Velkoklub mimo Evropu: Mexický CF América

V Mexiku sídlí fotbalový tým CF América. Pojďme se podívat na ty nejlepší přestupy tohoto celku. Začnu u Mateuse Uribeho. Tento Kolumbijec je momentálně hráčem FC Porta, za které předvádí velice sympatické výkony, čímž příjemně překvapil většinu fanoušků tohoto portugalského celku. Jedná se o třicetiletého záložníka. Zajímavé na jeho kariéře je to, že se poprvé do Evropy podíval až v osmadvaceti letech. I proto o něm mluvím ve spojitosti, že překvapil fanoušky Porta. Jen málokdo totiž očekával, že se dokáže tak dobře aklimatizovat na evropský fotbal, když celou svou předešlou kariéru strávil v Jižní Americe.

Mateus se rozhodl pro riskantní krok a odešel do neznámého prostředí, kde se již nejeden skvělý hráč spálil. A sám v rozhovorech uvádí, že to bylo jedno z jeho nejlepších rozhodnutí v životě, a kdyby mohl, tak do Evropy přestoupí již mnohem dříve. Samozřejmě si ale svůj přestup vybojoval díky zlepšujícím se výkonům. Nikdy totiž nebyl považován za nějaký extratalent. Pro mě je to tedy ukázka tvrdé práce.

CF America jej koupila v roce 2017 z kolumbijského Atlético Nacional za pět miliónů euro. To se nám nemusí zdát jako velká částka. Přeci jen my v Evropě jsme si zvykli na jiné randály. Vždyť i Slavia údajně odmítla patnáctimiliónovou nabídku za Simu. Ovšem pět miliónů euro za přestup v rámci Latinské Ameriky je vážně dost, a tudíž se toho od Uribeho očekávalo mnohé. A on očekávání ještě předčil a proto se již po dvou sezónách stěhoval právě do Portugalska za téměř deset miliónů euro.

Dalším hráčem, kterého bych ráda zmínila je Edson Álvarez. Ten je dokonce odchovance tohoto mexického klubu. Každopádně do něj přišel až v sedmnácti letech. Jeho vzestup v mládežnických letech je totiž velice zajímavý. Ačkoliv si chodil zakopat s kamarády již od svých pět let, tak „závodněů začal hrát až kolem svých dvanácti let. Zajímavé je to hlavně kvůli toho, že mezi kamarády býval nejlepší, i když oni byli součástí místních prvoligových akademií a on se mezi tím spíše věnoval atletice a škole. Nakonec jej však kamarádi klasicky ukecali, aby se přišel podívat na jeden trénink. Mladého Edsona to chytlo natolik, že sekl se vším ostatním a plně se začal soustředit na fotbal. Pro něj to muselo být jedno z nejšťastnějších rozhodnutí v jeho životě, protože nyní je členem kádru Ajaxu Amsterdam. A už jen to, že si Vás v takto mladém věku vyhlédne Ajax a následně Vás koupí, je pro mě nesmírný důkaz hráčových kvalit.

Edson začínal v Jižní Americe na pozici pravého beka, následně zkoušel defenzivní zálohu, ale i klasického stopera. Po svém příchodu do Ajaxu, který za něj dal patnáct miliónů euro, se ale v Nizozemsku usadil na pozici defenzivního záložníka. A myslím, že zde mu to sedne nejvíce. I přesto však v případu nouze zaskočí na pozici stopera, což už se párkrát v letošní sezóně stalo. A myslím, že ani na této pozici nikdy nezklamal.

A nyní k jednomu z největších talentů mexického fotbalu. Mluvím zde o Diegovi Lainéz. Tento dvacetiletý mladík začínal s fotbalem právě v CF América, kde si jej velice brzo všimli skauti Realu Betis, ale o tom až chvilku. Diego totiž neměl začátky své kariéry jednoduché. Když se totiž chtěl přidat k nějaké akademii, tak to bylo mnohdy komplikovanější, než se může zdát. Ačkoliv vždy patřil k nejlepším, tak trenéry odrazovala jeho výška. Zatímco ostatní chlapci již rostli, tak Diego připomínal trpaslíka, který nestíhá po fyzické stránce. Naopak však vynikal v té technické, což přesvědčilo místní trenéry v jeho mateřském klubu, aby mu dávali více šancí. A on je nakonec využil na jedničku. Za svůj klub začal hrát již v sedmnácti letech a brzy o něm celá liga mluvila v superlativech a přirovnávala jej k Lionelovi Messimu. Přeci jen stavbu těla mají oba podobnou. V roce 2019 přestoupil Lainéz do španělského Realu Betis Sevilla za čtrnáct miliónů euro. A nyní je na něm, aby dokázal, že má na evropský fotbal. I když se mu v letošní sezóně příliš nedaří a nastupuje spíše z lavičky, tak mu je stále pouze dvacet let.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *