Borussi Dortmund: Tým minulosti i budoucnosti

Zaměříme se na Borusii Dortmund, který je již nějakou dobu znám pro své skvělé skautovací schopnosti a výchovu mládeže. A když už mluvíme o té mládeži, tak můžeme rovnou zůstat u jedné z největších hvězd Borussie.

Jak asi tušíte, tak mluvím o Erlingu Haalandovi. Většinou ve své sérii upřednostňuji hráče, kteří již za klub nehrají, ale tohoto hvězdného norského útočníka prostě nelze vynechat. Kariéru podobnou té od Haalanda jsem za celý svůj život u žádného hráče neviděl. Haaland všechny zaujal díky svým výkonům za RB Salzburg, kde vstřelil extrémně mnoho gólů za pouhých pár zápasů. Ihned se o něj tak strhnul boj na přestupovém poli. Nakonec vyhrály právě Včeličky z Německa. A ihned se experti předháněli v předpovědích, jak Haaland v Německu selže, nebo se minimálně výrazně zpomalí jeho růst. A co se stalo? Haaland střílí v Německu mraky gólů a najednou je z něj jeden z nejlepších útočníků světa. Někteří jej dokonce již řadí na mladého Mbappého v rámci jejich mladé generace, která má nahradit Lionela Messiho a Cristiana Ronalda. Tolik tedy alespoň krátce k Haalandovi.

A v útoku mu budou dělat společnost další hvězdy, které zná snad každý fotbalový fanoušek. Jako prvního zmíním Roberta Lewandowski. Dle mnohých je momentálně tento polský útočník vůbec nejlepší hráč světa, což je opravdu velká poklona jeho schopnostem. A dle mého názoru v jeho momentální formě skutečně nemá konkurenci. Pokud se navíc dostane s Polskem do vyřazovacích bojů na Mistrovství Evropy, tak se může stát opravdu cokoliv. A jestli se tak stane a Polákům se bude dařit a při troše štěstí doputují až do finále, tak se z Lewandowskeho stane opravdová legenda, na kterou v Polsku budou vzpomínat ještě dalších dvacet let. A každý se bude chlubit tím, že zažil jeho nejlepší roky.

Teď však k jeho stáži v Borussii. Ta jej koupila za pouhých pět miliónů euro z Lech Poznaň. V následujících sezónách se Lewandowski stal hvězdou týmu a střílel mraky branek do týmů, na které se ještě před nedávnem díval pouze v televizi. Nakonec v Dortmundu strávil přesně čtyři roky. Jediná skvrnka na jeho angažmá je v očích fanoušků jeho přestup do Bayernu Mnichov, kam navíc odešel jako volný. No, není to tedy pouze kaňka, ale pořádná skvrna. Bohužel německý fotbal je momentálně v takovém rozpoložení, že fanoušci ostatních německých celků si již zvyknuli, že Bayern neustále vykupuje jejich největší hvězdy. V Německu prostě není nic více než hrát za ten slavný Bayern Mnichov v Bavorsku.

A aby těch hrotových útočníků nebylo málo, tak ještě musíme zavzpomínat na časy Pierre-Emerick Aubameyanga, který se dostal do Německa jako čtyřiadvacetiletý hráč Saint-Étienne, za které tehdy v ligovém ročníku dokázal nastřílet bez jedné branky dvacet gólů. A na podobnou vlnu dokázal navázat i v dresu Borussie. Jeho vůbec nejpovedenější sezónou byla ta 2016/2017, kdy v Bundeslize dokázal vstřelit úctyhodných jednatřicet branek a s týmem taktéž vyhrál německý pohár. A nyní je tento jednatřicetiletý útočník hráčem Arsenalu, kde taktéž ukazuje, že je nadstandartní hráč. Sám přiznám, že jsem velký fanoušek tohoto gabonského útočníka a vynechám jen málokterý zápas, do kterého nastoupí. Bohužel s letošní hrou Arsenalu to není taková pastva pro oči jako dříve.

A na kraji zálohy bych rád zmínil i Ousmana Dembelého, který momentálně neprožívá nejlepší období v kariéře, a abychom byli upřímní, tak rovnou můžeme říct, že se v Katalánsku vyloženě trápí a neustále se řeší jeho odchod. Ovšem není mnoho klubů, které by o jeho služby stálo, respektive ne za takovou cenu, kterou za tohoto mladíka požaduje Barcelona. Ti, co si jej však pamatují v dobách, kdy ještě oblékal žlutočerný dres, ví, že když se Dembelé sejde s formou, tak je to opravdová paráda, které se děsí hlavně soupeřova obrana.

Jak jsem již však řekl, tak momentálně to je velká bída a myslím, že sám Ousmane i vedení Barcelony lituje, že jej vůbec kupovalo…

Zmínem však i momentální hvězdu Dortmundu. Jednoho z mých nejoblíbenějších hráčů v posledních letech. Jedná se o Marco Reuse, který je hráčem tohoto německého klubu již od roku 2012, kdy za téměř dvacet miliónů euro přestoupil z Borussie Mönchengladbach. Marco je neuvěřitelně kvalitní fotbalista, ovšem neustále jej v průběhu jeho kariéry trápily četná zranění, která se navíc neustále vracela a odehrál pouze část z možných zápasů.

A v letošní sezóně je Marco opět zranění. Pokud se nepletu, tak jeho zranění způsobil náš reprezentant Vladimír Darida. I když tedy Marco neustále zápasí právě s těmito problémy, tak za svou kariéru odehrál za Dortmund přes tři sta zápasů, ve kterých vstřelil sto třiatřicet branek a třiadevadesátkrát nahrál svým spoluhráčům na branku. A to jsou na ofenzivního více než slušná čísla, že?

I přesto, že Reus byl hned třikrát zvolen nejlepším hráčem Bundesligy, tak nikdy nevyhrál německou nejvyšší soutěž. Já si tohoto německého reprezentanta cením hlavně díky jeho věrnosti vůči svému klubu. Nejednou o něj totiž stál Bayern Mnichov, ale on nikdy nepřestoupil.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *