Národní ostuda: Německo prohrálo doma s Makedonci

Zaskočeni a zklamáni vstřebávají reprezentanti Německa nečekanou kvalifikační porážku v boji o mistrovství světa 1:2 se Severní Makedonií. V boji o vrcholný šampionát selhali poprvé od roku 2001, po 35 duelech bez porážky a navíc při kvalifikační derniéře trenéra Joachima Löwa. Toho ještě čeká letní mistrovství Evropy, nicméně místo pozitivního naladění dostal spíše spoustu podnětů k zamyšlení.

„Z výsledku a prohry jsme zklamaní. Nepředváděli jsme svou hru a je to neúspěch. Nebyli jsme rychlí, nehráli svižně a hodně chybovali. Nenašli jsme žádnou zbraň, jak stažené Makedonce zaskočit. Ti nás naopak ohrožovali po rychlých protiútocích, s nimiž jsme si neporadili,“ řekl po zápase agentuře SID Löw a litoval statické hry. „Hráči drželi míč až moc dlouho. Všechno to bylo pomalé,“ doplnil.

Favorit se proti 65. týmu světového žebříčku dostal poprvé do úzkých v závěru prvního poločasu, kdy ho zaskočil sedmatřicetiletý veterán Goran Panděv. Po přestávce sice Němci ještě zvládli vyrovnat zásluhou proměněné penalty Ilkaye Gündogana, ale pět minut před koncem rozhodl po další rychlé akci záložník Neapole Elif Elmas. „Něco takového se prostě nesmí stát,“ zlobil se v rozhovoru pro RTL i Gündogan.

Zatímco trenér Igor Angelovski své hráče označil za hrdiny a vítězství věnoval svým dětem, mistři světa z roku 2014, kteří za celý zápas vyslali jen dvě střely na branku, se stali za špatný herní projev terčem kritiky médií.

Deník Die Welt označil porážku za „nepřijatelnou“, web Süddeutsche Zeitung narážel se slovy „Zpět v pekle“ na listopadový debakl 0:6 se Španělskem v Lize národů. Bild psal o „absolutně trapném výkonu a ostudě až na kost“. „Co nám chybělo? Vše. Odhodlání, chuť, bojovnost. Jde o národní ostudu. Německo padlo s týmem, které mělo v sestavě jen čtyři hráče z evropských lig. Směšné,“ uvedl deník. Ke kritice se přidala i legenda Uli Hoeness: „Celá moje euforie je pryč,“ uvedl.

Němci jsou se šesti body na třetím místě. Vede nečekaně stoprocentně úspěšná Arménie.

„Vítězství proti Islandu nebylo náhodné. Každý viděl, jak jsme hráli a že jsme nepustili soupeře do žádných větších šancí. Tentokrát to ale bylo jiné. Musíme přesto dál pokračovat v práci a z tohoto výsledku vyvodit správné závěry,“ uvedl Löw.

Znovu se otevřela i debata o opětovném povolání dvojice mistrů světa Matse Hummelse a Thomase Müllera, s nimiž Löw přestal od března 2019 v národním týmu počítat. Na mistrovství Evropy narazí Němci na silnou Francii, Portugalsko a Maďarsko. „Těžko vše hodnotit po jednom výsledku, rozhodnutí o nominaci padne v květnu. Do přestávky sice jdeme s hořkou porážkou a budeme přemýšlet, co udělat lépe, za žádných okolností bychom však neměli přestat věřit, že můžeme odehrát dobrý turnaj. Tak jsem to řekl i hráčům,“ dodal Löw, který se po ME rozloučí s národním týmem takřka po 17 letech.

                                                                                   Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *