USA se stávají fotbalovou velmocí

Spojené státy americké budou společně s Kanadou a Mexikem hostit v roce 2026 fotbalové mistrovství světa. Tento šampionát bude prvním, který se bude hrát v rozšířeném formátu s 48 účastníky. Bude to také poprvé, co budou tento fotbalový svátek pořádat tři země najednou. Jak Kanada, tak Mexiko by měli každý pořádat 10 zápasů. Zbylých 60 utkání by se mělo odehrát na území Spojených států. V USA už mají s pořádání mistrovství světa zkušenosti z roku 1994. A právě zkušenosti už by v té době měl mít i nově tvořící se americký reprezentační výběr, který by měl být připraven na velký domácí úspěch.

Nejdříve pojďme trochu do historie. Jak jistě všichni víme, tak v USA fotbal nepatří mezi tradiční sporty, jakými jsou basketbal, baseball nebo americký fotbal. Proto možná někoho překvapí, že první mezinárodní zápas sehrál americký tým již v roce 1885, když se v New Jersey utkal s výběrem Kanady. Utkání nakonec skončilo vítězstvím kanadského celku 1-0. Tento zápas se mimo jiné zapsal do dějin jako historicky první utkání, které bylo odehráno mimo území Britských ostrovů. Američané největšího úspěchu dosáhli hned na úplně prvním mistrovství světa, které se roku 1930 konalo v Uruguayi, když skončili v semifinále. Poté přišlo dlouhé období ticha. Mezi lety 1950 a 1990 se USA dokonce ani jednou nepodařilo kvalifikovat na závěrečný turnaj. V devadesátých letech přišel lehký rozkvět fotbalu ve Spojených státech, který byl zapříčiněn hlavně pořádáním již dříve zmiňovaného světového šampionátu v roce 1994. Od té doby se z USA stal pravidelný účastník MS. Největšího úspěchu tento tým dosáhl v roce 2002, kdy se mu povedlo projít až do čtvrtfinále. Na poslední šampionátu v Rusku 2018, však Američané chyběli.

Za rok v Kataru a hlavně na domácím mistrovství by to už mělo být jinak. Ptáte se proč?

Američtí fotbalisté se začínají naplno prosazovat v předních klubech Evropy. Najdeme je v klubech jako Chelsea, Barcelona, Borussia Dortmund, Juventus nebo Lipsko. A co je důležité těmto hráčům je povětšinou okolo dvaceti let. Už v tomto mladém věku se v těchto klubech dokázali prosadit do základních sestav. A Právě v roce 2026, kdy budou Američané hostit MS, by měla být řada v nejlepším fotbalovém věku.
Ted si pojďme představit hráče, kteří by měli tým domácím šampionátu táhnout.

1) Christian Pulišić – 22 let
Zřejmě v současnosti nejznámější americký fotbalista. Do světa velkého fotbalu pronikl už 17 letech, kdy začal nastupovat za první tým Borussie Dortmund. Tento šikovný křídelník nakonec v Německu strávil 3 soutěžní ročníky. Poté jeho cesta vedla do Chelsea, která ho koupila za 64 milionů eur. V Londýně se mu stále ještě úplně nepodařilo rozvinout jeho plný potenciál. Za národní tým stihl i přes svůj mladý věk už 36 zápasů, ve kterých se 15krát zapsal mezi střelce. Právě on by měl být jedním z hlavních tahounů na domácím šampionátu.

2) Sergio Dest – 20 let
Talentovaný pravý obránce, který v létě loňského roku přestoupil z Ajaxu Amsterdam do Barcelony. I přes svůj mladý věk si, v Katalánsku, dokázal vybojovat místo v základní sestavě. Za národní tým zatím nastoupil pouze 7krát a jednou se mu povedlo skórovat.

3) Giovanni Reyna – 18 let
Syn slavného otce, který patří k největším objevům letošní sezóny. Podobně jako Pulišić začíná svoji evropskou pouť v Dortmundu. V aktuálním ročníku má, tento ofenzivní univerzál, na svém kontě zatím 4 branky a 7 asistencí. Více než v polovině zápasů dokonce nastoupil v základní sestavě. Za reprezentaci debutoval v listopadu loňského roku. Zatím má na svém kontě 4 zápasy a 2 branky.

4) Weston McKennie – 22 let
Šikovný středopolař, který se po letní přestupu ze Schalke 04 začíná zabydlovat v základní sestavě Juventusu. V Itálii s ním určitě počítají do budoucna a dá se předkládat, že se bude ještě hodně zlepšovat. V aktuální ročníku má na svém kontě zatím 6 branek. Za národní mužstvo si poprvé zahrál v roce 2017.

5) Chris Richards – 21 let
Hráč, který možná ještě není tak známý jak dříve jmenovaní, ale potenciál na to určitě má. Tento obounohý stoper, který patří Bayernu Mnichov, se na jaře ukazuje ve skvělém světle v dresu Hoffenheimu. V budoucnu by se měl stát hlavním pilířem americké obrany. Za reprezentaci debutoval na podzim. Zatím stihl 3 starty.

Nyní bych se pokusil předpovědět, jak by mohla vypadat základní sestava amerického týmu v roce 2026. Včetně toho kolik daným hráčům bude let v době konání šampionátu a jejich současného působiště.

Brankář: Zack Steffen (v současnosti 31 let, Manchester City)

Pravý obránce: Sergio Dest (25 let, Barcelona)

Pravý stoper: Chris Richard (26 let, Hoffenheim/ Bayern Mnichov)

Levý stoper: Mark McKenzie (27 let, Genk)

Levý obránce: Antonee Robinson (29 let, Fulham)

Pravý záložník/křídlo: Christian Pulišić (27 let, Chelsea)

Střední záložník: Weston McKennie (27 let, Juventus)

Střední záložník: Tyler Adams (27 let, Lipsko)

Levý záložník/křídlo: Yunus Musah (23 let, Valencia)

Ofenzivní záložník: Giovanni Reyna (23 let, Dortmund)

Hrotový útočník: Timothy Weah (26 let, Lille)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *