Postoupí Opava příští rok do první ligy?

Má Opava na to, aby postoupila z druhé ligy? Cože? Co to vykládám, vždyť Opava je ve Fortuna lize. To ano, ale buďme k sobě upřímní. I přes čím dál sympatičtější herní projev hra trenéra Kováče body nenese, a tak se musí pomalu, ale jistě začínat přemýšlet nad příštím ročníkem, který SFC začne na devadesát devět procent v druhé nejvyšší soutěži.

Opava se nachází na posledním místě tabulky s pouhými patnácti body, což je opravdu bída na téměř třicet odehraných kol. I Příbram, která je druhým největším aspirantem na sestup má o pět bodů více… V čem je problém Opavy? V mnoha věcech. Dle mého názoru velmi záleží na tom, z jakého pohledu se díváme. Samozřejmě velice Opavu limituje kvalita jejího kádru. Přeci jen, když Opava postoupila do první ligy, tak tým byl úplně jiný a většina z tehdejších hvězd se prosadila i v jiném prvoligovém celku. Můžeme zmínit například Kayambu, Kuzmanoviče, Simerského, Svozila, ale i Janetzkého. A ač se některým dařilo méně než druhým, tak v Opavě byli všichni tito borci skvělí. Z oné památeční sestavy, která tehdy zařídila postup do první ligy tedy zůstalo už jen pár jmen a většina z nich figurovala spíše na lavičce.

Myslím si tedy, že na tom, že Opava kvalitní tým prostě nemá, se shodneme. A to musím říct jako opavský fanoušek. Druhým problémem je právě ta hra. Ano, sice jsem říkal, že trenér Kováč praktikuje atraktivní fotbal a pomalu se na to dá již dívat, ale prostě proč? Jak jsem již řekl, tak Opava nemá kvalitu, a tudíž i tento herní systém, který je až příliš fotbalový, ztrácí na účinnosti, protože hráči nejsou dostatečně kvalitní, aby využili jeho krásu. Svým způsobem za tím vidím nezkušenost hlavního trenéra, který si s největší pravděpodobností neuvědomuje možnosti jeho týmu a snaží se o nemožný zázrak. Upřímně si myslím, že Kováč po letošní sezóně Opavu opustí, ale to je zase téma na úplně jiný blog. Problémy bychom tedy měli. A teď k té druhé lize.

Jak jistě víte, tak Opava v zimní pauze velice posilovala. Nejednalo se však o přestupy. Ty ani nejsou možné vzhledem k tomu, že Opava je stále klubem města, které prostě nebude dávat milióny z rozpočtu, aby mohlo nakoupit hráče do klubu. To je naprosto logické. To, co však již nechápu, je přístup města. Klub se stal jakousi politickou hračkou mocipánů na úřadech. Když se daří, tak se klub podporuje, a když naopak ne, tak se mluví o tom, že klubu již nebude město přispívat. To by však nebylo to nejhorší. Již několikrát se totiž objevil zájem různých kupců, kteří se zajímali o koupi klubu SFC. Město však v tomto naoko vysněném prodeji příliš nespolupracuje a odmítá vydat dokumenty ohledně financí klubu, což pro kupce asi není moc dobré znamení, že? Asi si každý dokáže domyslet, že v účetnictví musí být pořádný bordel a někdo si musel přijít na pěkné peníze. A v neposlední řadě tu máme i jednoho vzteklého akcionáře, který nechce prodat svou jednu akcii za přiměřenou částku…

Víte, kolik je momentálně hráčů v kádru Opavy takzvaně na výpomoc skrze hostování? Hned devět. A i přesto se Opava nedokáže vzchopit k tomu, aby uhrála nějaké ty body. Co se tedy stane, když všichni odejdou? To si upřímně ani nechci představovat. Šířka kádru se hned zmenší na dvaadvacet hráčů, což již není sympatické číslo, jak asi sami uznáte.

Opavu tedy dle mého názoru čeká po odchodu této devítky tvrdý náraz a návrat do reality. Upřímně mnoho lidí čeká, že po sestupu bude Opava štika v druhé lize, která bude mít opět největší ambice, aby se vrátila do nejvyšší soutěže. Já bych zase tak optimistický nebyl. Ale jen velice těžko se předpovídá, jak se situace bude vyvíjet. Může se totiž stát, že se vedení chytne za nos a po mnoha letech konečně přivede nějakou kvalitní posilu, či dokonce posil více. Stejně tak se ovšem může stát, že nepřijde vůbec nikdo…

Tým se také s největší pravděpodobností doplní o mladíky, což mi zase na druhou stranu přijde velice zajímavé. V momentální situaci vidím tuto cestu, jako jedinou možnou naději, aby se Opava zase brzy vrátila do první ligy. Či případně alespoň mohla chytře prodat naděje a nakoupit tak posily. Můžeme vzpomenout například na Součka, který přestupoval do Opavy. Víte, jak se většina opavských fanoušků tvářila, když jsme se dozvěděli o tomto přestupu? Mysleli jsme, že se jedná o vtip. A to opravdu nežertuji. Součka jsme sice brali jako naši naději, ale chvílemi to vypadalo, že má, co dělat, aby se vůbec prosadil v naší základní jedenáctce. A on přestoupí do Sparty? Opravdu jsme to nechápali. Postupem času však dával nákup Sparty čím dál větší smysl a myslím si, že pokud Souček vytrvá v tvrdé práci, tak má šanci na to, aby se jednou prosadil i do základní jedenáctky Sparty.

Jaký je tedy můj verdikt ohledně postupu zpátky mezi elitu? Trochu se bojím jakési spirály, kdy odejde mnoho hráčů a vedení je nedokáže citlivě nahradit. Zároveň to však vytváří čas na přestavbu kádru, což je něco, co Opava potřebuje již mnoho let. Vůbec bych se tedy do první ligy nehonil a vrátil se do ní až s novým majitelem a zdravě složeným kádrem.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *