Akcie Juventusu a Manchesteru United po krachu Superligy padají

V minulých dnech se potvrdilo to, o čem se už dlouhou dobu spekulovalo. Nejbohatší evropské fotbalové kluby se rozhodly založit si vlastní exkluzivní soutěž – tzv. Superligu. Nyní se však zdá, že tento projekt skončil ještě dříve, než vůbec skutečně začal. Oznámení totiž vyvolalo skutečnou bouři a na zainteresované kluby se snesla palba ostré kritiky jak ze strany UEFA i FIFA, tak ze strany fanoušků. Již po prvních protestech se hněvu fanoušků zalekly první kluby a nyní, po pouhých několika desítkách hodin od oznámení projektu, z něj nezbylo prakticky nic. A poznat je to i na cenách akcií zainteresovaných klubů, které lze veřejně obchodovat – Manchesteru United a Juventusu. Ty totiž zamířily přímou cestou dolů.

Po Arsenalu, Chelsea, Liverpoolu, Manchesteru City, Manchesteru United a Tottenhamu, které odstoupily jako první, je následovaly AC Milán, Inter Milán a Atlético Madrid. Zůstaly tak jen Real Madrid, Barcelona a Juventus a osud projektu se zdá být zpečetěn. I předseda Juventusu Andrea Agnelli ve středečním rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že si nemyslí, že by projekt mohl pokračovat.

Ze zpětného pohledu lze neúspěšnou Superligu považovat za pokus o nabourání zavedených evropských pořádků. Představitelé evropského fotbalu rádi zdůrazňují, že jednotná organizace a vzájemná provázanost všech soutěží umožňuje kterémukoliv týmu, třeba z té nejzapadlejší vesnice, sdílet stejné prostředí s velkokluby typu Real Madrid a pokud si to na hřišti vybojuje, třeba jej i vyzvat k souboji ve finále Ligy mistrů.

Obrana tohoto rovnostářského přístupu bude organizací UEFA nepochybně prezentována jako hlavní důvod protestů proti Superlize, důvody je ale samozřejmě třeba hledat i jinde a ve skutečnosti šlo – ostatně jako vždy – především o peníze.

Pro většinu majitelů nejbohatších klubů je vlastnictví především podnikatelským záměrem. Z tohoto pohledu je snaha o založení uzavřené soutěže po vzoru amerických sportovních lig naprosto logická. Jen televizní práva na takovou soutěž by stály miliardy. Problém je, že si je toho velmi dobře vědomá i UEFA. A pokud by přišla o 12 klubů, které generují ve skutečnosti většinu jejích zisků (především z Ligy mistrů), její vlastní příjmy by se značně snížily.

Koneckonců i UEFA sama neustále hledá cesty, jak udělat své projekty výdělečnější, ať již se jedná o evropské poháry – opět byl rozšířen počet klubů v Lize mistrů, založen byl nový evropský pohár – nebo třeba Mistrovství Evropy, které má ne náhodou také nový formát. Ani FIFA se svým produktem v podobě Mistrovství světa nezůstává pozadu (viz rozšíření počtu účastníků).

Protentokrát ještě tedy UEFA své podnikání pravděpodobně ubránila. Jak dlouho ale bude trvat, než dojde ke zopakování tohoto pokusu?

Autor Václav Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *