Americký klub založený v pandemii: FC Austin

Hlavní město amerického státu Texas – Austin, bude mít konečně významný sportovní klub. A cesta to nebyla jednoduchá. Byl tam souboj s dalším americkým městem, Columbusem, o přesun jejich klubu (většinový vlastník Austinu FC, Anthony Precourt, se pokusil přesunout tým Columbus Crew SC, ale další spoluvlastník byl striktně proti) a Anthony Precourt tak vybojoval pro Austin právo na rozšíření ligy Major League Soccer o nový klub.

Byly tam spory s vedením města ohledně výběru pozemku pro stavbu nového stadionu. A pak samozřejmě i potíže s budováním klubu v průběhu lockdownů a dalších omezení při pandemii covidu. Nicméně vše se zdá se podařilo a právě dnes bude mít Austin FC možnost odehrát svůj první zápas v rámci Major League Soccer. Stává se již dvacátým sedmým účastníkem této soutěže. Prvním soupeřem Austinu bude Los Angeles FC a Austin je tedy výrazným outsiderem s kurzem vysokých 6.6 na vítězství.

Co je v poslední době v případě nových amerických fotbalových klubů poměrně typické, je zapojení nějaké výrazné mediální hvězdy do investorského klubu. U Austinu se nejedná o nikoho menšího než hvězdu stříbrného plátna, herce Matthewa McConaugheyho.

Hlavní vlastník, Anthony Precourt se pro média vyjádřil ve smyslu, že „to byl velmi dlouhý a náročný proces se dostat tam, kde jsme. Chceme jediné – dělat to správně.“

Poskládat tým, který bude dnes hrát svůj první zápas, nebylo vůbec jednoduché a je to takový mix hráčů posbíraných z různých klubů MLS a klíčovými postavami jsou pak dva hráči z jižní Ameriky – Tomas Pochettino z Argentiny, což je středopolař přicházející z klubu Talleres, a Decilio Dominguez, který je z Paraguaye a naposledy hrál v argentinském klubu Independente. Co mě trochu fascinuje byl výběrový proces některých hráčů, který dle vyjádření Claudia Reyny, sportovního ředitele klubu, probíhal přes aplikaci Zoom. Samozřejmě měli trenéři k dispozici množství video záběrů z předchozích zápasů svých vybraných hráčů, ale přeci jen to působí poněkud zvláštně.

V přípravě se Austinu FC každopádně poměrně dařilo, vyhráli tři zápasy a prohráli dva. Ale soupeři, kteří byli poraženi byli všichni z nižší ligy – Championshipu (Austin porazil Oklahoma City Energy, Louisville City a na závěr San Antonio) a se soupeři z Major League Soccer oba zápasy prohráli (i když s Houstonem jen o gól 3:2 a s Dallasem až na penalty 4:3). Tváří se to tedy, že klub by mohl mít šance hrát alespoň trochu důstojnou roli hned od začátku.

Na svém novém stadionu, nebudou hrát fotbalisté Austinu FC až do června (mají dlouhou šňůru pěti venkovních zápasů na začátek), ale jakmile se svatostánek otevře, dá se předpokládat, že alespoň část kapacity dvacet a půl tisíce diváků bude moci být zaplněna (bude záviset dle aktuálních omezení). Z pohledu fanoušků je to už ale celkem úctyhodný úspěch, protože se již prodalo přes patnáct tisíc permanentek a dalších čtrnáct tisíc fanoušků je na čekací listině. Je tak dobře vidět že Austin jako město mělo velký hlad po sportovním klubu a tah umístit fotbalový tým právě sem se brzy začne vyplácet.

A proč se do klubu zapojil právě Matthew McConaughey? V jednom ze svých rozhovorů vypráví, jak hrával fotbal asi dvanáct let zamlada (což v americe opravdu není úplně obvyklé) a dostal se dokonce do letního kempu Tampa Bay Rowdees. Nikdy nebyl ale prý úplně dobrý a jeho nejvýraznějším zápisem bylo, že vedl ligu v počtu červených karet. Ale jinak je samozřejmě McConaughey jako každý správný američan fanouškem amerického fotbalu, především klubu Washington Football Team. Co jej ale přiblížilo zpět k socceru bylo, když potkal svojí brazilskou manželku. McConaughey to popisuje jako injekci fotbalového fanouškovství, kterou dostal přímo do žíly.

Co ho na fotbalu prý fascinuje nejvíce je fakt, že se hraje všude na světě. Všude můžete najít fotbalový míč a fotbal lidi spojuje. Ať už byl v Rejkjaviku, Kapském městě, Clevelandu, New Yorku, v Malibu nebo ve Varšavě, všude fotbal potkal. Samozřejmě za tím můžeme vidět také trochu politiky – McConaughey se dokonce možná zapojí do voleb o post guvernéra Texasu, ale je faktem, že fotbalu se věnují i jeho děti a dokonce má na zahradě takové menší fotbalové hriště s brankami.

McConaughey věří, že Američané se ve fotbale rozvíjejí správným směrem a spolu s růstem popularity tohoto sportu v USA dochází i k růstu kvality mladých hráčů v akademiích. Až se bude v roce 2026 odehrávat ve Spojených Státech Amerických Mistrovství světa (které spolupořádají s Kanadou a Mexikem), měl by mít domácí tým větší šance, než na které byl doposud zvyklý.

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *