Trabzonspor těží z přestupů

Podíváme se do Turecka, kde sídlí Trabzonspor, který má na svém kontě nejeden povedený přestup. Doufám, že se Vám bude můj dnešní blog líbit. Ještě než začnu, tak bych se Vás však ráda zeptala, zda mám i nadále pokračovat v této své minisérii. Přeci jen pokud Vás nebaví, tak se ráda přesunu na nové téma, každopádně pokud Vás i nadále baví a dobře se čte, tak budu taktéž ráda pokračovat. Dejte mi tedy prosím vědět.

Začnu u hráče, který letos uchvátil v Evropské lize. A shodou okolností jedná o odchovance tohoto tureckého celku. Mluvím o Yusufu Yazicimu, který letos zazářil za LOSC Lille, se kterým předváděl skvělé výkony nejen v Evropské lize, ale i francouzské lize, se kterým se momentálně nachází neustále na prvním místě Ligue 1. A to do konce soutěže zbývá posledních sedm kol. A Paris Saint Germain stále ztrácí tři body. Rozuzlení Ligue 1 tedy bude nanejvýš zajímavé. Vůbec nejzajímavější za poslední roky.

Teď však zpátky k Yazicimu. Do Francie přestoupil ve svých dvaadvaceti letech po dvou velice povedených sezónách v turecké lize. Řekla bych, že ta 2017/2018 byla vůbec jeho nejpovedenější v tureckém prostředí. Tehdy jako jednadvacetiletý mladík zakončil ročník s deseti brankami a pěti asistencemi. I příští sezónu strávil v turecké lize a dle mého názoru předváděl snad ještě kvalitnější výkony, avšak nebyl ani zdaleka tak produktivní jako v minulé sezóně. I přesto si jej vyhlédlo právě Lille, které za něj bylo ochotno dát sedmnáct a půl miliónů euro. A velice brzo se začalo ukazovat, že nákup tohoto tureckého útočníka byla skvělá koupě. I přesto, že ve své první sezóně zápasil s vleklými zraněními, tak nakonec nastoupil do pětadvaceti zápasů. I přes kvalitní výkony si však dokázal připsat jedinou branku.

Jsem přesvědčena, že v té době už nad ním někteří fanoušci lámali hůl, avšak to ještě netušili, co se chystá příští sezónu. V té letošní sezóně je Yazici ještě lepší a na svém kontě má již čtrnáct branek a dalších pět asistencí. A myslím, že v podobném tompu bude pokračovat i v příští sezóně. A pokud se mu povede i ta příští sezóna, tak se dá očekávat, že v Lille dlouho nezůstane a přesune se do opravdového top klubu.

Dalším hráčem, kterého vedení Trabzonsporu dokázalo skvěle zúročit je Burak Yilmaz. Legenda tureckého celku, kterého v Turecku zná každý malý kluk a všichni chtějí být jako on. A to i přesto, že si nikdy nezahrál v žádné top lize. Teda to bych lhala, protože od roku 2020 je hráčem LOSC Lille, které tak sehnalo parťáka mladšímu Yazicimu. A i když mu bylo v době přestupu již čtyřiatřicet let a mnoho se toho od něj neočekávalo, tak si myslím, že francouzští fanoušci jsou z jeho výkonů unešeni. V letošní sezóně má na kontě již jedenáct branek a čtyři asistencí. Teď však k jeho přestupu.

Burak přišel do Trabzonsporu v roce 2010 za pouhý jeden milión euro. Tehdy mu bylo čtyřiadvacet let. A předchozí sezónu strávil v Eskisesporu. A ani tedy nebyl za hvězdu. Je to zvláštní, protože vlastně před jeho přestupem do Trabzonsporu nebyl vůbec známý, natož úspěšný. Ovšem hned svou první sezónou v tomto novém působišti překvapil úplně všechny. Nastoupil do třiceti ligových zápasů a hlavně dokázal vstřelit devatenáct branek. Již tehdy o něj byl zájem, ale vedení klubu jej odmítalo pustit. A naopak očekávalo, že své výkony ještě vylepší. No, mělo naprostou pravdu. Během příští sezóny měl Burak Yilmaz na kontě již třiadvacet zásahů do soupeřovy branky. Samozřejmě se opět ozvaly nabídky bohatých zájemců. A jedním z nich bylo i Galatasaray, který jej nakonec koupil za sedm miliónů euro. A myslím, že tehdy to bylo značně pod cenou.

A posledním hráčem, kterého bych dnes ráda zmínila je Fatih Tekke, který je taktéž odchovancem tohoto tureckého celku. Ani on však své začátky v turecké lize neměl vůbec jednoduché. Pořádnou šanci, až když odešel na přestup do Gaziatepsporu. A vlastně již jeho prvního sezónu zde zazářil a nastřílel patnáct branek. A v té další taktéž předváděl skvělé výkony a střílel branky. Ovšem vedení Gaziantepsporu nemohlo být spokojeno. Uzavřelo s ním totiž smlouvu na pouhé tři roky a po dvou úspěšných sezónách Tekke nechtěl o nové smlouvě nic slyšet. Měl ambice připojit se k největším klubům v Turecku. A tak bylo vedení nuceno jej prodat za pouhý půl miliónu euro zpátky do Trabzonsporu. A zde se již spustila fantastická jízda a Tekke dokázal během necelých čtyř sezón zaznamenat téměř sto branek. Rekord pak stanovil v sezóně 2004/2005, kdy si v lize připsal jednatřicet branek a dalších jedenáct asistencí. Následovala ještě další povedená sezóna, díky které si jej již vyhlédl Zenit Petrohrad, který tehdy za velké peníze posiloval. A proto byl ochoten za tohoto útočníka dát sedm a půl miliónů euro.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *