v kvalifikaci Evropské ligy nebylo jen do počtu a získalo aspoň nějaké body do českého klubového koeficientu, který je pro naši ligu klíčový. A bojím se, že bez zmíněných hráčů by Slovácko v evropské konkurenci nemělo žádnou šanci obstát.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *