Brněnský basketbal na vzestupu

Česká nejvyšší basketbalová soutěž mužů – Kooperativa NBL – zná po včerejšku už oba finalisty. V neděli se finále podle předpokladů propracoval šampion z Nymburka, v pondělí pak na vlastní palubovce lépe zvládla pátý zápas Opava. Pojďme si připomenout nejzajímavější okamžiky série Brna s Nymburkem a zamyslet se nad zlepšenými výsledky Basketu Brno.

V této sérii byl jasným favoritem šestnáctinásobný mistr ČR – ERA Basketball Nymburk. Brno se do semifinále probojovalo po dlouhých 14 letech půstu, naposledy v sezoně 2006/2007 ztroskotalo podobně jako letos na Nymburku poměrem 0-3.

Dříve tradiční basketbalová bašta byla v poslední dekádě ligovým otloukánkem, klubu chyběly finanční prostředky i schopnější odborníci na postu trenérů či manažerů. To se začalo postupně měnit předloňským příchodem trenéra Růžičky ze Svitav. Následoval vstup nových spolumajitelů z Izraele, s nimiž přitekly dřívějšímu majiteli Nečasovi další finance na rozvoj klubu a hlavně mládeže. Klub přivábil guarda Půlpána z Pardubic (několikrát nejlepšího obránce NBL), reprezantačního pivota Puršla ze Svitav, nebo bulharského reprezantanta Georgieva.

Šéftrenérem mládežnického programu byl jmenován bývalý vynikající reprezentant a vítěz Euroligy Luboš Bartoň (jenž je zároveň i jedním z asistentů trenéra Růžičky v brněnském áčku). Kluci si pod jeho taktovkou zahráli i mládežnickou Euroligu, v jejíž jedné skupině obsadili letos sedmé místo (ačkoli ambice byly vyšší).

Je potřeba říci, že právě brněnská mládež má velkou budoucnost a trenéru Růžičkovi se kluky daří zabudovávat i do seniorského týmu. Namátkou zmíním Jakuba Nečase, bratry Hustáky, Petra Křivánka, nebo Tomáše Jansu. Nečas, Ondřej Husták a Petr Křivánek dostali spolu s Richardem Bálintem i dostatek prostoru v semifinálové sérii s Nymburkem, což byla pro všechny velká škola. Jejich zapojení “pomohla” i zranění lídrů Půlpána s Puršlem.

A právě zranění rozehrávače Viktora Půlpána a reprezentačního pivota Šimona Puršla přibrzdilo naděje Brna na sebrání třeba jednoho vítězství. Obě opory se zranily už ve druhé čtvrtině prvního utkání v Nymburku a do série dále nezasáhly. Puršl nebyl v pořádku už poslední dva měsíce, protože laboroval s odraženou patou a čtvrtfinálovou sérii s USK absolvoval jen díky ulevujícím práškům. Půlpán si přivodil výron kotníku v souboji s nymburským kapitánem Hrubanem.

I bez této dvojice odehrálo Brno slušné okamžiky. V prvním duelu se drželo 30 minut na dostřel nějakých dvanácti bodů, pak ale širší a kvalitnější rotace Nymburku udělala své. Ke cti Brna slouží i fakt, že to za stavu téměř minus 30 nezabalilo a snížilo na konečných 85-64 pro Nymburk.

Ve druhém utkání bylo rozhodnuto v průběhu druhé periody, celkem Nymburk v poločase hýčkal 26-bodové vedení. Jihomoravané o ovšem zase nevzdali a po přestávce druhý poločas dokonce o bod vyhráli, čímž druhé semifinále skončilo 99-74.

To, že trenér Nymburku Oren Amiel točil se sestavou a rozložil minuty na všechny hráče, není nic divného. V NBL to tak dělá po celou dobu, aby pošetřil síly opor na důležité duely Ligy Mistrů. Brno odehrálo s Nymburkem vyrovnaný druhý poločas i přesto, že i brněnský lodivod Lubomír Růžička dal velkou příležitost mladým hráčům. Pro představu: Farský s Bálintem byli nejvytěžovanějšímu Brňany druhého duelu – oba s minutáží lehce přes 22 minut! A Richard Bálint (který byl mimochodem ve čtvrtfinále trenérem více méně opomíjen) se odvděčil 18 body, 4 doskoky a 2 asistencemi, to vše při střelbě 8/13 z pole).

Zmínil jsem oba trenéry – a právě Lubomír Růžička si pustil po druhém utkání pusu na špacír a předvedl ukázkový trashtalk: „Já zhodnotím utkání a ještě jednu věc, protože si myslím, že po 13 letech v lize si to mohu dovolit. Pokud Nymburk chce uspět v evropských pohárech, tak musí čekat, že se mu v Čechách někdo postaví čelem a bude s ním chtít bojovat. Některé věci se mi prostě nelíbí. A tím nenarážím na rozhodčí. Ale hlavně na chování (rozehrávače Nymburku) Retina Obasohana. Jestli je tohle nejlepší obránce ligy… Neustále padá, pořád je na zemi, má ”trashtalk” na naši lavičku. Čeští kluci mi říkali, že je to výborný kluk do šatny, to možná je, ale jak si vezme dres, tak se chová neúměrně tomu, jak je hodnocený, protože ten jeho ”Hollywood” je smutný. A také mě mrzí, že reprezentant do 20 let František Rylich dnes nehraje ani minutu a reprezentant Petr Šafarčík hraje posledních osm minut. Je to smutné. Já jsem rád, že jsem vyhráli druhý poločas, protože první poločas nám tam nic nespadlo, tahali jsme nohy, byli jsme unavenější, ale do druhé půle jsme to zlepšili. Gratuluji Nymburku k výhře a snad se lidi zamyslí, kam kráčí český basket.“ 

Nutno říci, že kouč Růžička má nejspíš pravdu (což řekl nepřímo) v tom, že Nymburk nikdy v play off Ligy Mistrů (ani dříve v Eurocupu) nic výrazného nedokázal. Tři čtvrtfinále (s Eurocupem v součtu) jsou maximem. Jistě, tým má menší rozpočet, než měl dříve, ale myslím si, že úroveň Eurocupu na začátku předchozí dekády byla přece jen také o něco vyšší, než je současná úroveň Ligy Mistrů. Druhá věc je, že je známé, že lodivod Brna (a dřív Svitav) si po prohraných duelech často na něco stěžuje a je až “ubrečený”.

Za třetí – jestli Retin Obasohan nějak nadměrně slovně napadá protihráče, nevím, ale pokud je to pravda, nemá to hráče jeho kvalit absolutně zapotřebí. Stejně tak jako jeho časté padání, které je v zápasech vidět i okem laika. A poslední poznámka – Petr Šafarčík na reprezentaci nemá, stejně jako nemá na to, aby hrál více než pět minut v Lize Mistrů. Tak to prostě je. Myslím si, že ani Nymburk s “Pecou” do budoucna už příliš nepočítá.

Vášně opadly, přišel třetí semifinálová zápas a v něm Brnu chyběl kromě Půlpána s Puršlem ještě pivot Krakovič. Tím už byla domácí podkošová vozba oslabena opravdu hodně. Tím Spíš, že Nymburku se po nemoci vrátil Stephen Zimmerman. Poločas byl opět poměrně vyrovnaný (37-45), jenže pak hosté přeřadili na vyšší rychlost a nastříleli 69 bodů po přestávce. To jim zajistilo nejvyšší triumf v play off – 114-73.

A nymburský trenér Amiel vrátil úder: „Chtěl bych poděkovat trenérovi Brna, že udělal většinu práce za mě svým komentářem po druhém utkání. Občas je problém po dvou jasných výhrách udržet hráče v pozornosti a namotivované, ale on to udělal za mě. Takže v tom odvedl dobrou práci pro nás i s jeho třinácti lety (ligových) zkušeností. Ale každý si může říkat, co chce. Máme svobodu slova.“ 

Suma sumárum. Brno vzhledem k okolnostem odehrálo s hegemonem posledních osmnácti let velmi slušné tři poločasy a nemá se v sérii za co stydět. Nyní se bude soustředit na dvouzápasový boj o třetí místo s Kolínem. Ten bude pro klub z druhého největšího města ČR zásadní, neboť vedení vyhlásilo, že v příští sezoně chce hrát v hale Vodova FIBA Europe Cup. Místenku v něm si zaslouží bronzový klub Kooperativa NBL.

Nebudu zde rozebírat šance Brna s Kolínem, to bych nechal na nějaký další blog, zastavím se ještě krátce u brněnských mladíků. Mně osobně se nejvíce líbil všestranný power foward Jakub Nečas, který hrál proti evropou protřelým borcům jako je Hruban, Benda, Dalton, Prewitt a dalším s naprosto otevřeným hledím. Povedl se mi zejména první a třetí zápas, v nichž obou hrál okolo 25 minut. V tom prvním navíc nasázel tři trojky během šesti minut úvodní desetiminutovky!

Dále je tu třeba Ondřej Husták, jenž 17,5 minuty ve druhém zápase zužitkoval na 7 bodů a 8 doskoků. Richard Bálint dokazoval celou sezonu, že mu to střílí a vysloužil si i pozvánku do seniorské reprezentace. Zkrátka a dobře, pokud budou v Brně odborníci jako jsou Lubomír Růžička a Luboš Bartoň, klub bude finančně stabilizovaný, nemám o budoucnost klubu strach. Brněnský basket ba se zase mohl dlouhodobě pohybovat v horních patrech tabulky a naplňovat přání svých majitelů. Ti by rádi v příští sezoně hráli finále s Nymburkem a do pár let jej i porazili.

Uvidíme (a já v to doufám), zda koncepční práce Brnu vydrží. Až bude nějaká normální sezona, mělo by Brnu pomoci i publikum, vždyť v dobách minulých byli lidé zvyklí na basket v Brně chodit ve velkém počtu. Odměnou jim bude nejen finále, ale také třeba FIBA Europe Cup v sezoně 2021/2022.

Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *