Notts Country: Podvod za miliardy liber

Nabízíme zvláštní příběh jednoho z nejstarších anglických fotbalových, o kterém jste s největší pravděpodobností možná ani neslyšeli – Notts County. Tenhle anglický klub z Nottinghamu má sice historickou tradici a patří k těm nejstarším v Velké Británii, bohužel už dlouho ne k těm nejlepším. Ale v jednu chvíli to vypadalo, jakoby se rozhodli vrátit zpět do Premier League. Vlastnictví klubu převzala zvláštně záhadná skupinka velmi bohatých lidí a do klubu přestoupili známí hráči, včetně současného gólmana Leicesteru City, Kaspera Schmeichela. V dnešním blogu se tedy podíváme, co se tímto klubem kolem roku 2009 vlastně dělo…

Jenom tak pro uvedení do kontextu, Notts County za posledních dvacet let vystřídali postupně anglickou League One, League Two a National League, to je třetí, čtvrtou a pátou nejvyšší fotbalovou soutěž – zde se nachází nyní. V roce 2009 byli ale už několikátým rokem ve čtvrté lize, League Two, když se v klubu začaly dít věci. Bývalý trenér anglické reprezentace, Sven-Göran Eriksson, přišel do klubu jako nový fotbalový ředitel a oznámili přestup Sola Campbella, který tehdy před třemi lety vstřelil gól ve finále Ligy mistrů Barceloně v dresu Arsenalu. Sice již za zenitem, fotbalista takové úrovně ale vyžaduje velký plat, tak co jej přivádí do čtvrté anglické ligy? Stejně jako mladý nadějně vypadající dánský gólman Kasper Schmeichel, který do Notts County přestoupil z Manchesteru City. Pro většinu anglický fotbalových fanoušků to bylo z počátku zdrojem obrovského nadšení a fascinace. Bylo to jako dát nějakému bezvýznamnému klubu finanční prostředky, chytré mozky a nějaká dobrá jména a sledovat, jak za jak dlouho se vyhrabe na povrch. Stejně tak i vedení klubu předložilo vypracovaný plán, jak se během několika sezón dostat do Championship, druhé anglické ligy. No a pak si řekli, proč vlastně nejít výš? Tak to přepracovali rovnou na Premier League.

Bohužel vedle nadšených fanoušků se našli i trošku méně nadšené osoby, které spíš zajímalo, odkud se najednou z čista jasna vzalo tolik finančních prostředků, aby se klub ze čtvrté ligy začal chovat takto ambiciózně. A bohužel jak se v tom začali více a více rýpat, odhalili spoustu prapodivných konexí a nekalostí.

Notts County v roce 2003 málem zbankrotovali, nebýt místních lokálních obchodníků a fanoušků, kteří vybírali všelijakým způsobem finanční prostředky na záchranu klubu. Proto byl od té doby de facto vlastněn společenstvím fanoušků bez žádného pořádného vlastníka. To se právě změnilo koncem sezóny 2008/2009, kdy záhadný investor nabídl, že po převzetí investuje do týmu pět milionů liber. To rozhodně není malá suma a i když identita investora byla poměrně neznámá, společenství vlastníků se pragmaticky rozhodlo, že horší už to moc nebude a svolilo k převzetí klubu. Novým výkonným ředitelem se stal bývalý komerční manažer Evertonu, Peter Trembling. Za předchozích deset let se v Notts County za nové hráče utratilo celkem 77 tisíc liber. Co se týče mezd, tak ty byly tak nízké, že hráči byli pomalu dobrovolníci. Po převzetí bylo do Notts County přivedeno hned patnách nových hráčů s tím, že samotný Kasper Schmeichel stál 1 a půl milionu liber. A mzda Sola Campbella byla údajně dvojnásobná v porovnání s průměrným výdělkem v Premier League. Ano, to se sice vše dá očekávat po finančním převzetí, ale i tak je více než obskurní.

Jaká byla tedy identita investorů? To se nejdříve vůbec nevědělo. Jejich investice byly garantovány jednou londýnskou bankou, ale jinak jediná informace byla že to jsou bohaté rodiny z Evropy a Blízkého východu. To je ovšem více než široký pojem. Původně se spekulovalo o katarské královské rodině, ti to však popřeli sami. Vlastnictví klubu bylo skrze společnost Munto Finance, která byl dceřinou společností od Qadbak Investments. Ta už byla dohledatelnější – se sídlem na Panenských ostrovech a s velkými investicemi všude po světě – od Spojených států, přes Kazachstán až po Japonsko. Ovšem z důvodů ochrany soukromí nebylo nikdy uvedeno žádné jméno.

Jenže s tím, jak se klubu začalo okamžitě dařit a vypadalo to na postup do třetí ligy, tlak na odhalení identity nových vlastníků sílil. Klub vydal oficiální prohlášení, ve kterém uvedl, že majoritní podíl mají rodiny Shafi a Hyat – bohužel krátce na to rodina Shafi sdělila, že s tímto nemá nic společného. To rozhodně nevypadalo pěkně. Co tedy to jméno Hyat?Po vyšetřování byla nalezena jediná osoba tohoto jména, Abid Hyat Khan. Byl to hledaný muž za finanční úniky, takže ten to přece být nemohl… Nebo ano?

Po investigaci novinářů se zjistilo, že Khan velmi úzce spolupracovat s mužem jménem Russel King, který de facto stát za celým tímto podivným převzetím. Nikde však nebylo uvedena ani zmínka o jeho jméně a on sám jakékoliv spojení odmítal – což byla formálně pravda, žádné přímé důkazy po sobě nezanechal. Kvůli nekalostem, co spáchal v Anglii, musel utéct do Bahrajnu, odkud poté řídil další finanční podvody. Proč si ovšem podvodník Russel King vybral zrovna Notts County?

Možná něco prozradilo, když sportovní ředitel klubu Eriksson odletěl letadlem do hlavního města Severní Koreji. Zde totiž přišel na řadu jeho hlavní podvod, se společností jménem Swiss Commodity Company, která měla uzavřít průmyslové obchody v Severní Koreji s Kim Yong-namem. Pochopitelně tak, aby na tom vydělal pouze on, ředitele Erikssona vzal s sebou jen kvůli tomu, že potřeboval známou tvář, aby získal legitimitu.

Vyšlo mu to? Pochopitelně ne. Eriksson brzy začal tušit, že zde něco nehraje, údajně hlavně kvůli tomu, že na domácím stadionu byly pořád neproplacené běžné účty, třeba za mléko Což je docela vtipné, vzhledem k tomu, že Swiss Commodity Company měla vlastnit majetek v hodnotě 1,7 trilionů dolarů – údajně.

Eriksson po chvíli prozřel a své zapojení v klubu ukončil, když mu došlo, že ty naslibované peníze nikdy nedostane. Podobně to udělal i Sol Campbell, zbytek hráčů ještě dohrála a dokonce vyhráli ligu a postoupili do League One, jelikož se to celé odehrávalo v průběhu sezóny. Russell King skončil odsouzený za finanční podvody a sedí v base, zatímco nové vedení převzalo Notts County se dluhem 7 milionů liber. A v důsledku toho je nyní tento klub v páté anglické lize, už asi napořád.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *