Bundesliga míří do závěrečné fáze

Německá Bundesliga pomalu ale jistě míří do cíle a o jednotlivých pozicích už začíná být pomalu jasno. Další mistrovský titul může už v dalším kole přidat Bayern Mnichov. Čistě teoreticky už letos nemusí získat ani bod a stejně bude slavit, stačí aby druhé Lipsko ztratilo jediné z posledních tří kol a je hotovo. Mnohem větší bitva proběhne mezi třetím a pátým místem o poslední dvě volné vstupenky do Ligy mistrů. Trojice Wolfsburg, Frankfurt a Dortmund je seřazena vždy jen o bod za sebou. Za to další účastník Ligy mistrů z letošní sezóny Gladbach už je ze hry a bude se snažit zajistit si alespoň účast v Evropské lize. Tři kola dokonce po ní pokukuje i osmý Union Berlín, který ve své teprve druhé sezóně mezi německou elitou sahá po historickém úspěchu. Úplně jiné starosti má druhý celek z hlavního města Hertha. V zápasově nabitém květnu bude odvracet hrozbu sestupu.

Herthě hrozí sestup po devíti letech. Z Bundesligy naposledy sestoupila v sezóně 2011/2012 po katastrofální druhé polovině soutěže. Tehdy by si ji na sestup ještě v polovině ligy netipnul skoro nikdo. Hertha prohrála jen čtyři z úvodních 15 kol. V pátém kole například vyloupila jako jediná v sezóně stánek Borussie Dortmund pozdějšího ligového mistra. Překvapivou výhru 2:1 vystříleli Raffael a Niemeyer, za Dortmund v závěru stihl pouze korigovat Lewandowski. Další ofenzivní tahouni jako Blaszczykowski, Kagawa nebo Perišič se přes obranu v čele s Romanem Hubníkem neprosadili. To nejhorší přišlo v lednu 2012. To Hertha vstoupila do jara prohrou 2:0 v Norimberku a poté prohrála ještě dalších pět utkání, ve kterých vstřelila jedinou branku. Když připočteme slabší závěr podzimu plný remíz, nevyhráli berlínští rovnou 12x v řadě. Černou sérii ukončili až doma proti Brémám, ale když ve zbývající části jara porazili už jen Mainz, vstupovali do posledního kola z předposlední pozice. V tu chvíli měl méně bodů jen beznadějně poslední Kaiserslautern a lepší než barážové umístění už z toho pro Herthu být nemohlo. V posledním kole však přišla spása. Kolín, který měl jen o dva body víc, dostal naloženo 4:1 s Bayernem a Hertha díky dvěma brankám Ben-Hatiry porazila Hoffenheim 3:1. Výhrou poskočila na barážovou šestnáctou pozici a přímý sestup přenechala Kolínu.

V baráži vyzval Herthu třetím tým druhé Bundesligy Dusseldorf. Úvodní domácí zápas se dlouho vyvíjel lépe pro Berlíňany, které poslal do poločasového vedení hlavou po rohu Roman Hubník. Ještě v 60. minutě svítilo na ukazateli skóre 1:0, pak ale Dusseldorf dvěma slepenými brankami v rozmezí sedmi minut skóre otočil a odvezl si do odvety výborný výsledek. Odveta začala jako z hororu, hned v první minutě si Max Beister poradil s Hubníkem a přesnou střelou překonal i Krafta v bráně. Herthu do hry vrátil znovu Ben-Hatira, který ještě do půle vyrovnal. Stejný hráč však Herthu výrazně oslabil v 54. minutě, když po tvrdém skluzu viděl druhou žlutou a zápas pro něj skončil. Už za 5 minut po vyloučení bylo vlastně hotovo. Vedení 2:1 Dusseldorfu zajistil Jovanovič a prvoligový celek musel rázem otočit na 3:2 aby se udržel. V 85. minutě zakončil kombinaci Ramose s Raffaelem druhý jmenovaný a zajistil tak závěrečné drama. Oslabená Hertha se v deseti na další gól ani během sedmiminutového nastavení nezmohla a po remíze 2:2 sestoupila o patro níž.

Ročník 2012/2013 strávila Hertha v 2. Bundeslize a byla naprosto dominantní. Za celou sezónu prohrála jen dvě utkání a s náskokem téměř dvaceti bodů na první nepostupovou pozici třetího Kaiserslauternu se radovala ze suverénního postupu zpět.

Aktuálně hraje mezi elitou už osmou sezónu v řadě a nikdy nebyla ani v baráži. Letos je však do sestupových bojů namočena hodně výrazně. Přitom tým, který loni působil v klidném středu tabulky, před sezónou posílilo několik hráčů. Například brankář Alexander Schwolow, dlouholetá jednička Freiburgu vyšla na 8 mil. euro a přestupem si měla polepšit do ambicióznějšího klubu. No, Freiburg je momentálně blíže pohárové Evropě než záchranářským bojům. Do útoku přivedl klub Jhona Córdobu, který v Kolíně za poslední dva roky nastřílel 35 soutěžních branek. Posila za 15 mil. euro je letos zatím na sedmi trefách. A to si v klubu největší posilu nechali až do rozběhnuté sezóny. Zkvalitnit střed pole přišel na hostování z Arsenalu Mattéo Guendouzi, od 6. kola nechyběl na hřišti ani jednou.

Přesto to klubu s československou stopou v podobě Vladimíra Daridy a Petera Pekaríka letos nefunguje a tři kola dokonce čeká Herthu pořádná fuška. Situaci ještě zamotala dvoutýdenní karanténa, díky které vynechala Hertha tři ligová kola a propadla se až na předposlední místo. Hůř je na tom už jen jistě sestupové Schalke 04. Hertha ztrácí 3 body na nejbližší konkurenty z Kolína a čtyři na dvojici Brémy a Bielefeld. Výhodou je, že na rozdíl od nich má k dispozici šest utkání, ty ale bude muset zvládnout během 19 dnů! Hodně napoví už první polovina z této várky. Mezi 3. a 8. květnem se postupně představí v Mainzu a doma přivítá Freiburg a Bielefeld. Pokud tyto utkání nezvládne, tlak jen naroste. Další výhodou je i fakt, že Herthu už nečeká žádný celek ze špičky. V závěrečném finiši má soupeře ze spodku tabulky, nejprve Schalke a Kolín a na závěr Hoffenheim.

Zda nabitou koncovku sezóny zvládne a vyhne se sestupu nebo baráži se dozvíme už za pár týdnů. Za mě Hertha do druhé ligy nepatří a nakonec se zachrání.